Davlat rahbarining 27-avgustdagi farmonida tadbirkorlar uchun qator soliq imtiyozlari va boshqa yengilliklar nazarda tutilgan. Tegishli takliflar Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Sanoat kooperatsiyasi va davlat xaridlari agentligi tomonidan ilgari surilgan.
Xususan, tovar va xizmatlar uchun naqd hisob-kitoblarning maksimal miqdori BHMning 400 baravarigacha — 176 mln so‘mgacha oshiriladi. 1-sentabrgacha bu limit 164,8 mln so‘m edi.
Avval naqd pulga sotiladigan tovarlarning maksimal qiymati 25 mln so‘mni tashkil etgan. Shu bilan birga, faqat naqdsiz to‘lov orqali amalga oshiriladigan ayrim tovar va xizmatlar uchun istisnolar saqlanib qoladi:
- elektr energiyasi, gaz va ichimlik suvi;
- avtomobillarga yonilg‘i quyish shoxobchalaridagi yoqilg‘i va elektromobillarni quvvatlash stansiyalaridagi elektr energiyasi;
- alkogol va tamaki mahsulotlari;
- avtomobillar, tirkamalar va maxsus transport vositalari;
- ko‘chmas mulk;
- davlat xizmatlari.
Soliq va bojxona imtiyozlaridan foydalanish hamda QQSning bir qismini qaytarish shartlari yengillashtiriladi. Endilikda biznes subyektlari Tadbirkorlik subyektlarining barqarorlik reytingidagi darajasidan qat’i nazar, imtiyozlardan foydalanishi mumkin.
Mehmonxonalar va umumiy ovqatlanish korxonalari suv, salqin ichimliklar, pivo va tamaki mahsulotlarini xarid qilganda, raqamli markirovka kodlari yakuniy iste’molchiga sotilgan deb hisoblanadi.
Bundan tashqari, davlat xaridlari doirasida tovar va xizmatlar qabul qilinganini tasdiqlash soliq organlari tizimidagi ma’lumotlar asosida amalga oshiriladi. Ijrochilar tomonidan kiritilgan zakalat va qo‘shimcha zakalatlar bir ish kuni ichida avtomatik ravishda qaytariladi.
Shuningdek, biznes investitsiya loyihalarini o‘z mablag‘lari hisobidan amalga oshirib, tashqi muhandislik tarmoqlarini qurishga sarflagan xarajatlarini budjetdan qoplatishi mumkin.
Qoraqalpog‘iston va Xorazmda 50 mlrd so‘mdan oshgan, boshqa hududlarda esa 200 mlrd so‘mdan oshgan xarajatlarning bir qismi kompensatsiya qilinadi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев утвердил меры по выполнению задач, обозначенных на открытом диалоге с бизнесом.
Указ главы государства от 27 августа предусматривает ряд налоговых льгот и других послаблений для предпринимателей. Соответствующие инициативы были выдвинуты Минэкономфином, Министерством инвестиций, промышленности и торговли, а также Агентством по промышленной кооперации и государственным закупкам.
В частности, предельный размер расчетов в наличной форме за товары и услуги увеличивается до 400 БРВ (176 млн сумов, до 1 сентября — 164,8 млн сумов).
До этого максимальная стоимость товаров, продаваемых за наличные, составляла 25 млн сумов. При этом сохраняются исключения для отдельных видов товаров и услуг, реализуемых только за безналичную оплату:
- электроэнергия, газоснабжение, питьевое водоснабжение;
- топливо на автозаправках и электроэнергия на станциях зарядки;
- алкогольная и табачная продукция;
- автомобили, автоприцепы и спецтранспорт;
- недвижимость;
- государственные услуги.
Смягчаются условия для применения налоговых и таможенных льгот, а также для возврата части налога на добавленную стоимость. Бизнес сможет пользоваться льготами вне зависимости от уровня в Рейтинге устойчивости субъектов предпринимательства.
При покупке гостиницами и заведениями общепита воды и прохладительных напитков, а также пива и табачной продукции коды цифровой маркировки будут считаться реализованными для конечного потребления.
Кроме того, подтверждение принятия товаров и услуг в рамках госзакупок будет проводиться на основании данных из системы налоговых органов. Суммы задатков и дополнительных задатков, внесенных исполнителями, будут возвращаться им автоматически в течение одного рабочего дня.
Бизнес сможет возместить из бюджета затраты на строительство внешних инженерных коммуникаций в рамках инвестиционных проектов, финансированных из собственных средств. В Каракалпакстане и Хорезме будет компенсироваться часть расходов сверх 50 млрд сумов, в других регионах — от 200 млрд сумов.