Toshkent viloyatining Zangiota qishlog‘ida temir yo‘l o‘tkazgichi qurilishi ishlari boshlandi. Bu haqda O‘zbekiston temir yo‘llari matbuot xizmati xabar berdi.
Qurilishni boshlash marosimida viloyat hokimi Zoir Mirzayev va davlat temir yo‘l kompaniyasi rahbari Zufar Narzullayev ishtirok etdi.
Yo‘l o‘tkazgich “Sobir Rahimov” (“Zangiota”) va “O‘rtaovul” stansiyalari oralig‘ida joylashgan bo‘lib, mavjud temir yo‘l kesishmasi o‘rnini egallaydi. Uning uzunligi 23,6 metrni tashkil etadi.
O‘zbekiston temir yo‘llari mutaxassislarining fikricha, uning qurilishi mahalliy aholi uchun “ko‘p yillar davomida” kuzatilgan transport noqulayliklarini bartaraf etish imkonini beradi.
Ko‘prik foydalanishga topshirilgach, ushbu hududda transport oqimining uzluksiz harakati ta’minlanadi.
Avtomobil va temir yo‘llarining ajratilishi tirbandliklarni sezilarli darajada kamaytirib, haydovchilar uchun qulayliklarni oshirishi kutilmoqda.
temir yo'l, yo'l o'tkazgich, zangiota
Skrinshot: Google Maps
Xabarga ilova qilingan loyiha renderlariga ko‘ra, mazkur loyiha 4K744a (Kattabog‘ ko‘chasi) avtomobil yo‘lining Toshkent-Samarqand temiryo‘li bilan kesishgan joyida, “Zangiota” majmuasidan 500 metr masofada amalga oshiriladi. Bu yo‘nalish bo‘ylab, jumladan, Afrosiyob hamda Jaloliddin Manguberdi tezyurar poyezdlari ham qatnaydi.
Avvalrpq Spot Toshkent va Sirdaryo viloyatlarini bog‘lovchi yangi temir yo‘l liniyasi qurilishi boshlangani haqida yozgandi.

В поселке Зангиота Ташкентской области стартовали работы по строительству железнодорожного путепровода. Об этом сообщает пресс-служба «Узбекистон темир йуллари».
На церемонии начала строительства присутствовали хоким региона Зоир Мирзаев и глава железнодорожной госкомпании Зуфар Нарзуллаев. Путепровод будет располагаться на перегоне между станциями «Сабир Рахимов» («Зангиата») и «Уртааул» и заменит действующий железнодорожный переезд.
Длина путепровода составит 23,6 метров. Как ожидают в УТЙ, его создание позволит устранить транспортные неудобства для местных жителей, наблюдавшиеся «на протяжении многих лет».
После сдачи моста в эксплуатацию на этом участке будет обеспечено бесперебойное движение транспортного потока. Обособление автотранспорта и железнодорожных путей должно значительно сократить пробки и повысить удобство для водителей.
Скриншот: Google Maps
Согласно приложенным к сообщению иллюстрациям с рендерами проекта, он будет реализован на месте пересечения дороги 4К744а (улицы Каттабог) с железной дорогой Ташкент — Самарканд, в 500 метрах от комплекса «Зангиота». По ней курсируют в том числе высокоскоростные поезда Afrosiyob и «Джалолиддин Мангуберды».
Ранее Spot писал, что в Сырдарьинской области началось строительство железной дороги Хаваст — Даштабад.