O‘zbekiston yaqin to‘rt yilda elektr energiyasini saqlash tizimlarining umumiy quvvatini uch barobarga oshirishni rejalashtirmoqda, deyiladi Energetika vazirligi xabarida.
Mamlakatdagi birinchi akkumulyator majmualari 2024-yil dekabr oyida Farg‘ona va Andijon viloyatlari hududida ishga tushirildi. Ularning umumiy quvvati 300 MVt, energiya sig‘imi esa 600 MVt·soatni tashkil etdi.
2025-yilda quvvati 1245 MVt va energiya sig‘imi 1600 MVt/soat bo‘lgan yana bir nechta tizimlar ishga tushirildi. Hozirda O‘zbekiston energetika tizimida bir vaqtning o‘zida 2600 MVt/soatni saqlashga mo‘ljallangan 1545 MVt quvvatga ega akkumulyator majmualari ishlab turibdi.
Energiya to‘plagichlarining o‘rnatilgan quvvati energiya tizimiga tushadigan kechki maksimal yuklamaning 13,5%idan oshadi. Talab oshadigan vaqtda iste’mol qilinadigan har sakkizinchi kilovatt-soat shular hisobidan ta’minlanishi mumkin.
Akkumulyator komplekslaridan foydalanish quyosh va shamol elektr stansiyalarini umumiy energiya tizimiga samarali integratsiya qilishni ta’minlaydi, deya ta’kidladi Energetika vazirligi.
Shuningdek, ular gaz sarfini va issiqlik ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirish sonini kamaytirish imkonini beradi.
Joriy yilda energiya saqlash tizimlarining umumiy quvvatini 2 GVtga, energiya sig‘imini esa 3600 MVt/soatga yetkazish rejalashtirilgan.
Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistonda umumiy quvvati 3930 MVt bo‘lgan 15 ta quyosh elektr stansiyasi va 1652 MVt quvvatga ega 5 ta shamol elektr stansiyasi ishlab turibdi. Dastlabki to‘rt yarim oyda ular 4 mlrd kVt/soat “yashil” energiya ishlab chiqardi.
Avvalroq Spot elektromobil egalariga zaryadlash xarajatlarining bir qismini qaytarish rejalashtirilayotgani haqida yozgandi.

Узбекистан планирует в ближайшие четыре года увеличить общую мощность систем накопления электроэнергии втрое, следует из сообщения Министерства энергетики.
Первые аккумуляторные комплексы в стране заработали на территории Ферганской и Андижанской областей в декабре 2024 года. Их суммарная мощность составила 300 МВт, а энергоемкость — 600 МВт·ч.
За 2025 год в эксплуатацию были введены еще несколько систем мощностью 1245 МВт и энергоемкостью 1600 МВт·ч. Сейчас в узбекистанской энергосистеме работают аккумуляторные комплексы на 1545 МВт, рассчитанные на хранение 2600 МВт·ч одновременно.
Установленная мощность накопителей энергии превышает 13,5% вечерней максимальной нагрузки на энергосистему. Каждый восьмой киловатт-час, потребляемый в пиковые часы, может обеспечиваться за их счет.
Использование аккумуляторных комплексов обеспечивает эффективную интеграцию солнечных и ветровых электростанций в общую энергосистему, подчеркнули в Минэнерго. Также они позволяют сократить расход газа и число пусков тепловых генерирующих мощностей.
В этом году планируется расширить совокупную мощность систем накопления энергии до 2 ГВт, а энергоемкость — до 3600 МВт·ч. К 2030 году ставится задача довести мощность аккумуляторных комплексов до 4,5 ГВт.
Согласно данным Минэнерго, в Узбекистане работают 15 солнечных электростанций общей мощностью 3930 МВт и 5 ветропарков на 1652 МВт. За первые четыре с половиной месяца они произвели 4 млрд кВт·ч «зеленой» энергии.
Ранее Spot писал, что Acwa привлекла $226 млн кредитов на проект крупного ветропарка в Бухарской области.