O‘zbekiston Rossiyadan tabiiy gaz importini sezilarli darajada oshirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda Qozog‘iston energetika vaziri Yerlan Akkenjenovga tayanib, TACC xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Qozog‘iston Rossiya gazini O‘zbekistonga tashish hajmini oshirish imkoniyatiga ega. Biroq, yetkazib berish hajmini oshirish transport infratuzilmasiga bog‘liq.
“Qozog‘iston tomonida buning uchun hamma narsa tayyor. Hozir, bilishimcha, Rossiya tomoni O‘zbekiston bilan mustaqil muzokaralar olib bormoqda. Biz tranzit davlat sifatida [tashishni] ta’minlashga tayyormiz”, — dedi Energetika vazirligi rahbari (TACC iqtibosi).
Akkenjenovning ta’kidlashicha, umuman olganda, kelajakda gap 11 mlrd kub metrgacha oshirish haqida ketmoqda. Bu 2025-yilda Rossiya gazini respublikaga yetkazib berish hajmidan deyarli 70% ga yoki 4,5 mlrd kub metrga ko‘pdir.
Yaqinda Rossiya bosh vaziri o‘rinbosari Aleksandr Novak navbatdagi Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumi doirasida Vesti’ga bergan intervyusida O‘zbekiston va Qozog‘iston bilan infratuzilmani kengaytirish va gaz yetkazib berishni ko‘paytirish bo‘yicha muzokaralar olib borilayotganini ma’lum qildi.
“Qozog‘iston va O‘zbekistondan bo‘lgan hamkorlarimiz bilan muzokaralar, muhokamalar va Sovet davrida yaratilgan infratuzilmani kengaytirish, uni rekonstruksiya qilish va Qozog‘iston va O‘zbekistonga qo‘shimcha yetkazib berish imkoniyatlari bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda,” — dedi u (TACC iqtibosi).
PMEF-2026 doirasida bosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xodjayev Rossiya bosh vaziri o‘rinbosari Aleksandr Novak va Gazprom boshqaruvi raisi Aleksey Miller bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Tomonlar neft va neft mahsulotlarini, jumladan, avtobenzin, aviatsiya yoqilg‘isi va neftni qayta ishlash zavodlari uchun xomashyo yetkazib berish, shuningdek, gaz sohasidagi hamkorlikni muhokama qildilar. Integratsiyalashgan AESning birinchi energoblokini qurish loyihasiga alohida e’tibor qaratildi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda Rossiya va Turkmanistondan gaz importi qiymat jihatidan 1,2% ga kamayib, $1,65 mlrdni tashkil etgan.
Shu bilan birga, o‘tgan yili Rossiya gazini yetkazib berish hajmi 14,89% ga oshib, 5,64 mlrd kub metrdan 6,48 mlrd kub metrga yetdi.
Avvalroq Spot 2025-yilda O‘zbekiston Rossiyadan gaz importini 15% ga oshirgani haqida yozgandi.
O‘tgan yili Gazprom yetkazib bergan gaz hajmi 6,48 mlrd kub metrni tashkil etdi, qishda esa maksimal texnik imkoniyatlardan foydalanildi.

Узбекистан планирует существенно нарастить импорт природного газа из России. Об этом сообщает информагентство ТАСС со ссылкой на министра энергетики Казахстана Ерлана Аккенженова.
По его словам, Казахстан имеет возможность обеспечить увеличение объемов транспортировки российского газа в Узбекистан. Однако наращивание поставок зависит от транспортной инфраструктуры.
«На казахстанской стороне все для этого готово. Теперь, насколько я знаю, российская сторона ведет самостоятельные переговоры с Узбекистаном. Мы как транзитная страна готовы обеспечить [транспортировку]», — сказал глава Минэнерго (цитата по ТАСС).
Аккенженов отметил, что в целом в будущем «идет разговор об увеличении до 11 млрд кубометров». Это почти на 70%, или на 4,5 млрд кубометров больше, чем объем поставок российского газа в республику в 2025 году.
Недавно вице-премьер России Александр Новак в интервью «Вестям» на полях очередного Петербургского международного экономического форума сообщил о переговорах с Узбекистаном и Казахстаном по расширению инфраструктуры и увеличению поставок газа.
«С нашими партнерами из Казахстана, Узбекистана идут и переговоры, и обсуждения, и реализация проектов по расширению инфраструктуры, которая еще была в советское время создана, по ее реконструкции и возможности дополнительных объемов поставок в Казахстан и в Узбекистан», — заявил он (цитата по ТАСС).
В рамках ПМЭФ-2026 заместитель премьер-министра Жамшид Ходжаев провел встречи с вице-премьером России Александром Новаком и председателем правления «Газпрома» Алексеем Миллером. Стороны обсудили поставки нефти и нефтепродуктов, включая автобензин, авиатопливо и сырье для нефтеперерабатывающих заводов, а также сотрудничество в газовой сфере. Отдельное внимание было уделено проекту строительства первого энергоблока интегрированной АЭС.
Согласно данным Национального комитета по статистике, в 2025 году импорт газа из России и Туркменистана сократился на 1,2% в стоимостном выражении — до $1,65 млрд. При этом за прошлый год объем поставок российского газа вырос на 14,89% — с 5,64 млрд до 6,48 млрд кубометров.
Ранее Spot писал, что Узбекистан увеличил импорт газа из России на 15%, поставки могли превысить $1 млрд.