30-iyul kuni energetika vaziri Sherzod Xodjayev Yangiyo‘l tumanida tadbirkorlar bilan ochiq muloqot o‘tkazdi. Bu haqda vazirlik matbuot xizmati xabar berdi.
Unda elektr va gaz ta’minoti, tarmoqlardagi uzilishlar, yoz oylarida elektr quvvati va qish mavsumida gaz bosimining yetishmasligi, elektr va gaz tarmoqlariga ulanishda texnik shart olish, energiya resurslari bo‘yicha qarzdorlik hamda boshqa masalalar bo‘yicha tumandagi 27 nafar tadbirkorning murojaatlari tinglandi.
Uchrashuv davomida ayrim masalalar joyida hal etildi, qo‘shimcha o‘rganishni talab qiladigan murojaatlar bo‘yicha mas’ullarga topshiriqlar berildi. Vazir noqonuniy foydalanish uchun qo‘llanilgan moliyaviy sanksiyalarni bekor qilish Energetika vazirligi vakolatiga kirmasligini, bunday masalalar sud tartibida ko‘rib chiqilishini qayd etdi.
Shuningdek, elektr va gaz tarmoqlariga ulanish uchun texnik shartlar faqat Davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona portal (my.gov.uz) orqali rasmiylashtirilishi, bu masalalarni norasmiy yo‘l bilan hal qilishga yo‘l qo‘yilmasligi ta’kidlandi.
“Hamma hujjatingiz to‘g‘ri bo‘lsa, siz Elektr tarmoqlari’dan iltimos qilmang, talab qiling. Bunga to‘liq haqqingiz bor”, — dedi Sherzod Xodjayev tadbirkorlarga.
Bundan tashqari, tizim xodimlari tomonidan manfaat evaziga noqonuniy xatti-harakatlarga yo‘l qo‘yilgani ma’lum bo‘lsa, bu haqda tegishli organlarga yoki Energetika vazirligiga murojaat qilish so‘raldi. Bunday holatlarga nisbatan murosasiz choralar ko‘rilib, huquqni muhofaza qiluvchi organlarga belgilangan tartibda taqdim etilishi ma’lum qilindi.
Ochiq muloqotlar davom ettirilishi ma’lum qilindi. Hozirda Yangiyo‘l tumani va yana 14 ta hududda maxsus shtablar faoliyati davom etmoqda.

Министр энергетики Шерзод Ходжаев призвал предпринимателей требовать подключения к электрическим сетям, если они выполнили все установленные требования. Об этом он заявил на открытом диалоге с бизнесом в Янгиюльском районе, сообщает пресс-служба Минэнерго.
«Если все ваши документы в порядке, не просите у „Электросетей“, а требуйте. Вы имеете на это полное право», — сказал министр.
Во встрече приняли участие 27 предпринимателей, которые подняли вопросы перебоев с электро- и газоснабжением, нехватки мощности в летний период, низкого давления газа зимой, получения технических условий для подключения к сетям, задолженности за энергоресурсы и другие проблемы. По части обращений решения были приняты на месте, остальные поручено дополнительно изучить.
В Минэнерго отдельно подчеркнули, что технические условия на подключение к электрическим и газовым сетям оформляются исключительно в электронном виде — через Центры госуслуг или Единый портал интерактивных госуслуг (ЕПИГУ). Решать эти вопросы в неофициальном порядке с сотрудниками энергоснабжающих организаций недопустимо.
Ведомство также призвало предпринимателей сообщать о случаях коррупции или иных незаконных действий со стороны работников энергокомпаний. По данным ведомства, такие материалы будут передаваться в правоохранительные органы, а к виновным обещают применять «бескомпромиссные меры».
Открытые встречи с предпринимателями планируется продолжить. Сейчас специальные штабы по вопросам улучшения электро- и газоснабжения работают в Янгиюльском и еще 14 районах страны.
Ранее Spot писал, что в 15 районах Узбекистана создали спецштабы для решения проблем с газом и электричеством.