Markaziy bank maʼlumotlariga koʻra, Oʻzbekistonning tashqi qarzi 2021-yilning birinchi olti oyida $35,9 mlrd ni tashkil etdi. Yil boshidan buyon u 6% ga yoki $2 mlrd ga oʻsdi.
Tashqi qarz davlat va xususiy qarzlardan iborat. Davlat $22 mlrd ni tashkil etdi va 3% ga oʻsdi. Bu asosan yangi qarzlar va ular boʻyicha toʻlovlarni jalb qilish, obligatsiyalar narxining pasayishi va valyuta kursining oʻzgarishi hisobiga oʻsdi.
Xususiy qarz esa $13,9 mlrd ni tashkil etdi va 11% ga oʻsdi, u asosan banklar va boshqa sektorlarning qarz olish hajmining oshishi hisobiga oʻsdi.
Birinchi olti oyda davlat qarzi boʻyicha $353,4 mln toʻlov va $206,5 mln foiz toʻlangan. Xususiy qarzlar boʻyicha toʻlovlar $1,6 mlrd va foizlar boʻyicha $238,8 mln ni tashkil etdi.

Совокупный внешний долг Узбекистана по итогам первых шести месяцев 2021 года составил $35,9 млрд следует из данных Центрального банка. С начала года он вырос на 6% или на $2 млрд.
Внешний долг состоит из государственного и частного. Первый составил $22 млрд и вырос на 3% в основном за счёт привлечения новых заимствований и выплат по ним, снижения цен облигаций и изменения курсов.
Второй составил $13,9 млрд и вырос на 11% в основном за счёт увеличения заимствований банками и другими секторами:
За первые шесть месяцев по государственному долгу выплачено $353,4 млн и $206,5 млн процентов. Выплаты по частному долгу составили $1,6 млрд и $238,8 млн по процентам.