Namangan viloyatining To‘raqo‘rg‘on tumanidagi bo‘sh yerlar hisobiga “Namangan” erkin iqtisodiy zonasi maydoni 70 gektarga kengaytiriladi. Bu haqda “Dunyo” nashri xabar berdi.
Prezident qaroriga ko‘ra, EIZni kengaytirish yangi texnologiyalarni joriy etish, tadbirkorlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish va import o‘rnini bosuvchi hamda eksportga yo‘naltirilgan mahsulotlar ishlab chiqarish quvvatlarini oshirishga qaratilgan.
Bir oy muddatda direksiyaga “Namangan” EIZning yangi hududlar bosh rejasini tasdiqlash topshirildi.
Bundan tashqari, kelgusi 3 yil ichida erkin iqtisodiy zonani kengaytirish uchun ajratilgan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yer uchastkalari maydoni besh barobarga ko‘payadi.
“Namangan” EIZ prezidentning 2018-yil 20-avgustdagi qarori bilan tashkil etilgan. Ayni paytda hududning maydoni 481 gektar bo‘lib, bu yerda umumiy qiymati $637,7 mlnlik 27ta loyiha amalga oshirilmoqda.
EIZ rezidentlari 30 yil muddatga yer, mol-mulk, suv resurslaridan foydalanish soliqlari, QQS va bojxona to‘lovlarini to‘lashdan ozod qilinadi.

Площадь свободной экономической зоны «Наманган» увеличится на 70 гектар за счет пустующей земли в Туракурганском районе, сообщает Dunyo.
Согласно постановлению президента, расширение свободной экономической зоны направлено на внедрение современных технологий, создание благоприятных условий для предпринимателей и повышение мощностей производства импортозамещающей и экспортоориентированной продукции.
В месячный срок дирекции поручено утвердить генеральный план новых территорий СЭЗ «Наманган».
Кроме того, в ближайшие три года площадь осваиваемых земельных участков сельскохозяйственного назначения, выделенных под расширение свободной экономической зоны, вырастет в пять раз.
СЭЗ «Наманган» была образована указом президента от 20 августа 2018 года. На данный момент площадь свободной экономической зоны составляет 481 гектар, где реализуются 27 проектов на $637,7 млн.
Резиденты СЭЗ освобождаются от уплаты налога на землю, имущество, пользование водными ресурсами, НДС и таможенных платежей на 30 лет.