Umumiy qiymati $50 mln bo‘lgan loyiha doirasida 25,8 gektar maydonda tashkil etilgan korxonada hozirda Krantas brendi ostida maxsus turdagi avtomobillar, harbiy texnika va turli mexanizmlar ishlab chiqarilmoqda, 300 nafardan ortiq yuqori malakali mutaxassis doimiy ish o‘rni bilan ta’minlangan.
Ishlab chiqarishda foydalanilayotgan uskuna va texnologiyalar AQSH, Germaniya, Italiya, Shvetsiya, Rossiya, Xitoy hamda Turkiyadan keltirilgan.
O‘tgan davrda 2 yarim ming tonnaga yaqin metall konstruksiya, 300 dan ziyod avtomobil ustqurmasi, 200 dan ortiq shassi va 20 dan ziyod traktor ishlab chiqarildi. Jumladan, o‘tgan yilda 275 mlrd so‘mlik texnika va mexanizmlar buyurtmachilarga yetkazib berildi.
Korxona import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini kengaytirishga ham alohida e’tibor qaratayotgani qayd etildi.
Shu maqsadda Toshkent shahrining Yangihayot tumanidagi 10 gektar yer maydonida yangi zavod qurish rejalashtirilgan. Bu esa yiliga $15−18 mlnlik mahsulotlarni mahalliylashtirish imkonini berishi kutilmoqda.
Davlat rahbari majmuadagi ishlab chiqarish jarayonlari, mahsulotlar va zamonaviy texnologik yechimlarni ko‘zdan kechirdi. Soha mutasaddilari va muhandislar bilan muloqotda mahalliylashtirishni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

В Янгихаётском районе Ташкента планируется построить новый завод по выпуску специальной техники. Об этом стало известно в ходе визита президента Шавката Мирзиёева на предприятие Nurafshon-maxsus-texnika в Нурафшане.
Новый завод разместится на территории 10 га. Ожидается, что его запуск позволит локализовать производство продукции на сумму $15−18 млн в год, расширив выпуск импортозамещающей техники.
Предприятие ООО Nurafshon-maxsus-texnika создано в рамках проекта стоимостью $50 млн и выпускает под брендом Krantas специальные автомобили, военную технику и различные механизмы. Производство оснащено оборудованием из США, Германии, Италии, Швеции, России, Китая и Турции. На предприятии работают более 300 специалистов.
С момента запуска здесь произведено около 2,5 тыс. тонн металлоконструкций, свыше 300 автомобильных надстроек, более 200 шасси и 20 тракторов. В прошлом году заказчикам поставили технику и механизмы на 275 млрд сумов.
Во время посещения глава государства ознакомился с производственными процессами и готовой продукцией. Особое внимание было уделено дальнейшему повышению уровня локализации, развитию промышленной кооперации и выпуску продукции с высокой добавленной стоимостью.
Согласно ЕГРПО, Nurafshon-maxsus-texnika зарегистрировано в феврале 2019 года. Компания с уставным капиталом в 1 млрд сумов занимается «производством моторных транспортных средств». Учредителями являются Каримов Ходжиакбар Мухтор угли (51%) и Каримов Акмаль Акбарович (49%), директором числится Алимов Муриддин Хусниддин угли.