Istiqbolli loyihalar milliy agentligi Global Insurance Group sug‘urta kompaniyasining litsenziyasini bekor qildi. Bu haqda agentlik matbuot xizmati xabar berdi.
2022-yil fevral oyida berilgan hujjatning amal qilishi 9-maydan to‘xtatildi. Bunda kompaniya ilgari tuzilgan sug‘urta va qayta sug‘urta qilish shartnomalari bo‘yicha majburiyatlarni bajarishi lozim.
Bundan tashqari, 6-may kuni agentlik Leo Finance Sug‘urta Broker sug‘urta brokerining litsenziyasini bekor qilishga qaror qildi. U 10-maydan kuchga kirdi.
2025-yil oktabr oyida ILMA moliyaviy ko‘rsatkichlarni tekshirishda aniqlangan qonunbuzarliklar tufayli Global Insurance Group litsenziyasini 10 kunga to‘xtatib qo‘ydi.
Regulyator, shuningdek, sug‘urtalovchini 35 mln so‘m jarimaga tortdi va mijozlarga barcha kamchiliklar bartaraf etilmaguncha kompaniyadan polis rasmiylashtirishdan tiyilishni tavsiya qildi.
Shu bilan birga, ILMA yana uchta sug‘urtalovchiga moliyaviy sanksiyalar qo‘lladi. Eng katta jarima — 50 ml so‘m Alskom kompaniyasiga solindi. Inson 40 mln so‘m, Semurg Insurance esa 31,5 mln so‘m jarimaga tortildi.
2025-yil 8-noyabrdan boshlab Global Insurance Group litsenziyasining amal qilishi olti oyga to‘xtatildi. Agentlikning ta’kidlashicha, kompaniya tegishli arizani ixtiyoriy ravishda topshirgan.
Avvalroq Spot Way II Management investitsiya platformalari uchun “qumdon"ning ilk ishtirokchisiga aylangani haqida yozgandi.

Национальное агентство перспективных проектов аннулировало лицензию страховой компании Global Insurance Group. Об этом сообщила пресс-служба ведомства.
Действие документа, выданного в феврале 2022 года, прекратилось с 9 мая. При этом компания должна исполнять обязательства по ранее заключенным договорам страхования и перестрахования.
Кроме того, 6 мая агентство приняло решение аннулировать лицензию страхового брокера Leo Finance Sug’urta Broker. Оно вступило в силу с 10 мая.
В октябре 2025 года НАПП приостановило лицензию Global Insurance Group на 10 дней из-за нарушений, выявленных при проверке финансовых показателей. Регулятор также оштрафовал страховщика на 35 млн сумов и рекомендовал клиентам воздержаться от оформления полисов у компании до устранения всех недостатков.
Тогда же НАПП наложило финансовые санкции еще на трех страховщиков. Крупнейший штраф был наложен на Alskom — 50 млн сумов. Еще 40 млн сумов должна уплатить Inson, а на Semurg Insurance наложили штраф в 31,5 млн сумов.
С 8 ноября 2025 года действие лицензии Global Insurance Group было приостановлено на полгода. Как подчеркнули в агентстве, компания добровольно подала соответствующее заявление.