3-sentabr kuni Rosatom davlat korporatsiyasi va Qozog‘iston atom elektr stansiyalari umumiy quvvati 2400 MVt bo‘lgan ikki energoblokdan iborat Balxash AESini qurish bo‘yicha EPC shartnomasini imzoladi. Stansiya Olmaota viloyati Jambil tumanidagi Ulken qishlog‘i yaqinida joylashadi.
Shartnomaga ko‘ra, xalqaro konsorsium rahbari sifatida Rosatom loyihani amalga oshirishning barcha bosqichlari — loyihalashtirish va uskunalar xarididan tortib, qurilish, ishga tushirish va stansiyani buyurtmachiga topshirishgacha bo‘lgan jarayonlar uchun javob beradi.
AESda har biri 1200 MVt quvvatga ega bo‘lgan ikkita 3+ avlod VVER-1200 reaktorini o‘rnatish rejalashtirilgan. Reaktorlarning xizmat muddati 60 yil bo‘lib, uni yana 20 yilga uzaytirish imkoniyati mavjud.
Mazkur texnologiya Rossiya, Belarus, Turkiya, Bangladesh, Vengriya, Misr va Xitoydagi obyektlarda qo‘llanilmoqda yoki joriy etilmoqda.
“Imzolangan hujjat Qozog‘iston bilan hamkorligimizning yangi bosqichini boshlab beradi. Yaqin vaqt ichida „Rosatom“ loyihalash ishlarini amalga oshirishi va uskuna yetkazib beruvchi kompaniyalardan iborat xalqaro konsorsiumni shakllantirishi kerak”, — dedi davlat korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Lixachyov.
Hozirda bo‘lajak stansiya hududida 2025-yil avgustida boshlangan muhandislik-qidiruv ishlari davom etmoqda. Mutaxassislar chuqurligi 120 metrgacha bo‘lgan 60 dan ortiq quduq burg‘ilab, olingan namunalarni o‘rganmoqda.
Qidiruv ishlarini 2027-yilda yakunlash, shundan so‘ng energobloklarni qurishga ruxsat olish uchun hujjatlarni tayyorlashni boshlash rejalashtirilgan.
2025-yil 14-iyunda Rosatom Qozog‘istondagi birinchi yirik quvvatli AES qurilishi bo‘yicha xalqaro konsorsium rahbari etib belgilangan edi. O‘sha yil avgustida Olmaota viloyatida mamlakatning birinchi AESi qurilishi jarayoni boshlangan.
Shuningdek, joriy yil may oyida Qozog‘iston va Rossiya loyiha bo‘yicha hamkorlikning asosiy tamoyillari va shartlari, jumladan, stansiyani ekspluatatsiya qilish, texnik xizmat ko‘rsatish va yoqilg‘i yetkazib berish masalalari bo‘yicha kelishuv imzolagan.

3 сентября госкорпорация «Росатом» и ТОО «Казахстанские атомные электрические станции» (КАЭС) подписали EPC-контракт на строительство АЭС «Балхаш» в составе двух энергоблоков общей мощностью 2400 МВт. Станция будет расположена возле села Улькен Жамбылского района Алматинской области.
По условиям контракта «Росатом» в качестве лидера международного консорциума будет отвечать за весь цикл реализации проекта — от проектирования и закупки оборудования до строительства, пусконаладки и передачи станции заказчику.
На АЭС планируется установить два реактора ВВЭР-1200 поколения 3+ мощностью 1200 МВт каждый. Заявленный срок службы реакторов составляет 60 лет с возможностью продления еще на 20 лет. Технология уже используется или реализуется на объектах в России, Беларуси, Турции, Бангладеш, Венгрии, Египте и Китае.
«Подписанный документ знаменует новый этап нашего сотрудничества с Казахстаном. В ближайшее время „Росатому“ предстоит осуществить проектные работы и создать международный консорциум из компаний — поставщиков оборудования», — заявил генеральный директор госкорпорации Алексей Лихачёв.
Сейчас в районе будущей станции продолжаются инженерно-изыскательские работы, начавшиеся в августе 2025 года. Специалисты пробурили более 60 скважин глубиной до 120 метров и исследуют полученные образцы. Завершить изыскания планируется в 2027 году, после чего начнется подготовка документации для получения разрешений на строительство энергоблоков.
14 июня 2025 года «Росатом» был определен лидером международного консорциума по строительству первой АЭС большой мощности в Казахстане. В августе того же года в Алматинской области Казахстана стартовал процесс строительства первой АЭС.
В мае Казахстан и Россия также заключили соглашение об основных принципах и условиях сотрудничества по проекту, включая вопросы эксплуатации, сервисного обслуживания и поставок топлива.
Ранее Spot писал, что в Фаришском районе создадут промзону на 200 га по производству стройматериалов для АЭС.