Moliya vazirliginining qaroriga binoan O‘zbekiston hududiga olib kirishda import bojxona boji va qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilinadigan texnologik jihozlar ro‘yxatiga tuzatishlar kiritildi. Ular 3 oydan keyin kuchga kiradi. Bu haqda “Norma” xabar berdi.
O‘zbekiston hududiga olib kirilayotgan texnologik asbob-uskunalar, shuningdek butlovchi buyumlar va ehtiyot qismlar, agar ularni yetkazib berish bitta kontrakt shartlarida nazarda tutilgan bo‘lsa, bojxona boji va QQSdan ozod qilinadi.
2007 yil 1 apreldan boshlab mazkur imtiyozlar faqat ro‘yxatda qayd etilgan jihozlarga nisbatan qo‘llaniladi.
Qarorga muvofiq endi bir qator texnologik jixozlarga nisbatan bojxona imtiyozlari qo‘llanmaydi, xususan:
- ichimlik suvi yoki ichimlik (sharbat)larni isitish va sovutish funksiyasiga ega quyish va tozalash avtomatlari;
- oqar gazli suv isitkichlar va boshqa mashinalar, elektr yoki elektrsiz isiydigan sanoat yoki laboratoriya jihozlari;
- kir quritgichlar, ichki yonuv dvigatellarida moy yoki yoqilg‘ini filtratsiya qilish uchun jihozlar va moslamalar, hamda ichki yonuv dvigatellari uchun havo filtrlari;
- vinochilik, sidr, meva sharbatlari yoki shunga o‘xshash ichimliklarni ishlab chiqarish uchun presslar, maydalagichlar va shu kabi mashinalar ;
- qishloq xo‘jaligi, bog‘dorchilik, o‘rmon xo‘jaligi, parrandachilik yoki asalarichilik uchun boshqa jihozlar;

Постановлением нескольких министерств отменяются льготы на импорт нескольких позиций технологического оборудования. На это обратили внимание в «Норме». Документ вступит в силу в начале августа.
Технологическое оборудование, ввозимое на территорию Узбекистана, а также комплектующие и запчасти, если их общая поставка предусмотрена условиями одного контракта, освобождаются от таможенной пошлины и НДС.
С 1 апреля 2007 года данные льготы применяются только в отношении оборудования, содержащегося в перечне.
Теперь из этого перечня исключили несколько позиций, следовательно, таможенные льготы к ним больше не будут применяться.
Среди них автоматы для очистки и розлива питьевой воды и напитков с функциями подогрева и охлаждения, оборудование для подготовки и приготовления табака, оборудование для переработки чая или кофе, сушилки для белья и многое другое. Подробнее можно ознакомиться здесь.
Ранее Spot писал, что Министерство инвестиций и внешней торговли предлагает отменить льготы на импорт цемента.