Soliq qo‘mitasi ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbekistonda o‘zini o‘zi band qilgan taksichilar soni sezilarli darajada qisqargani haqidagi xabarlarga munosabat bildirdi. Qo‘mita xabarlarda “ayrim metodologik noaniqliklar” mavjudligini ta’kidladi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2026-yil 1-sentabr holatiga yo‘lovchi tashish sohasida jami 782,5 ming nafar o‘zini o‘zi band qilgan shaxs bo‘lgan. Bir yil avval bu ko‘rsatkich 777,1 ming nafarni tashkil etgan.
Shu bilan birga, 2026-yil 1-yanvardan 1-sentabrgacha agregatorlar orqali yo‘lovchi tashigan o‘zini o‘zi band qilganlar soni 481 117 nafarni tashkil etgan. 2025-yilning shu davrida bu ko‘rsatkich 481 149 nafar bo‘lgan.
Qo‘mita bu ikki ko‘rsatkichni to‘g‘ridan-to‘g‘ri taqqoslab bo‘lmasligini bildirdi. Birinchi holatda ma’lum bir sanadagi jami ro‘yxatdan o‘tgan o‘zini o‘zi band qilganlar soni, ikkinchisida esa ma’lum davr mobaynida agregatorlar orqali ishlagan shaxslar soni nazarda tutilgan.
“Aslida yo‘lovchi tashish sohasidagi o‘zini o‘zi band qilganlar soni 5 ming nafarga oshgan, taksi agregatorlari orqali yo‘lovchi tashiganlar soni esa atigi 32 nafarga kamaygan”, — deyiladi xabarda.
Shuningdek, 2026-yilning sakkiz oyida ayol haydovchilar soni 4107 nafarni tashkil etib, bir yil avvalgi ko‘rsatkichdan 354 nafarga yoki 10%ga oshgan.
Shu davrda o‘zini o‘zi band qilgan taksichilar 329,1 mln ta yo‘lovchi tashuvini amalga oshirgan. Ularning umumiy qiymati 7,16 trln so‘mni tashkil etgan. Tashuvlar soni 9%ga, umumiy qiymati esa 2025-yilning mos davriga nisbatan 23%ga oshgan.
Soliq qo‘mitasi barqaror ko‘rsatkichlar va sohaga qiziqish saqlanib qolayotganini hisobga olib, yil oxirigacha taksi agregatorlari orqali ishlayotgan o‘zini o‘zi band qilganlar soni yanada oshishini kutmoqda.
Ta’kidlanishicha, bu aholi bandligini ta’minlash, rasmiy daromad manbalarini kengaytirish va xizmatlar bozori shaffofligini oshirishga xizmat qiladi.
Avvalroq Spot joriy yilning sakkiz oyida O‘zbekistonda taksi bozori aylanmasi 7,2 trln so‘mga yetgani haqida yozgandi.

Налоговый комитет прокомментировал сообщения в социальных сетях о якобы значительном сокращении числа самозанятых таксистов в Узбекистане, отметив в них «некоторые методологические неточности».
По данным ведомства, на 1 сентября 2026 года общее число самозанятых в сфере пассажирских перевозок составило 782,5 тыс. человек против 777,1 тыс. годом ранее. При этом число самозанятых, осуществлявших перевозки через агрегаторы с 1 января по 1 сентября текущего года, составило 481 117 человек. За аналогичный период 2025 года показатель был равен 481 149.
В комитете отметили, что эти показатели нельзя напрямую сравнивать: в первом случае речь идет об общем количестве зарегистрированных самозанятых на определенную дату, а во втором — о числе лиц, работавших через агрегаторы в течение периода.
«На самом деле, число самозанятых в сфере пассажирских перевозок увеличилось на 5 тысяч, тогда как число самозанятых лиц, осуществлявших пассажирские перевозки через агрегаторы такси, сократилось всего на 32 человека», — говорится в сообщении.
При этом за восемь месяцев 2026 года число женщин-водителей составило 4107 человек — на 354 человека, или 10%, больше, чем годом ранее. За этот же период самозанятые таксисты выполнили 329,1 млн перевозок на 7,16 трлн сумов. Количество поездок выросло на 9%, а их общая стоимость — на 23% по сравнению с аналогичным периодом 2025 года.
В Налоговом комитете заявили, что с учетом стабильных показателей и сохраняющегося интереса к отрасли до конца года ожидается дальнейший рост числа самозанятых, работающих через агрегаторы такси. По оценке ведомства, это способствует занятости населения, расширению официальных источников дохода и повышению прозрачности рынка услуг.
Ранее Spot писал, что агрегаторы такси в Узбекистане за 8 месяцев заплатили больше налогов, чем за весь 2025 год.