O‘zbekiston 2026-yilda Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish jarayonini yakunlashni rejalashtirmoqda. Bu haqda prezidentning JST bo‘yicha vakili Azizbek Urunov mamlakatning tashkilotga qo‘shilishi bo‘yicha Ishchi guruhining 13-yig‘ilishida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, avvalgi yig‘ilishdan buyon muzokaralarda sezilarli yutuqlarga erishilgan. JST a’zolari tomonidan yuborilayotgan yozma savollar sonining qisqargani ham buning isboti bo‘la oladi.
“Biz buni JST a’zolarining xavotirlari asta-sekin bartaraf etilayotgani va qo‘shilish jarayoni ancha rivojlangan bosqichga yetganining muhim belgisi deb hisoblaymiz”, — dedi Urunov.
Bosh muzokarachi O‘zbekiston JST kotibiyati bilan birgalikda Ishchi guruh hisoboti loyihasi ustida ishlashni davom ettirayotganini ta’kidladi. Tashkilotga a’zo mamlakatlarning fikr-mulohazalari va takliflari hujjatning yangi tahrirlarini tayyorlashda inobatga olinmoqda, bu esa hal etilmagan masalalar sonini bosqichma-bosqich kamaytirish imkonini beradi.
Uning qayd etishicha, muzokaralar endilikda pozitsiyalarni tushuntirish bosqichidan yakuniy bosqichga o‘tmoqda.
“Endi qolgan majburiyatlarni kelishib olish, avvaldan kelishilgan normalarni yagona hujjat loyihasiga kiritish, qolgan kelishmovchiliklarni bartaraf etish va qo‘shilish jarayonini yakunlashga e’tibor qaratish zarur”, — dedi u.
Urunov muzokaralarning boshqa asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha ham sezilarli yutuqlarga erishilganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Keyns guruhi a’zolari bilan qishloq xo‘jaligini ichki qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlarini muhokama qilish yakuniy bosqichda, qolgan masalalar esa ishchi tartibda hal qilinishi mumkin.
Bozorlarga chiqish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar ham deyarli yakunlandi. So‘nggi muhim bosqich Hindiston bilan tegishli bayonnomani imzolash bo‘ldi. Bugungi kunda imzolangan 34 ta ikki tomonlama bayonnomadan 31 tasi JST kotibiyatiga topshirilgan.
O‘tgan majlisdan buyon O‘zbekiston JST qoidalariga muvofiqlashtirilgan qonun hujjatlari sonini 190 dan oshirdi.
Urunovning ta’kidlashicha, eng katta yutuqlarga sanitariya va fitosanitariya choralari (SPS) va oziq-ovqat xavfsizligi sohasida erishilgan. Xususan, yagona Oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi qo‘mitasi tashkil etilib, “daladan dasturxongacha” bo‘lgan barcha bosqichlarda xavflarni baholash asosida nazorat tizimi joriy etilmoqda, “Oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi to‘g‘risida"gi yangilangan qonun loyihasi Senat muhokamasiga kiritildi.
Bundan tashqari, antidemping, kompensatsiya va maxsus himoya choralari to‘g‘risidagi qonunlar loyihalari jiddiy qayta ishlandi. Bosh muzokarachining so‘zlariga ko‘ra, hujjatlar JST kelishuvlariga muvofiqlashtirilgan, ularning normalari yanada aniqroq va prognoz qilinadigan shaklga keltirilgan, shuningdek, tashkilotga a’zo davlatlarning e’tirozlarini hisobga olgan. Qonun loyihalarining yangilangan tahriri o‘tgan hafta JST a’zolariga yuborilgan edi.
Azizbek Urunov O‘zbekiston 2026-yilda a’zo bo‘lish jarayonini yakunlash uchun JST a’zolari bilan hamkorlikni davom ettirish niyatida ekanini tasdiqladi.
“O‘zbekiston ushbu maqsadga 2026-yilda erishish uchun JSTning har bir a’zosi bilan faol va konstruktiv ishlashga to‘liq sodiq qoladi”, — dedi prezident vakili.
Qonunchilik ishlari sekin ketmoqda
O‘z navbatida, Ishchi guruh raisi Sun Yo Chxvening ta’kidlashicha, 31 ta ikki tomonlama bozorga kirish to‘g‘risidagi bitimlar, jumladan, yaqinda Hindiston bilan imzolangan bitim allaqachon kotibiyatga topshirilgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralarning bu yo‘nalishi “yakunlanishiga juda yaqin”.
Ishchi guruh a’zolari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni, jumladan, davlat korxonalarini xususiylashtirish va yanada shaffof va prognoz qilinadigan ishbilarmonlik muhitini yaratishni olqishladi.
Shu bilan birga, ular qonun hujjatlarining bir qismini qabul qilish kutilganidan sekinroq ketayotganini ta’kidladi, shuningdek, valyutani tartibga solish, import tartib-taomillari, investitsiya siyosati, raqobat va savdodagi texnik to‘siqlar bo‘yicha qo‘shimcha savollar berdi.
Ishchi guruh raisi zarur hujjatlar tarqatilgandan so‘ng keyingi yig‘ilishni kech kuzda o‘tkazishga umid bildirdi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston Hindiston bilan JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha muzokaralarni yakunlagani haqida yozgan edi.

Узбекистан рассчитывает завершить процесс вступления во Всемирную торговую организацию (ВТО) в 2026 году. Об этом заявил представитель президента по ВТО Азизбек Урунов на 13-м заседании Рабочей группы по присоединению республики к организации.
По его словам, с момента предыдущего заседания переговоры существенно продвинулись. Одним из главных свидетельств этого он назвал сокращение числа письменных вопросов со стороны членов ВТО.
«Мы считаем это важным свидетельством того, что обеспокоенности членов ВТО постепенно устраняются и процесс присоединения достиг более продвинутой стадии», — сказал Урунов.
Главный переговорщик отметил, что параллельно Узбекистан совместно с секретариатом ВТО продолжает работу над проектом доклада Рабочей группы. Замечания и предложения стран-членов организации учитываются при подготовке новых редакций документа, что позволяет постепенно сокращать число нерешенных вопросов.
По его словам, переговоры постепенно переходят от этапа разъяснения позиций к завершающей стадии.
«Теперь необходимо сосредоточиться на согласовании оставшихся обязательств, включить уже согласованные формулировки в единый проект документа, устранить оставшиеся разногласия и завершить процесс присоединения», — заявил он.
Урунов сообщил, что значительный прогресс достигнут и по другим ключевым направлениям переговоров. По его оценке, обсуждение мер внутренней поддержки сельского хозяйства с членами Кэрнсской группы находится на завершающем этапе, а оставшиеся вопросы могут быть решены в рабочем порядке.
Практически завершены и двусторонние переговоры по доступу на рынки. Последним важным этапом стало подписание соответствующего протокола с Индией. На сегодняшний день из 34 подписанных двусторонних протоколов 31 уже передан в секретариат ВТО.
С момента предыдущего заседания Узбекистан довел количество законодательных актов, гармонизированных с правилами ВТО, до более чем 190.
Наибольший прогресс, по словам Урунова, достигнут в сфере санитарных и фитосанитарных мер (SPS) и безопасности пищевой продукции. В частности, создан единый Комитет по безопасности пищевой продукции, внедряется система контроля на основе оценки рисков на всех этапах — «от фермы до стола», — а обновленный законопроект «О безопасности пищевой продукции» внесен на рассмотрение Сената.
Кроме того, были существенно переработаны проекты законов об антидемпинговых, компенсационных и специальных защитных мерах. По словам главного переговорщика, документы приведены в соответствие с соглашениями ВТО, их положения стали более точными и предсказуемыми, а также учитывают замечания стран-членов организации. Обновленные редакции законопроектов были направлены членам ВТО на прошлой неделе.
Азизбек Урунов подтвердил, что Узбекистан намерен продолжать работу с членами ВТО, чтобы завершить процесс присоединения в 2026 году.
«Узбекистан сохраняет полную приверженность интенсивной и конструктивной работе с каждым членом ВТО для достижения этой цели в 2026 году», — подчеркнул представитель президента.
Законодательная работа идет медленно
В свою очередь, председатель Рабочей группы Сун Ё Чхве заявила, что в секретариат уже передано 31 двустороннее соглашение о доступе на рынки, включая недавно подписанное соглашение с Индией. По ее словам, это направление переговоров «очень близко к завершению».
Члены Рабочей группы приветствовали реформы, проводимые Узбекистаном, включая приватизацию государственных предприятий и создание более прозрачной и предсказуемой деловой среды.
Вместе с тем они отметили, что принятие части законодательства идет медленнее, чем ожидалось, а также задали дополнительные вопросы по валютному регулированию, импортным процедурам, инвестиционной политике, конкуренции и техническим барьерам в торговле.
Председатель Рабочей группы выразила надежду провести следующее заседание поздней осенью после распространения необходимой документации.