Ekologiya qo‘mitasi Toshkent viloyatida qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi bir nechta korxona yopilganini ma’lum qildi.
Ekologiya nazorati inspeksiyasi xodimlari prokuratura va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlar bilan hamkorlikda Niyozboshi qishlog‘ida reyd o‘tkazdi. U Yangiyo‘l yaqinida, poytaxtdan 10 kilometr janubi-g‘arbda joylashgan.
Tekshiruv davomida ishchi guruh tomonidan “ayrim xususiy korxonalar"da qurilish materiallari ishlab chiqarishda polietilen va chiqindilar yoqib yuborilgani aniqlangan.
Bu esa atmosferaga zararli moddalar chiqarilishiga olib keldi va mahalliy aholi salomatligiga xavf tug‘dirdi, deyiladi xabarda.
Ishchi guruh “zudlik bilan” obyektlar faoliyatini to‘xtatdi. Hozir Ekologiya qo‘mitasi atrof-muhitga yetkazilgan zararni baholamoqda.
Tekshiruv natijalariga ko‘ra, kompaniya egalariga nisbatan “qonunchilikka muvofiq” choralar ko‘riladi. Nazorat tadbirlari davom ettiriladi, deyiladi qo‘mita xabarida.
24−25-noyabr kunlari tezkor guruhlar Toshkent shahri va poytaxtga yaqin joylashgan uchta tumandagi issiqxonalar hamda boshqa korxonalarda tekshiruv o‘tkazdi. Tekshiruv natijalariga ko‘ra, 34,8 mln so‘mlik jarimalar qo‘llanildi, shuningdek, atmosferaga salbiy ta’sir ko‘rsatgani sababli 18 ta obyekt vaqtincha yopildi.
Avvalroq Spot Toshkent shahri va uning atrofidagi issiqxonalar gaz bilan ta’minlanishi haqida yozgandi.
Shundan keyin ham shina, bitum, mazut va rezinadan foydalanganlik uchun jinoiy javobgarlik joriy etilib, isitish qozoni musodara qilinadi.

Комитет по экологии сообщил о закрытии нескольких предприятий по производству стройматериалов в Ташкентской области.
Сотрудники инспекции по экологическому надзору (Экополиции) совместно с прокуратурой и другими правоохранительными органами провели рейд в поселке Ниёзбоши. Он находится под Янгиюлем, в 10 км к юго-западу от столицы.
В ходе проверки рабочая группа выявила сжигание полиэтилена и отходов при производстве строительных материалов на «некоторых частных предприятиях». Это привело к выбросу в атмосферу вредных веществ и создало угрозу здоровью местных жителей, отмечается в сообщении.
Рабочая группа «незамедлительно» приостановила деятельность объектов. Сейчас Комитет по экологии оценивает ущерб окружающей среде.
По итогам проверки в отношении владельцев компаний будут приняты меры «в соответствии с законодательством». Контрольные мероприятия будут продолжаться, сообщили в комитете.
24−25 ноября оперативные группы провели рейд по теплицам и другим предприятиям Ташкента и трех ближайших к столице районов. По его итогам были выписаны штрафы на 34,8 млн сумов, а 18 объектов были временно закрыты из-за негативного воздействия на атмосферу.
Ранее Spot писал, что 68 теплиц из Ташкента и пригородов заключили с «Худудгазтаъминот» договоры о снабжении газом.