Toshkentdagi Buyuk ipak yo‘li (Maksim Gorkiy) metro bekati yaqinida ikki qavatli yo‘l o‘tkazgich quriladi. Bu haqda 4-aprel kuni poytaxt hokimligi yo‘l infratuzilmasini modernizatsiya qilish loyihasi taqdimoti doirasida ma’lum qildi, deya xabar berdi Spot muxbiri.
Loyiha Mustaqillik shohko‘chasi, Mirzo Ulug‘bek va Buyuk Ipak yo‘li ko‘chalari kesishmasini qamrab oladi. Hokimlikning ta’kidlashicha, bu shaharning eng gavjum transport tugunlaridan biri bo‘lib, hozirda “tor bo‘g‘inlari"dan biri hisoblanadi.
Loyiha amalga oshirilgandan so‘ng, bu hududning o‘tkazuvchanlik qobiliyati taxminan 21% ga oshib, kuniga 98,8 ming avtomobildan 120 mingtagachani tashkil etadi.
O‘rtacha harakatlanish tezligi 25% ga — 21 dan 26 km/soatgacha oshadi, tig‘iz vaqtlarda harakatlanish vaqti esa taxminan chorak qismga qisqaradi. Ushbu yo‘nalishda avtobuslar tezligini 23 km/soatgacha oshirish rejalashtirilgan.
Loyiha BRT tizimi bilan ham integratsiya qilinmoqda: avtobuslar ajratilgan yo‘laklar bo‘ylab harakatlanadi va metro bekati yaqinidagi qulay o‘tish joylari orqali boshqa transport turlari bilan kesishadi.
Hokimlikda ta’kidlanishicha, zamonaviy texnologiyalarni qo‘llash tufayli qurilish ishlarining faol bosqichi taxminan 50−60 kun davom etishi mumkin.
Loyiha doirasida daraxtlarni ko‘chirib o‘tkazish rejalashtirilgan — ular tegishli ekspertizadan o‘tkazilgandan so‘ng Milliy dendrologiya bog‘iga ko‘chiriladi. Qurilish qiymati hozircha aniqlashtirilmoqda va ekspertiza yakunlangandan so‘ng e’lon qilinadi.
Rasmiylarning qayd etishicha, loyiha shaharning avtomobil modelidan jamoat transporti ustuvorligiga o‘tishning kengroq strategiyasining bir qismidir.
Avvalroq Spot Toshkentdan Nurafshongacha tezyurar BRT avtobus yo‘nalishi ochilishi haqida yozgan edi. Uzunligi 19 km bo‘lgan va 9 ta bekatni o‘z ichiga olgan ushbu yo‘nalishni 2028-yil oxirigacha qurib, foydalanishga topshirish rejalashtirilmoqda. Loyiha qiymati qariyb $120 mlnga baholangan.

В Ташкенте построят двухуровневую транспортную развязку в районе метро «Буюк Ипак Йули» (бывш. «Максим Горький»). Об этом 4 апреля сообщил хокимият столицы в рамках презентации проекта по модернизации дорожной инфраструктуры, передает корреспондент Spot.
Проект охватит пересечение проспекта Мустакиллик, улиц Мирзо Улугбека и Буюк Ипак Йули. Как отмечают в хокимияте, это один из самых загруженных транспортных узлов города, который сейчас считается «бутылочным горлышком».
После реализации проекта пропускная способность участка вырастет примерно на 21% — с 98,8 тыс. до 120 тыс. автомобилей в сутки. Средняя скорость движения увеличится на 25% — с 21 до 26 км/ч, а время проезда в часы пик сократится примерно на четверть. Скорость движения автобусов на этом участке планируется увеличить до 23 км/ч.
Проект также интегрируют с системой BRT: автобусы будут двигаться по выделенным полосам и пересекаться с другими видами транспорта через удобные пересадочные узлы рядом со станцией метро.
Как отметили в хокимияте, активная фаза строительных работ может занять около 50−60 дней благодаря применению современных технологий.
В рамках проекта планируется пересадка деревьев — их перенесут в Национальный дендрологический парк после проведения соответствующей экспертизы. Стоимость строительства пока уточняется и будет объявлена после завершения экспертной оценки.
Власти подчеркивают, что проект является частью более широкой стратегии перехода от автомобильной модели города к приоритету общественного транспорта.
Фото: хокимият столицы
Запуск BRT в Ташкенте
В прошлом октябре завершилась реконструкция участка дороги длиной около 7 км между улицами Мирабад и Чаштепа. Улица Шота Руставели стала первой в столице, где была внедрена система обособленных полос для общественного транспорта. Стоимость проекта составила $19,2 млн.
Шавкат Мирзиёев совершил поездку на электробусе по улице Шота Руставели после реконструкции. Президент заявил, что аналогичная работа по организации BRT будет продолжена во всех городах страны.
brt, автобусы, инфраструктура, путепровод
Тогдашний первый заместитель хокима Ташкента Бахтиёр Рахмонов сообщил, что общая протяженность проекта скоростных автобусов BRT составит 50,6 км. Запуск новых обособленных полос для автобусов запланирован еще на 10 улицах с учетом опыта Шота Руставели.