“Oʻzbektelekom” yirik xalqaro kredit olish niyatida, bu haqda Yagona korporativ maʼlumotlar portali xabar bermoqda.
Tegishli qaror 16-iyun kuni boʻlib oʻtgan aksiyadorlarning navbatdan tashqari yigʻilishida bir ovozdan maʼqullandi. Shuningdek, davlat kompaniyasining yangi tashkiliy tuzilmasi qabul qilindi.
Bayonnomaga koʻra, “Oʻzbektelekom” Londondagi Credit Suisse filialidan 200 mln yevro oladi. Pul Huawei bilan hamkorlikda sharqiy hududlarning telekommunikatsiya infratuzilmasini modernizatsiya qilish loyihasiga sarflanadi.
Davlat kompaniyasining ijro etuvchi organi kreditni jalb qilish bilan bogʻliq hujjatlarni rasmiylashtirish huquqini oldi. Shuningdek, u Credit Suisse-dan olingan pullarning maqsadli sarflanishini nazorat qiladi.
Aprel oyida Shavkat Mirziyoyev “Oʻzbektelekom” faoliyatini oʻzgartirish va uning operatsion xarajatlarini kamaytirish boʻyicha topshiriq bergan edi. Yil oxirigacha operatorning kredit reytingini olish vazifasi qoʻyildi.
Prezident “Oʻzbektelekom"ni eksport uchun ishlaydigan daromadli va yuqori texnologiyali kompaniyaga aylantirishga chaqirdi. 2023-yilning martiga qadar u IPO oʻtkazishi kerak.
Avvalroq Spot UzAuto Motors Powertrain yangi dvigatellarni mahalliylashtirish uchun Credit Suisse va Raiffeisen xorijiy banklaridan $93 mln olishi haqida yozgan edi.

«Узбектелеком» намеревается получить крупный международный кредит, следует из данных Единого портала корпоративной информации.
Соответствующее решение было единогласно одобрено на внеочередном собрании акционеров, состоявшемся 16 июня. Также на нём приняли новую организационную структуру госкомпании.
По данным из протокола, «Узбектелеком» получит от филиала банка Credit Suisse в Лондоне 200 млн евро. Деньги будут использованы для проекта модернизации телекоммуникационной инфраструктуры восточных регионов совместно с Huawei.
Исполнительный орган госкомпании получил право оформить документы, связанные с привлечением займа. Также он проследит за целевым использованием полученных от Credit Suisse денег.
В апреле Шавкат Мирзиёев поручил провести трансформацию работы «Узбектелеком» и сократить его операционные расходы. Поставлена задача до конца года добиться получения оператором кредитного рейтинга.
Президент призвал сделать «Узбектелеком» доходной и высокотехнологичной компанией, работающей на экспорт. К марту 2023 года он должен провести IPO, добавил он.