27-avgustdagi farmonda turizm va xizmat ko‘rsatish infratuzilmasini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash choralari belgilandi. Jumladan, uch, to‘rt va besh yulduzli mehmonxonalar qurilishi uchun subsidiyalar ajratish muddati 2029-yil 1-yanvargacha uzaytirildi.
Subsidiyalar olish uchun mehmonxonaning “yulduzli” toifasini tasdiqlashda xorijiy kompaniyaning xulosasi talab etilmaydi.
Turizm sohasi vakillari 2028-yil boshigacha avtobus, elektrobus va mikroavtobuslarni bojxona bojisiz import qilishi mumkin. Shuningdek, mehmonxonalar uchun mol-mulk va yer solig‘i stavkalariga nisbatan 0,1 koeffitsiyent 2030-yil 1-yanvargacha saqlanib qoladi.
Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi (TRK) banklar tomonidan mehmonxona biznesiga 10 yilgacha muddatga beriladigan kreditlar bo‘yicha foiz xarajatlarining bir qismini qoplab beradi.
Yangi mehmonxona qurilishi uchun imtiyoz qo‘llaniladigan kreditning maksimal miqdori 50 mlrd so‘m, rekonstruksiya va jihozlash uchun esa 20 mlrd so‘m etib belgilangan.
Milliy valyutadagi kreditlarda yillik 16% dan oshgan foiz to‘lovlarining bir qismi qoplab beriladi. Valyuta kreditlarida esa kompensatsiya AQSH dollarida SOFR, yevroda EURIBOR, yuanda esa SHIBOR stavkalariga nisbatan qo‘llanadi.
O‘zbekistonda rezident bo‘lgan turoperatorlarning xorijiy sayyohlarga ko‘rsatadigan xizmatlari 0 foizlik QQS stavkasida soliqqa tortiladi.
Kompaniya tarkibidagi “TRK Invest” kompaniyasi xorijiy sayyohlarni jalb qilish maqsadida turistik majmualar, sanatoriylar, tibbiyot va sog‘lomlashtirish markazlarini qurish uchun 30 mlrd so‘mgacha maqsadli kreditlar ajratadi.

Как ранее сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев утвердил меры по выполнению задач, обозначенных на открытом диалоге с бизнесом. Компания по развитию предпринимательства получит 400 млрд сумов на новые программы льготного финансирования.
В указе от 27 августа обозначаются меры поддержки для развития туристической и сервисной инфраструктуры. Так, до 1 января 2029 года продлевается выдача субсидий для строительства гостиниц с трех-, четырех- и пятизвездочной категорией.
При подтверждении «звездной» категории для получения выплат заключение иностранной организации не потребуется.
Туристический бизнес сможет импортировать автобусы, электробусы и микроавтобусы без таможенных пошлин до начала 2028 года. Кроме того, до 1 января 2030 года для отелей сохраняется коэффициент 0,1 к ставкам налога на имущество и земельного налога.
КРП будет компенсировать часть процентных расходов по кредитам, выделяемым банками гостиничному бизнесу на срок до 10 лет. Максимальная сумма подпадающего под условия действия льготы кредита, выделенного на строительство новой гостиницы, составляет 50 млрд сумов, на реконструкцию и оснащение — 20 млрд сумов.
По кредитам в национальной валюте будет покрываться часть процентных платежей свыше 16% годовых. В случае валютных кредитов компенсация охватывает ставки SOFR (в долларах США), EURIBOR (в евро) или SHIBOR (в юанях).
Услуги туроператоров-резидентов Узбекистана, оказываемые зарубежным туристам, будут облагаться НДС по нулевой ставке.
Входящая в структуру КРП компания «ТРК Инвест» будет выделять целевые ссуды до 30 млрд сумов на строительство туристических комплексов, санаториев, медицинских и оздоровительных центров с целью привлечения иностранных туристов. Деньги будут предоставляться на срок до 10 лет по ставке на 2% ниже основной ставки ЦБ (12%).