Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov AQShda NVIDIA kompaniyasi rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda mamlakatning sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha NVIDIA kompaniyasi bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish rejalari e’lon qilindi.
Xususan, umumiy quvvati 1 MVt bo‘lgan ikkita hisoblash klasteri loyihalari ko‘rib chiqilmoqda. Ulardan biri ta’lim va tadqiqotlar uchun, ikkinchisi esa raqamli hukumat, tibbiyot, banklar va sanoat sun’iy intellekt loyihalari uchun ishlatiladi.
Yakuniy bitimlar 2026-yilda imzolanishi kutilmoqda. Vazirlikning aniqlik kiritishicha, shartnomalarni rasmiylashtirish muddatlari uskunalarning mavjudligi va eksport nazorati masalalarini AQSh hukumati bilan kelishishga bog‘liq bo‘ladi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston $3 mlnlik Nvidia ishlanmalaridan foydalangan holda AI Center of Excellence ta’lim kompleksini ishga tushiradi.
Qayd etilishicha, bu yerda sun’iy intellekt o‘qituvchilarini o‘qitish va malaka oshirish kurslarini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Shuningdek, hukumat Nvidiadan yetakchi oliy o‘quv yurtlarida superkompyuter sun’iy intellekt infratuzilmasini yaratish uchun uskunalar sotib olish niyatida. Xarid bitimini rasmiylashtirish joriy yil oxirigacha rejalashtirilgan.
Hamkorlikning yana bir yo‘nalishi tajriba almashish bo‘ladi. Nvidia O‘zbekiston bilan sun’iy intellekt loyihalarini boshqarish, uni iqtisodiyotda qo‘llash va ekotizimlarni rivojlantirish bo‘yicha ilg‘or tajribalar haqida ochiq ma’lumot almashadi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston Apple Pay va Google Pay’ni ishga tushirish uchun qonunchilikni yangilayotgani haqida yozgandi.
Prezident AQSh kompaniyalari bilan raqamli platformalarni tartibga solish va shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish bo‘yicha qonunchilik yangilanayotganini ma’lum qildi.

Узбекистан реализует несколько проектов в сфере искусственного интеллекта и цифровой инфраструктуры совместно с американской компанией Nvidia. Об этом сообщает Министерство цифрового развития.
Глава министерства Шерзод Шерматов в конце прошлой недели провел переговоры с руководством Nvidia. Стороны обсудили перспективы для сотрудничества в реализации стратегии по развитию ИИ в нескольких направлениях.
В частности, рассматриваются проекты двух вычислительных кластеров общей мощностью 1 МВт. Один из них будет использоваться для образования и исследований, другой — для проектов цифрового правительства, медицины, банков и промышленного ИИ.
Подписание итоговых соглашений ожидается в 2026 году. В министерстве уточнили, что сроки оформления контрактов будут зависеть от доступности оборудования и согласования вопросов экспортного контроля с правительством США.
Кроме того, Узбекистан запустит образовательный комплекс AI Center of Excellence с использованием разработок Nvidia стоимостью $3 млн. Здесь планируется наладить обучение преподавателей по ИИ и запустить курсы профессионального развития.
Также правительство намеревается приобрести у Nvidia технику для создания суперкомпьютерной ИИ-инфраструктуры в ведущих вузах. Оформление соглашения о закупке запланировано до конца текущего года.
Еще одним направлением сотрудничества станет обмен опытом. Nvidia поделится с Узбекистаном открытой информацией о лучших практиках в сфере управления проектами ИИ, его применении в экономике и развитии экосистем.