Mishustin energetikani ikki tomonlama hamkorlikning istiqbolli sohasi sifatida qayd etdi. Xususan, u, ayniqsa, qishda O‘zbekistonda elektr ta’minotidagi uzilishlar fonida Rossiya texnologiyalaridan foydalangan holda atom elektr stansiyalari qurilishiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
“Atom elektr stansiyasi loyihasini amalga oshirish O‘zbekistonning elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyojini qondirish, minglab yangi ish o‘rinlarini yaratish va mamlakatning sanoat salohiyatini ochishga yordam beradi”, — dedi Rossiya bosh vaziri.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya mamlakat temir yo‘l transportini rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik dasturini ishlab chiqmoqda va rossiyalik investorlar mamlakatdagi aeroport infratuzilmasini modernizatsiya qilishda ishtirok etishga tayyor ekanliklarini ko‘rsatmoqda.
O‘z navbatida Abdulla Aripov Rossiya bilan tog‘-kon metallurgiya, energetika, kimyo, qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik va elektrotexnika sanoatidagi hamkorlikni qayd etdi.
Bundan tashqari, Navoiy va Buxoro viloyatlarida Rossiya ishtirokida texnoparklarini ochish rejalashtirilgan. Natijada, ularning umumiy soni to‘rttaga yetadi.
O‘zbekiston hukumati rahbari “Shimol-Janub” xalqaro yo‘lagi hamda Belarus-Rossiya-Qozog‘iston-O‘zbekiston-Afg‘oniston-Pokiston yangi multimodal transport yo‘lagini yaratish loyihasini qo‘llab-quvvatlab, transafg‘on bo‘ylab temir yo‘l qurish muhimligini ta’kidladi.
Aripov o‘zaro pensiya ta’minoti to‘g‘risida shartnoma tuzishni tezlashtirishga chaqirdi. Shuningdek, u o‘zbekistonlik ishchilarni tashkiliy ravishda ishga olish tartibiga o‘zgartirishlar kiritish va Rossiya hududlarida Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi vakolatxonalarini ochishni tezlashtirish zarurligini ta’kidladi.
Uchrashuv yakunida tomonlar paxta kalavasini yetkazib berish, yadro tibbiyoti sohasida hamkorlik qilish va 2023−2024-yillarda O‘zbekistonning davlat kadastr baholash tizimini yaratish bo‘yicha Rosreestr tomonidan bepul texnik yordam ko‘rsatish bo‘yicha kelishuvlarga erishdi.
Bundan tashqari, sanoat va savdo vaziri Denis Manturov Rossiya va O‘zbekiston yangi avlod “Lada Vesta” avtomobilini O‘zbekistonda yig‘ishni tashkil etish loyihasini baholashga qaytishi mumkinligini aytdi. Aprel oyida “AvtoVAZ” mamlakatda avtomobil yig‘ishni yo‘lga qo‘yishni ko‘rib chiqayotgani xabar berilgandi.
Manturovning so‘zlariga ko‘ra, o‘zaro savdoda to‘lovlarning 50%dan ortig‘i rublda amalga oshiriladi, rossiyalik investorlar tomonidan to‘plangan investitsiyalar hajmi esa 1 trln rubldan ($10,3 mlrd) oshadi.
Rossiyalik vazir Samarqand va Buxoroda ikkita sanoat parki qurish rejalarini alohida ta’kidlab, istiqbolli sohalar qatorida u metallurgiya, avtomobilsozlik, farmatsevtika, temir yo‘l va qishloq xo‘jaligi mashinasozligini qayd etdi.
Avvalroq o‘zbekistonliklar “AvtoVAZ” korxonasiga ishlash uchun jo‘natilayotgani Migratsiya agentligi 1000tagacha fuqaroni mazkur korxonaga ishga jalb qilishi haqida xabar berilgandi.

Премьер-министр Абдулла Арипов встретился со своим российским коллегой Михаилом Мишустиным, сообщила пресс-служба правительства России.
Мишустин в качестве перспективного направления двустороннего сотрудничества отметил энергетику. В частности, он выделил строительство АЭС по российским технологиям — особенно на фоне зимних перебоев с энергообеспечением в Узбекистане.
«Реализация проекта [атомной] электростанции поможет удовлетворить потребности Узбекистана в электроэнергии, создать тысячи новых рабочих мест, раскрыть промышленный потенциал Узбекистана», — заявил российский премьер.
По его словам, Россия разрабатывает комплексную программу сотрудничества по развитию железнодорожного транспорта республики, а российские инвесторы проявляют готовность участвовать в модернизации аэропортовой инфраструктуры в стране.
В свою очередь, Абдулла Арипов отметил промышленную кооперацию с Россией в горно-металлургической, энергетической, химической, аграрной, машиностроительной и электротехнической отраслях.
Кроме того, в Навоийской и Бухарской областях с участием России планируется открыть индустриальные парки. Их общее число вырастет до четырёх.
Глава узбекистанского правительства поддержал проект создания международного коридора «Север — Юг», а также нового мультимодального транспортного коридора Беларусь — Россия — Казахстан — Узбекистан — Афганистан — Пакистан, подчеркнув важность строительства железной дороги по трансафганскому коридору.
Арипов призвал ускорить заключение соглашения по взаимному пенсионному обеспечению. Также он отметил необходимость поправок в порядок организованного набора узбекистанских работников и ускорения открытия представительств Агентства по внешней трудовой миграции в регионах России.
По итогам встречи стороны заключили соглашения касательно поставок хлопковой пряжи, сотрудничества в сфере ядерной медицины и оказания безвозмездной технической помощи со стороны Росреестра по созданию системы государственной кадастровой оценки Узбекистана в 2023—2024 годах.
Вдобавок, министр промышленности и торговли Денис Мантуров рассказал, что Россия и Узбекистан могут вернуться к оценке проекта об организации сборки автомобиля Lada Vesta нового поколения в Узбекистане. В апреле сообщалось, что «АвтоВАЗ» рассматривает запуск сборки автомобилей в республике.
По словам Мантурова, во взаимной торговле более 50% платежей проводятся в рублях, а объем накопленных инвестиций со стороны российских инвесторов превышает 1 трлн рублей ($10,34 млрд).
Отдельно российский министр упомянул о планах по строительству двух индустриальных парков в Самарканде и Бухаре. Среди перспективных направлений он выделил металлургию, автомобилестроение, фармацевтику, железнодорожное и сельскохозяйственное машиностроение.