17-sentyabr kuni Fido-Biznes Academy O‘zbekistonning bank va moliya sektori uchun qonunchilikdagi dolzarb o‘zgarishlarga bag‘ishlangan “Huquqiy soat” nomli yangi loyihasining ilk sonini o‘tkazadi. Uchrashuv Markaziy bank bilan hamkorlikda tashkil etiladi.
Birinchi vebinar “Islomiy moliyalashtirish to‘g‘risida"gi O‘RQ-1126-sonli qonunga bag‘ishlanadi. Unda ishtirokchilar ikki tomonlama bank xizmati modelini, islom banklari uchun yangi litsenziyani va Markaziy bank huzurida Islomiy moliya bo‘yicha kengash tashkil etish masalalarini tahlil qiladilar. Shuningdek, islomiy moliyalashtirishda ko‘zda tutilgan mudaroba, vakola, murobaha, salam, musharaka va ijara kabi operatsiyalar hamda yangi me’yorlarning banklar faoliyatiga ta’siri haqida so‘z yuritiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining Islomiy moliya sohasidagi tematik loyihalar bo‘yicha loyiha ofisi bosh mutaxassisi Xushnudjon To‘ymurodov spiker sifatida ishtirok etadi. Qatnashchilar yangi qonunchilikning amaliyotda qo‘llanishi yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollarni ekspertga berish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.

17 сентября Fido-Biznes Academy проведет первый выпуск нового проекта «Правовой час», посвященного актуальным изменениям законодательства для банковского и финансового сектора Узбекистана. Встреча пройдет совместно с Центральным банком.
Темой первого вебинара станет закон № ЗРУ-1126 «Об исламском финансировании». Участники разберут модель двойного банковского обслуживания, новую лицензию для исламских банков и создание Совета по исламским финансам при Центральном банке. Также речь пойдет об операциях, предусмотренных исламским финансированием, включая мудараба, вакала, мурабаха, салам, мушарака и иджара, и о том, как новые нормы повлияют на деятельность банков.
Спикером выступит Хушнуджон Туймуродов, главный специалист проектного офиса по тематическим проектам в сфере исламских финансов Центрального банка Узбекистана. Участники смогут задать эксперту вопросы о практическом применении нового законодательства.