Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida pul-kredit siyosati bo‘yicha davra suhbati o‘tkazildi. Bu haqda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Unda Markaziy banklar va hukumatlarning inflyatsiyani ushlab turish va iqtisodiy o‘sishni qo‘llab-quvvatlash o‘rtasidagi nozik muvozanatni saqlash uchun pul-kredit va fiskal siyosatini ehtiyotkorlik bilan o‘zgartirish zarurligi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, narxlar barqarorligi, bandlik va iqtisodiy o‘sishni ta’minlash uchun tartibga soluvchilar tomonidan qo‘llanilishi kerak bo‘lgan samarali pul-kredit siyosati mexanizmlari hamda inflyatsiyaning oldini olish bo‘yicha zarur choralar ko‘rib chiqildi.
Uchrashuvda muhokamaning muhim mavzusi inflyatsiya bo‘ldi. O‘zbekiston Markaziy banki raisining o‘rinbosari Behzod Hamrayev mamlakatda inflyatsiya tez sur’atlar bilan o‘sib borayotganini, biroq boshqa rivojlangan mamlakatlardagi kabi tez emasligini ta’kidladi.
“Tenge Bank” ATB boshqaruvi raisining birinchi o‘rinbosari Shohruh Hakimov ham inflyatsiya mavzusiga to‘xtalib, uning mamlakat iqtisodiyotida mavjudligi to‘g‘risida o‘z fikrini bildirdi.
“Mening shaxsiy fikrimcha, inflyatsiyani nolga tushirishga qaratilgan siyosat bo‘lmasligi kerak. Inflyatsiya bo‘lsin, qolsin, shunday bo‘lishi kerak”, — dedi Shohruh Hakimov.
Behzod Hamrayev kredit berish ko‘rsatkichi keskin o‘sganini qayd etib, buning avtomobil, texnika va ipoteka kreditlariga ham tegishli ekanini bildirdi.
Kreditlarni qaytarmaslik darajasi hozirda 4%dan kam. Aholining daromadi har yili o‘sib bormoqda.
“Agar shunday davom etsa, O‘zbekiston iqtisodiyoti ishonchli tarzda saqlanib, o‘sib boradi”, — dedi Markaziy bank raisining o‘rinbosari.
“Besh yil oldin qimmatli qog‘ozlar bozori nolga teng edi. 2022-yilda banklar tomonidan qimmatli qog‘ozlarga investitsiyalar kiritish hajmi 3 baravar oshdi”, — deya qayd etdi Shohruh Hakimov.
Uning so‘zlariga ko‘ra, shunday bo‘lishiga qaramay, korporativ obligatsiyalar hali ham dolzarb masala bo‘lib qolmoqda.
2022-yilda banklar balansidagi omonatlarning umumiy miqdori chet eldan olingan qarzlarga tenglashib, oshuvchi ko‘rsatkich qayd etdi. Aholining hissasi 40%ga oshdi va bu seilarli o‘sish bo‘ldi.

На полях ТМИФ-2023 прошёл круглый стол, посвящённый денежно-кредитной политике. О его основных моментах сообщила пресс-служба МИПТ.
Основными темами обсуждения были влияние решений центральных банков на цены, занятость и рост ВВП. Подчёркивалась важность тщательной настройки монетарной и налогово-бюджетной политики для балансирования между сдерживанием инфляции и экономической активностью.
Замглавы ЦБ Узбекистана Бехзод Хамраев отметил, что сейчас инфляция в Узбекистане растёт довольно быстро. При этом темпы роста цен уступают другим развитым странам, добавил он.
Первый зампредседателя правления Tenge Bank Шохрух Хакимов выразил мнение, что снижать инфляцию до нуля любой ценой не нужно. «Нельзя исключительно бороться с инфляцией, не учитывая, что меры по ее снижению приводят к падению экономического роста», — заявил он.
Также затрагивалось состояние банковской сферы. Хамраев выделил резкий рост кредитования — как ипотечного, так и в потребительском секторе — при сравнительно низком уровне невозврата (менее 4%). Если нынешние тренды продолжатся, экономика Узбекистана будет уверенно расти, считает он.
В свою очередь, Шохрух Хакимов отметил положительную динамику рынка ценных бумаг. Если пять лет назад деятельность на нём была почти нулевой, то в 2022 году инвестиции банков в ценные бумаги выросли втрое.
Кроме того, отмечался рост вкладов населения за прошедший год на 40%. Впервые сумма депозитов превзошла объём финансирования за счёт иностранных заимствований — это свидетельствует о том, что люди начинают доверять банкам.
Ранее Spot писал, что ЦБ за счёт снижения основной ставки ожидает уменьшения нагрузки на экономическую активность.