“Rossiya pochtasi” O‘zbekistonga lahzali pul o‘tkazmalari boshlanganini e’lon qildi, deb yozadi “Bosfera”.
Xizmat “PosTransfer” xizmatidan foydalangan holda ishlaydi, bu sizga belgilangan davlatning pochta bo‘limlarida to‘lash imkoniyati bilan pul o‘tkazmalarini amalga oshirish imkonini beradi.
O‘zbekistonda “UzPost” xizmat ko‘rsatuvchi hamkor hisoblanadi. Operatorga o‘tkazma raqamini aytib, istalgan pochta bo‘limida pul olish mumkin.
O‘tkazmaning maksimal summasi 300 ming rublni tashkil etadi (nashr qilingan paytdagi Markaziy bank kursi bo‘yicha 43,3 mln so‘m). Komissiya — yuborilgan summaning 1%i.
Bungacha Rossiyaning bir qancha banklari telefon raqami orqali O‘zbekistonga pul o‘tkazmalarini yo‘lga qo‘ygan. 2023-yilda respublika “VTB Bank” orqali “do‘stona” valyutalarda pul o‘tkazmalari bo‘yicha 5ta eng yaxshi yo‘nalishlar qatoriga kirdi.
Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, 2023-yilda Rossiyadan O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari hajmi o‘tgan yilga nisbatan ikki baravar kamaygan va ularning umumiy oqimdagi ulushi ham qisqargan. Bunga rublning o‘zgaruvchanligi, inflyatsiyaning o‘sishi hamda migratsiya oqimining qisqarishi ta’sir qilgan.
Avvalroq “Spot” 2023-yilda O‘zbekiston Qozog‘istondan xalqaro pul o‘tkazmalari bo‘yicha yetakchiga aylangani haqida yozgandi.
Ko‘rsatkich 2022-yilga nisbatan kamaygan. Biroq, Rossiyaga o‘tkazmalar hajmi sezilarli darajada oshdi.

«Почта России» объявила о запуске моментральных денежных переводов в Узбекистан, передает «Банковское обозрение».
Услуга работает при помощи сервиса PosTransfer, который позволяет выполнять переводы с возможностью выплаты в почтовых отделениях страны назначения. С 2023 года воспользоваться ею можно для отправки денег в Армению, Беларусь и Кыргызстан.
В Узбекистане партнером сервиса выступает UzPost. Получить деньги можно в любом почтовом отделении, назвав оператору номер перевода.
Максимальная сумма перевода составляет 300 тыс. рублей (43,3 млн сумов по курсу ЦБ на момент публикации). Комиссия — 1% отправляемой суммы.
До этого несколько российских банков запустили денежные переводы в Узбекистан по номеру телефона. Так, республика в 2023 году вошла в топ-5 направлений по переводам в «дружественных» валютах через ВТБ, а также некоторое время была лидером в «ВТБ Онлайн».
Как сообщил Центробанк, объем переводов из России в Узбекистан за 2023 год сократился к предыдущему году в два раза, также уменьшилась их доля в общем потоке. В число причин вошли волатильность рубля, рост инфляции и сокращение миграции.