Shavkat Mirziyoyev 15-aprel kuni moliyaviy jarimalarni qo‘llash tartibini yanada liberallashtirish va sud nazorati samaradorligini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha choralar to‘g‘risidagi qarorni imzoladi. Bu haqda Adliya vazirligining Huquqiy axborot kanali xabar berdi.
Hujjatda ikki kun avval davlat rahbari huzurida o‘tkazilgan taqdimotda belgilangan chora-tadbirlar mustahkamlangan. Ular moliyaviy sanksiyalarning biznesga ta’sirini yumshatish, shuningdek, ushbu sohada sud nazorati samaradorligini oshirish maqsadini ko‘zlaydi.
Unga ko‘ra, 2026-yil 1-oktabrdan vakolatli organlarning moliyaviy jarimani qo‘llash to‘g‘risidagi qarori tadbirkorning tanloviga ko‘ra quyidagi shakllardan birida ixtiyoriy ijro etilishi mumkin.
Shuningdek, vakolatli organning moliyaviy jarimani qo‘llash to‘g‘risidagi qarori topshirilgan kundan boshlab 1 oy muddatda jarima miqdorining 50%ini ixtiyoriy ravishda to‘lash sharti bilan jarimaning qolgan qismini to‘lashdan ozod etiladi.
Qaror bilan qo‘llangan moliyaviy jarima summasini 6 oy davomida teng miqdorlarda bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoni beriladi.
Vakolatli organning moliyaviy jarimani qo‘llash to‘g‘risidagi qarori sud tomonidan bekor qilingan yoki haqiqiy emas deb topilgan taqdirda, undirilgan mablag‘lar, shu jumladan, moliyaviy jarima hamda penya yo‘naltirilgan manbalar hisobidan 15 kun muddatda mutanosib ravishda qaytariladi.
Belgilangan muddatda qaytarilmagan summaga nisbatan qaytarish muddati buzilgan har bir kalendar kun uchun Markaziy bank asosiy stavkasining 300 dan biriga teng miqdorida foiz to‘lanadi.
2027-yil 1-yanvardan Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil tomonidan yuritiladigan “Yagona davlat nazorati” axborot tizimida tadbirkorlarga nisbatan qo‘llangan moliyaviy jarimalarning elektron reyestri joriy etiladi.
Bunda vakolatli organlarning moliyaviy jarimalarni qo‘llash to‘g‘risidagi qarorlari ular qabul qilinganidan so‘ng 3 ish kunida majburiy tartibda ushbu elektron reyestrga elektron raqamli imzo bilan tasdiqlanishi kerak.
Mazkur jarayon to‘liq raqamlashtirilgan hollarda esa bunday qarorlar o‘zaro integratsiyalashgan axborot tizimlari orqali avtomatik ravishda kiritiladi.
Elektron reyestrga kiritilmagan va elektron raqamli imzo bilan tasdiqlanmagan qarorlar haqiqiy emas deb hisoblanadi va ular asosida moliyaviy jarima undirilmaydi.
Shuningdek, elektron reyestrda tadbirkor tomonidan sodir etilgan qilmishning takroriyligiga oid ma’lumotlar bazasi yuritiladi va xavfni boshqarish tizimi yordamida tahlil qilib boriladi.
2027-yil 1-aprelga qadar soliq to‘lovchi — tadbirkorning shaxsiy kabineti orqali vakolatli organlarning moliyaviy jarimani qo‘llash to‘g‘risidagi qarorlari ustidan sudga onlayn shikoyat berish imkoniyati yaratiladi.
Bunda ish yurituvga qabul qilingan shikoyatlar bo‘yicha qarorlarning ijrosini to‘xtatib turish haqida sud tomonidan manfaatdor vazirlik va idoralar avtomatik ravishda xabardor qilinadi.
Avvalroq O‘zbekistonda 3 mingga yaqin korxona jarimalardan so‘ng o‘z faoliyatini to‘xtatgani haqida xabar berilgandi.

Шавкат Мирзиёев 15 апреля подписал постановление о либерализации порядка применения финансовых штрафов (ПП-138). Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Документ закрепляет меры, обозначенные на презентации у главы государства двумя днями ранее. Они преследуют цель смягчить воздействие финансовых санкций на бизнес, а также увеличить эффективность судебного контроля в этой сфере.
С 1 октября при наложении уполномоченными органами финансовых санкций бизнес получает следующие возможности:
- уплатить 50% суммы штрафа в течение месяца после принятия госорганом решения, чтобы получить освобождение от оставшейся части;
- уплатить всю сумму штрафа в рассрочку в течение 6 месяцев.
Если суд аннулирует или отменит решение о наложении штрафа, госорган должен будет возместить предприятию взысканные средства (включая пени) в течение 15 дней.
В случае невозврата денег в срок по непогашенной части ежедневно будут начисляться проценты из расчета 1/300 основной ставки Центрального банка на текущий момент. При нынешней ставке в 14% годовых сумма компенсации за каждый день просрочки составит 0,047%.
Кроме того, с 1 января 2027 года все наложенные на бизнес штрафы подлежат внесению в специальный реестр. Он будет работать на базе системы офиса уполномоченного по защите прав предпринимателей (бизнес-омбудсмана) «Единый государственный контроль».
Постановления уполномоченных органов после их принятия должны будут в обязательном порядке вноситься в эту систему с заверением при помощи электронной цифровой подписи. Если решение было принято в цифровом формате, документ поступит в реестр автоматически.
Без внесения в информационную систему и без подтверждения ЭЦП решение о штрафе будет считаться недействительным, а взыскание штрафов на его основании не допускается.
Также планируется запустить в рамках реестра базу данных о повторности нарушений, совершенных предпринимателем. Информация в базе будет анализироваться при помощи системы управления рисками.
До 1 апреля 2027 года поручено создать возможность обжалования в суде штрафов, наложенных госорганами, через личный кабинет налогоплательщика. Суд автоматически оповестит госорган о приостановке исполнения соответствующего решения.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане планируется ввести штрафы для теплиц за сжигание резины, битума и пленки.