Aholi tomonidan chet el valyutasini sotish va xarid qilish o‘rtasidagi ijobiy tafovut ortib bormoqda. Bu haqda Markaziy bank boshqaruvi raisi Mamarizo Nurmuratovning taqdimotida keltirilgan.
Joriy yilning to‘qqiz oyi yakuniga ko‘ra, o‘zbekistonliklar banklarga xaridga nisbatan $4,8 mlrdga ko‘p chet el valyutasini sotgan. Iyul-sentabr oylarida oylik savdo hajmi $1,5 mlrdni tashkil etdi, bu xorijiy valyutaga bo‘lgan talabdan deyarli ikki baravar ko‘pdir.
“Oltinsiz eksport hajmi (+15,5%) va transchegaraviy pul o‘tkazmalarining (+34,8%) yuqori sur’atlarda o‘sishi ichki valyuta bozorida muvozanatni ta’minlab, milliy valyutada jamg‘armalarni yanada rag‘batlantiradi va nisbatan qat’iy pul-kredit sharoitlarini saqlab qolish imkonini bermoqda”, — deya qayd etdi Nurmuratov.
Bundan tashqari, joriy yilning yanvar-sentabr oylarida asosiy kapitalga investitsiyalar 31%ga oshdi. Asosiy o‘sish markazlashmagan investitsiyalarga to‘g‘ri kelib, ularning jami hajmdagi ulushi 89%ni tashkil etdi. Shuningdek, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hajmi 1,6 barobarga ko‘payib, $8 mlrdga yetdi.
Avvalroq “Spot” to‘qqiz oy ichida O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari hajmi uchdan bir qismiga oshgani haqida xabar bergandi.

Положительная разница между продажей и покупкой иностранной валюты населением продолжает увеличиваться. Об этом говорится в презентации председателя правления Центрального банка Мамаризо Нурмуратова.
По итогам девяти месяцев узбекистанцы продали банкам валюты на $4,8 млрд больше, чем приобрели. В июле-сентябре месячный объем продажи составил $1,5 млрд, что практически вдвое превысило спрос на валюту.
«Быстрый рост экспорта, не связанного с золотом (+15,5% год к году), и трансграничных денежных переводов (+34,8%) обеспечивает баланс на внутреннем валютном рынке, дополнительно стимулирует сбережения в национальной валюте и поддерживает относительно стабильные денежно-кредитные условия», — заявил Нурмуратов.
Кроме того, в январе-сентябре этого года инвестиции в основной капитал увеличились на 31%. Основной рост пришелся на централизованные инвестиции, доля которых в общем объеме составила 89%. Также объем прямых иностранных инвестиций возрос в 1,6 раза, достигнув $8 млрд.
В первом полугодии предложение инвалюты превысило спрос. Объем покупки банками валюты у населения вырос почти на треть — до $7,2 млрд.