O‘zbekistonda xomashyo eksportiga bojlar joriy etilgani ko‘plab eksportchilar noroziligiga sabab bo‘lmoqda. Bu haqda prezidentning Jahon savdo tashkiloti (JST) bo‘yicha vakili Azizbek Urunov LinkedIn’da yozdi.
Shu hafta Toshkentga rasmiy tashrif bilan kelgan Chexiya bosh vaziri Andrey Babish jurnalistlarga bergan intervyusida O‘zbekiston tomonidan xomashyoga eksport bojlari joriy etilishini qo‘llab-quvvatladi. Uning fikricha, bu chora uni ichki qayta ishlashni rag‘batlantiradi va mamlakat hududida qo‘shilgan qiymatni oshiradi.
“Men ko‘plab xomashyo eksportchilari bu choradan norozi ekanligini payqadim, ammo ular ishlab chiqarishni rivojlantirish va mamlakatdan tashqarida emas, balki mamlakat ichida qo‘shilgan qiymat zanjirini shakllantirishga qaratilgan sa’y-harakatlarni tushunishlari va hurmat qilishlari kerak”, — dedi Azizbek Urunov.
2025-yil 1-iyundan boshlab O‘zbekistonda 86 turdagi tovarlarga eksport bojxona bojlari amal qiladi. Jumladan, ularga charm xomashyosi va yarim tayyor mahsulotlar, ipak xomashyosi, paxta ip-kalavasi va trikotaj mahsulotlari kiradi. Bungacha ularning eksportiga tarmoq uyushmalari tomonidan yig‘imlar solinar edi.
Bundan tashqari, go‘sht, bug‘doy, guruch, mineral o‘g‘itlar, polietilen (PET) chiqindilari, rangli metall parchalari uchun eksport bojlari joriy etildi. Shu bilan birga, ularni olib chiqish uchun prezident yoki hukumatdan ruxsat olish talabi bekor qilindi.
Bojlar, shuningdek, mahalliy qayta ishlash sanoatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida mamlakat ichida ishlab chiqarilgan strategik xomashyodan ham undiriladi. Gap quyidagi mahsulotlar haqida ketmoqda:
• tabiiy gaz;
• paxta tolasi va lint;
• polietilen;
• polipropilen;
• polistirol;
• polietilentereftalat;
• PVX;
• mis xomashyosi;
• ba’zi o‘g‘itlar.
Fevral oyi boshida Azizbek Urunov Spot’ga katta intervyu berib, unda O‘zbekiston nima uchun tashkilotga a’zo bo‘layotgani, jarayon qaysi bosqichda ekani, iqtisodiyot bilan nima bo‘lishi va o‘zbekistonliklar JSTga a’zo bo‘lishdan nimalarni kutishi haqida gapirib bergandi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston 15 turdagi mahsulot uchun xomashyoga import bojlarini bekor qilishi haqida yozgan edi.

Многие экспортеры в Узбекистане недовольны введением таможенных пошлин на экспорт сырья. Об этом представитель президента по вопросам Всемирной торговой организации (ВТО) Азизбек Урунов написал в LinkedIn.
На этой неделе премьер-министр Чехии Андрей Бабиш, прибывший в Ташкент с официальным визитом, в интервью журналистам поддержал введение Узбекистаном экспортных пошлин на сырье. По его мнению, эта мера будет стимулировать его внутреннюю переработку и увеличивать добавленную стоимость на территории страны.
«Я замечаю, что многие экспортеры сырья недовольны этой мерой, но им следует осознать и уважать усилия, направленные на развитие производства и формирование цепочки добавленной стоимости внутри страны, а не где-то за ее пределами», — подчеркнул Азизбек Урунов.
С 1 июня 2025 года в Узбекистане действуют экспортные таможенные пошлины на 86 видов товаров. Так, под них подпадают кожаное сырье и полуфабрикаты, шелковое сырье, хлопковая пряжа и трикотаж. До этого их экспорт облагался сборами со стороны отраслевых ассоциаций.
Кроме того, были введены экспортные пошлины для мяса, пшеницы, риса, минеральных удобрений, полиэтиленовых (ПЭТ) отходов, лома цветных металлов. В то же время отменено требование разрешения от президента или правительства на их вывоз.
Пошлины также взимаются со стратегического сырья, которое производится внутри страны, в целях поддержания местной перерабатывающей промышленности. Речь идет о следующих товарах:
• природный газ;
• хлопковое волокно и линт;
• полипропилен;
• полистирол;
• полиэтилентерефталат;
• ПВХ;
• медное сырье;
• некоторые удобрения.
В начале февраля Азизбек Урунов дал большое интервью Spot, в котором рассказал, зачем Узбекистан вступает в организацию, на каком этапе находится процесс, что будет с экономикой и чего узбекистанцам ждать от членства в ВТО.