Xalqaro IT-konsalting kompaniyasi Sigma Software Group O‘zbekiston bozoriga kirishini e’lon qildi. Kompaniya Toshkentda dasturiy ta’minot xabini ochdi, mahalliy universitetlar bilan hamkorlikni boshladi va bir qator vakansiyalarni e’lon qildi. O‘zbekiston — Sigma Software Group ofislari mavjud bo‘lgan 22‑chi davlat. Ko‘pgina mamlakatlarda kompaniya ish beruvchilar reytingida yuqori o‘rinlarni egallaydi.
“Men jamoamiz bilan faxrlanaman — aynan odamlar oldinga intilish va eng qiyin chaqiriqlarga javob berishga undaydi”, — deydi Sigma Software Group hammuassisi va bosh direktori Valeriy Krasovskiy.
Asos solingan zahotiyoq insonga yo‘naltirilgan yondashuv kompaniya falsafasiga kiritilgan va u bugungi kungacha asosiy ustuvorlik bo‘lib qolmoqda. Ushbu yondashuv nima ekanligi va nima uchun Sigma Software’ga rezyumeni yuborishga arziydi — batafsil quyida.
Do‘stlar beshligidan global IT-ekotizimgacha
Joriy yilda Sigma Software kompaniyasi 23 yoshga to‘ldi. 2000-yillarning boshlarida Harkov shahridan kelgan beshta do‘st xalqaro mijozlar uchun IT-buyurtmalarni bajarish maqsadida birlashishdi. Ular ilk kundanoq nafaqat mijozning xohish-istaklarini bajaradigan, balki dunyoni o‘zgartiruvchi mahsulotlar yaratadigan kompaniya barpo etishni maqsad qilishdi. Ana shu maqsad ularning hamjihatligini bugungi kungacha saqlab kelmoqda. Sigma Software — asoschilar jamoasi 20 yildan ortiq vaqt davomida biznesda qolgan va samimiy hamkorlikni saqlab kelayotgan noyob kompaniya namunasi.
“Biz o‘zaro kelishishni yaxshi bilamiz. Ittifoqlikning asosi — ishdan zavqlanish va umumiy maqsad sari intilish”, — deydi Valeriy Krasovskiy.
2002-yildan beri kompaniya 400 barobar o‘sdi, ammo asoschilar o‘zaro hurmat prinsiplarini yillar davomida saqlab qoldi.
Boshlang‘ich yillarda kompaniya tez o‘sib, xorijiy investorlar nazariga tushdi. Asoschilar bu bitim orqali yanada tezroq o‘sish va imkoniyatlarni kengaytirishga imkoniyat borligini ko‘rdilar. 2006-yilda kompaniya Skandinaviya konsalting guruhlaridan biri — Sigma Group tarkibiga qo‘shildi.
Bugungi kunda Sigma Software’da 2000 dan ortiq xodim va 20 dan ortiq davlatda 43 ta ofis mavjud.
Inson markazida loyihalar
Valeriy Krasovskiy Sigma Software’da ishlashni yoqtiradigan mutaxassisni “o‘z maqsadlariga erishish uchun intilgan va mas’uliyatni o‘z zimmasiga olishdan qo‘rqmaydigan inson” deya ta’riflaydi. Bugun Sigma Software Group ekotizimining xilma-xilligi mutaxassislarga xizmat ko‘rsatish biznesidan tortib mahsulot kompaniyalarida ishlashgacha, shuningdek, ichki va tashqi investorlar mablag‘larini jalb qilgan holda o‘z loyihalarini yaratishga imkon beradi. Bundan tashqari, o‘z universiteti doimiy ravishda ko‘nikmalarni rivojlantirish va yangilab borish imkonini beradi.
Kompaniyaning yana bir o‘ziga xosligi — tuzilmaning gorizontal xarakteri. Ko‘p jihatdan Sigma Software dunyo “feruza rangli tashkiloti” atamasini ishlatishdan oldin ham shu prinsipda ishlagan. Desentralizatsiyalashgan tuzilma iqtidorli shaxslar va jamoalarga rivojlanish imkonini beradi.
“Agar sizga moslashuvchanlik, dinamika, bugungi va ertangi kun chegarasidagi qiziqarli loyihalarda ishlash yoqsa, katta kompaniyada ishlashni, biroq startap madaniyatini his etishni istasangiz, sizga aynan biz kerakmiz”, — deydi kompaniyaning hammuassisi Vladimir Bek.
Sigma Software Group qadriyatlari: professionallik, doimiy rivojlanish va ishonchga asoslangan munosabatlar. 23 yil mobaynida kompaniya yuzlab professional mukofotlarga sazovor bo‘ldi va bir nechta marta bozorning eng yaxshi ish beruvchilari qatoriga kirdi — bu esa kompaniyaning insonparvarlik yo‘nalishi to‘g‘ri ekanligini anglatadi.
Bugungi kunda Sigma Software Group — biznes inkubatori, o‘quv platformasi, xayriya jamg‘armalari va boshqa ko‘plab elementlarni o‘z ichiga olgan to‘liq ekotizim. Mijozlar qatorida AstraZeneca, Scania, SAS, Fortum, DanAds, Viaplay mavjud. Kompaniya ilg‘or texnologik yechimlar yaratadi, korporatsiyalarning raqamli transformatsiyasini qo‘llab-quvvatlaydi, startaplarni rag‘batlantiradi va o‘z mahsulotlarini yaratadi.
Sigma Software’ning O‘zbekistondagi rejalari
2025-yil aprel oyida Sigma Software Toshkentda muhandislik xabini ochdi va mahalliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ydi.
Sigma Software Group jamoasi O‘zbekiston IT-ekotizimini rivojlantirishga munosib hissa qo‘shishiga ishonadi va mahalliy iste’dodlarni jahon bozoridagi mijozlar loyihalarida ishlashga jalb qilishni rejalashtirmoqda.
“Bizning maqsadimiz — mijozlarga yosh o‘zbek IT-mutaxassislaridan iborat o‘sib borayotgan hamjamiyatga kirish imkonini berish, shuningdek, O‘zbekistonning jahon IT-bozoridagi mavqeini mustahkamlashda yordam berish”, — deydi Valeriy Krasovskiy.
“Biz O‘zbekistonda ishlashni boshlaganimizdan xursandmiz va allaqachon Toshkentdagi birinchi ofisimiz uchun mutaxassislarni yollashni boshlab yubordik. Ofisimiz manzili: Toshkent shahri, Mirzo Ulug‘bek tumani, Taras Shevchenko ko‘chasi, 42-uy — mashhur ukrain shoiri va milliy qahramon nomidagi ko‘cha. Bu bizning hamkorlik va innovatsiyalarga sodiqligimizni ifodalaydi. Shu bilan birga jamoamizga qo‘shiladigan IT-mutaxassislar ofisda ham, mamlakatning istalgan nuqtasidan masofadan turib ham ishlash imkoniga ega bo‘ladilar”, — deya qo‘shimcha qiladi Sigma Software OptiCo global muhandislik ofislarini va operatsion faoliyatni kengaytiruvchi bo‘lim boshlig‘i Alena Nesterenko.
Sigma Software Group IT-ekotizimni rivojlantirish bo‘yicha noyob mutaxassislikka ega — xalqaro korporatsiyalar bilan hamkorlik, biznes jarayonlarini optimallashtirish, startaplarni faol qo‘llab-quvvatlash va davlat organlari bilan yaqin ish. Ushbu yondashuvning muhim jihatlaridan biri IT-ta’limdir.
“O‘zbekistonda biz xususiy va davlat ta’lim muassasalari bilan faol hamkorlik qilishni rejalashtirmoqdamiz”, — deydi Sigma Software korporativ o‘quv maydoni Sigma Software University bosh direktori va Chief Learning Officer Maksim Pochebut.
O‘zbekiston bo‘yicha yoki masofadan turib Sigma Software jamoasiga qo‘shilishga qiziqqanlar amaldagi vakansiyalar bilan tanishishlari mumkin.

Международная консалтинговая IT-компания Sigma Software Group объявила о выходе на рынок Узбекистана. Компания открыла софтверный хаб в Ташкенте, запустила сотрудничество с местными университетами и объявила о ряде вакансий.
Узбекистан стал 22-й страной, где есть офисы Sigma Software Group. Во многих странах компания занимает топовые места в рейтингах работодателей.
«Я горжусь нашей командой — именно люди мотивируют двигаться вперед и реагировать на самые сложные вызовы», — отмечает сооснователь и CEO Sigma Software Group Валерий Красовский.
С самого начала ориентированный на человека подход закладывался в философию компании — и он остается главным приоритетом до сих пор. В чем суть этого подхода и почему стоит отправить резюме в Sigma Software — в материале.
sigma software group, реклама
От команды из пятерых друзей — до глобальной экосистемы IT-проектов
В этом году компании Sigma Software исполнилось 23 года. В начале 2000-х пятеро друзей из украинского города Харьков объединились, чтобы выполнять IT-заказы для зарубежных клиентов. С момента основания они решили построить компанию, которая будет не просто выполнять пожелания клиента, но и создавать продукты, меняющие мир. Эта цель держит их вместе по сей день. Sigma Software — редкий пример компании, где коллектив основателей остается в бизнесе более 20 лет, сохраняя при этом искренние партнерские отношения.
«Мы умеем договариваться между собой. Основа единства — удовольствие от работы и стремление к общей цели», — говорит Валерий Красовский.
С 2002 года компания выросла в 400 раз, но основателям удалось пронести принципы взаимного уважения через годы развития.
В первые годы компания быстро росла и вскоре попала на радары зарубежных инвесторов. Основатели увидели в потенциальной сделке возможности для еще более стремительного роста и расширения возможностей. В 2006 году компания стала частью Sigma Group — одной из крупнейших консалтинговых групп Скандинавии.
Сегодня в Sigma Software — более 2000 сотрудников и 43 офиса в более чем 20 странах Европы, США, Латинской Америки и Ближнего Востока.
Проекты вокруг людей
«Человек, который стремится достигать своих целей и не боится брать на себя ответственность», — так Валерий Красовский описывает специалиста, которому комфортно работать в Sigma Software. Сегодня разнообразие экосистемы Sigma Software Group дает специалистам возможность реализовывать себя и в сервисном бизнесе, и в продуктовых IT-компаниях, и строить собственные проекты, привлекая инвестиции от внутренних и внешних инвесторов. А собственный университет создает возможности для постоянного развития и актуализации навыков.
Еще одна особенность компании — горизонтальность ее структуры. В значительной степени Sigma Software была «бирюзовой организацией» еще до того, как мир начал использовать этот термин. Децентрализованная организационная структура дает талантливым людям и целым командам возможность развиваться.
«Если человеку хочется гибкости, динамики, интересных проектов, которые всегда на грани сегодняшнего и завтрашнего дня, если хочется работать в большой компании, но чувствовать культуру стартапа, то это к нам», — говорит еще один сооснователь Sigma Software Владимир Бек.
Ценности Sigma Software Group: профессионализм, постоянное развитие и отношения, построенные на доверии. За 23 года компания получила сотни профессиональных наград и не раз признавалась одним из лучших работодателей на рынке, а это означает, что выбранный человекоориентированный курс компании оказался правильным.
Сегодня Sigma Software Group — это целая экосистема, включающая в себя бизнес-инкубатор, образовательную платформу, благотворительные фонды и многое другое. Среди клиентов — AstraZeneca, Scania, SAS, Fortum, DanAds, Viaplay. Компания создает передовые технологические решения, помогает корпорациям в цифровой трансформации, поддерживает стартапы и создает свои собственные.
Планы Sigma Software в Узбекистане
В апреле 2025 года Sigma Software открыла инженерный хаб в Ташкенте и запустила сотрудничество с местными университетами.
Команда Sigma Software Group уверена, что сможет внести значительный вклад в развитие IT-экосистемы Узбекистана и планирует привлечь местные таланты к работе над проектами для клиентов по всему миру.
«Наша цель — предоставить клиентам доступ к растущему комьюнити молодых узбекских IT-специалистов, а также помочь Узбекистану укрепить свои позиции на мировом IT-рынке», — говорит Валерий Красовский.
«Мы рады начать работу в Узбекистане и уже набираем специалистов для нашего первого офиса в Ташкенте. Он расположен по адресу: ул. Тараса Шевченко, 42, — на улице, названной в честь легендарного украинского поэта и национального героя. Это отражает наше стремление к сотрудничеству и приверженность инновациям. При этом IT-специалисты, присоединившиеся к команде, смогут работать как из офиса, так и удаленно из любой точки страны», — добавляет Алена Нестеренко, глава юнита Sigma Software OptiCo, обеспечивающего глобальное масштабирование инженерных офисов и операционной деятельности.
Sigma Software Group обладает уникальной экспертизой в развитии IT-экосистем — от сотрудничества с международными корпорациями и оптимизации бизнес-процессов до активной поддержки стартапов и плотной работы с государством. Важной частью этого подхода является IT-образование.
«В Узбекистане мы планируем активно сотрудничать с образовательными учреждениями, как частными, так и государственными», — отмечает Максим Почебут, Chief Learning Officer в Sigma Software и CEO корпоративной образовательной площадки Sigma Software University.
Заинтересованные в присоединении к Sigma Software в Узбекистане или на удаленной основе могут ознакомиться с актуальными вакансиями.