Bitim 24-iyul kuni Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasining roziligidan so‘ng yakunlangan. Bitim TBC Bank Group va Yaqin Sharqdagi investorlarni birlashtiruvchi Titan Investments bilan tuzilgan qo‘shma korxona orqali amalga oshirildi. Qo‘shma korxona OLX Uzbekistan’ning 100% ulushini sotib oldi. Unda TBC Bank Group 50% + 1 aksiya ulushiga, Titan Investments esa qolgan ulushga egalik qiladi.
Kompaniya o‘z brendi ostida mustaqil platforma sifatida ishlashda davom etadi. Kelgusida TBC Uzbekistan OLX UZ’ga moliyaviy va to‘lov xizmatlarini integratsiya qilishni rejalashtirmoqda.
TBC Uzbekistan bosh direktori Nika Kurdianining ta’kidlashicha, bitim kompaniyaning raqamli ekotizimini kengaytirish va yangi mijozlarni jalb qilish strategiyasidagi muhim bosqich bo‘ladi.
“OLX UZ’ning xarid qilinishi bizga jadal rivojlanayotgan yangi yo‘nalishga kirish, millionlab yangi mijozlarni jalb qilish, mahsulotlar turini kengaytirish hamda uzoq muddatli mijozlar sadoqati va faolligini ta’minlovchi qo‘shimcha sinergiya imkoniyatlaridan foydalanish imkonini beradi. Biz OLX Uzbekistan platformasining raqobatdagi asosiy ustunliklari — uning ochiqligi va mustaqilligini saqlab qolgan holda, yangi mahsulot va xizmatlarni ishlab chiqishni davom ettiramiz”, — dedi u.
OLX Uzbekistan mamlakatdagi eng yirik onlayn e’lon platformalaridan biri bo‘lib, oyiga 5 mln faol foydalanuvchiga va 2 mln faol e’longa ega. Platforma xizmatlar, tovarlar, transport va ko‘chmas mulk yo‘nalishlarida faoliyat yuritadi.
2025-yil avgustida TBC Bank Group kompaniya aksiyalarining 100% nazorat paketini sotib olgan edi. Sotuvchi Prosus tarkibiga kiruvchi OLX Group edi. OLX UZ’ni sotib olish uchun TBC Bank Group Titan Investments bilan qo‘shma korxona tashkil etdi.
Joriy yilning iyun oyida Raqobat qo‘mitasi ushbu ulushni sotib olish bo‘yicha bitimiga rozilik berdi. Qo‘mita bitim raqobatga salbiy ta’sir qilmasligi uchun bir qator talablarni belgiladi. Jumladan, OLX foydalanuvchilarini faqat TBC Bank yoki Payme xizmatlaridan foydalanishga majburlamaslik, ma’lumotlardan raqobatni cheklash maqsadida foydalanmaslik va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish shartlari qo‘yildi.
Avvalroq Spot tadbirkor Farhod Mamatjonov Perfectum operatorining 50% ulushini sotib olishga ruxsat olgani haqida yozgan edi.

TBC Bank Group (TBC PLC) объявила о завершении сделки по приобретению контрольной доли в OLX Uzbekistan (ИП ООО «OLX Classifieds») — крупнейшей платформе онлайн-объявлений в стране. Сделка закрыта 24 июля после получения разрешения Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана.
Для покупки актива TBC Bank Group создала совместное предприятие с международным инвестиционным холдингом Titan Investments, привлекающим средства ведущих глобальных институциональных инвесторов, семейных офисов и суверенных фондов Ближнего Востока. Совместное предприятие приобрело 100% OLX Uzbekistan у OLX Group (подразделение глобального технологического инвестора Prosus), при этом TBC Bank Group принадлежит контрольный пакет — 50% плюс одна акция, а Titan Investments владеет оставшейся долей.
В компании отметили, что OLX Uzbekistan продолжит работать как самостоятельная площадка под собственным брендом. В перспективе TBC Uzbekistan планирует интегрировать в сервис банковские и платежные продукты, рассчитывая повысить вовлеченность пользователей и расширить экосистему цифровых сервисов.
По данным TBC Bank Group, OLX Uzbekistan входит в десятку самых посещаемых сайтов страны, ежемесячно привлекает около 5 млн активных пользователей, размещает 2 млн актуальных объявлений и охватывает почти 17% интернет-аудитории Узбекистана.
CEO TBC Uzbekistan Ника Курдиани назвал завершение сделки важным этапом реализации стратегии по расширению и диверсификации бизнеса за счет интеграции масштабируемых и прибыльных активов в экосистему.
«Приобретение OLX UZ выводит нас в новый, быстрорастущий сегмент, позволяя привлечь миллионы новых клиентов, расширить предложение и тем самым увеличить внимание аудитории, а также реализовать синергетический потенциал для укрепления лояльности и вовлеченности пользователей в долгосрочной перспективе. Мы намерены сохранить конкурентные преимущества платформы OLX — ее открытость и независимость, — одновременно разрабатывая новые продукты и сервисы для пользователей», — заявил он.
О планах приобрести OLX Uzbekistan TBC Bank Group объявила еще в августе 2025 года. Тогда сообщалось, что новым владельцем станет совместное предприятие с Titan Investments, а платформа будет интегрирована в экосистему TBC Uzbekistan с сохранением собственного бренда.
В июне Комитет по конкуренции одобрил сделку, установив ряд обязательных условий. В частности, TBC Bank Group запрещено использовать данные пользователей OLX для ограничения конкуренции, создавать необоснованные преимущества для собственных сервисов, а также принуждать пользователей проводить платежи исключительно через Payme или TBC Bank. Кроме того, компании предписано обеспечить равные условия для других платежных сервисов и соблюдать требования законодательства о конкуренции.