2026-yil boshidan beri O‘zbekistonda 1 mlrd kVt/soat “yashil” elektr energiyasi ishlab chiqarildi. Bu haqda Energetika vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
13-fevral kuni soat 12:30 holatiga ko‘ra, mamlakatdagi quyosh va shamol elektr stansiyalari tomonidan ishlab chiqarilgan elektr energiyasi hajmi 1 mlrd kVt/soatga yetdi. Bu ko‘rsatkich 2025-yilning mos davriga nisbatan 40% ga — 400 mln kVt/soatga ko‘p.
Elektr energiyasining asosiy qismi — 604 mln kVt/soati jami 5 ta shamol elektr stansiyalari tomonidan olingan. Mavjud 15 ta quyosh fotoelektr stansiyasi tomonidan ishlab chiqarilgan “yashil” energiya hajmi esa 396 mln kVt/soatni tashkil etdi. Ularning umumiy quvvati — 5 582 megavatt.
Quyosh va shamol elektr energiyasi hisobidan 267 mln kub metr tabiiy gaz tejalib, atmosferaga 575 ming tonnadan ortiq zararli moddalar chiqishining oldi olindi.
Bundan tashqari, yil boshidan buyon O‘zbekistondagi barcha gidroelektr, quyosh va shamol stansiyalari jami 1,57 mlrd kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqardi.
Vazirlikning qayd etishicha, buning hisobiga 400 mln kub metr tabiiy gaz tejalgan, atmosferaga chiqishi mumkin bo‘lgan 863 ming tonnadan ortiq zararli moddalar oldi olingan.
“Yashil” energiya hajmi o‘rtacha 5 mln xonadonning bir yarim oylik yoki 625 mingta xonadonning bir yillik me’yoriy bazasini tashkil etadi.
O‘zbekistonda 2025-yil yakunlariga ko‘ra, elektr energiyasi ishlab chiqarish 6,38% ga oshib, 86,7 mlrd kVt/soatga yetdi. Iste’molchilarga yetkazib berish hajmi esa 14% ga o‘sib, 77 mlrd kVt/soatdan oshdi.
Gidroenergetikani hisobga olgan holda “yashil” generatsiya 16,8 mlrd kVt/soatni tashkil etdi (+29%). Quyosh va shamol elektr stansiyalari ishlab chiqarishi 2,1 barobarga oshib, ilk bor 10,5 mlrd kVt/soatdan oshdi. Qayta tiklanuvchi energiya manbalari hisobidan 3,2 mlrd kub metr gaz tejalib, 4,7 mln tonna zararli chiqindilar atmosferaga chiqarilishining oldi olindi.
Avvalroq ehtiyojmand oilalar uylari energiya tejamkor qilib taʼmirlanishi haqida xabar berilgandi. Buning uchun jami 200 mlrd so‘m ajratiladi. Jarayonlar dastlab sinov tariqasida Navoiy viloyatida boshlanadi.

С начала 2026 года «зеленая» генерация в Узбекистане достигла 1 млрд кВт·ч, сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
На 12:30 13 февраля объем «зеленой» энергии с начала года составил 1 млрд кВт·ч: солнечные фотоэлектрические станции выработали 396 млн кВт·ч, а ветровые электростанции — 604 млн кВт·ч. Сегодня в стране функционируют 15 солнечных и 5 ветровых станций общей мощностью 5582 МВт.
По сравнению с аналогичным периодом 2025 года объем «зеленой» электроэнергии увеличился на две трети, или на 400 млн кВт·ч.
Благодаря возобновляемым источникам энергии Узбекистан сэкономил 267 млн кубометров природного газа. Также был предотвращен выброс в атмосферу 575 тыс. тонн вредных веществ.
С учетом гидроэлектростанций совокупный объем электроэнергии, выработанной возобновляемыми источниками энергии на 12:30 13 февраля, составил 1,57 млрд кВт⋅ч. В результате сэкономлено 400 млн куб. м газа и предотвращен выброс в атмосферу более 863 тыс. тонн вредных веществ.
Объем «зеленой» генерации достаточен, чтобы полностью покрыть годовую потребность 625 тыс. домохозяйств, уточнили в Минэнерго.
Для сравнения: в 2022 году первые фотоэлектростанции в Навоийской и Самаркандской областях произвели 434 млн кВт⋅ч. Объем генерации в 2023 году составил 576,9 млн кВт⋅ч, а в 2024 году — уже 4,86 млрд кВт⋅ч. В 2025 году объем электроэнергии, выработанной всеми солнечными и ветровыми электростанциями, достиг 10,5 млрд кВт·ч (рост в 2,1 раза).
Ранее Spot писал, что китайская компания попросила выделить 400 га для проекта «зеленой» энергетики.