Chexiyaning Škoda elektropoyezdlari O‘zbekistonga 2027-yildan boshlab yetkazib beriladi. Bu haqda 3-iyun kuni transport vaziri Ilhom Mahkamov Oliy Majlis Qonunchilik palatasida so‘zlagan nutqida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, poyezdlar yetkazib berilgandan so‘ng bosqichma-bosqich bir qator yo‘nalishlar bo‘yicha reyslar tashkil etiladi, jumladan:
- Termiz-Sariosiyo;
- Urganch-Nukus;
- Toshkent-Guliston-Bekobod;
- Toshkent-Boyto‘rg‘on;
- Qo‘qon-Pop-Namangan-Andijon-Marg‘ilon-Qo‘qon;
- Samarqand-Qarshi-Shahrisabz;
- Toshkent-Angren;
- Toshkent-Xojikent-Chinorkent.
“Shu tariqa, viloyat markazlari aglomeratsiyalar va sayyohlik markazlari bilan bog‘lanadi. Bundan tashqari, yana 10 ta zamonaviy elektropoyezd xarid qilish bo‘yicha boshqa nufuzli kompaniyalar bilan muzokaralar olib borilmoqda”, — deya qo‘shimcha qildi Transport vaziri.
5-may kuni transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Choriyev Samarqandda bo‘lib o‘tgan OTB Boshqaruvchilar kengashining 59-yillik yig‘ilishi doirasida Spot’ga bergan intervyusida Škoda Group bilan tuzilgan shartnomaning asosiy shartlaridan biri ishlab chiqarishni 20% gacha mahalliylashtirish ekanini ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, dastlab Chexiya kompaniyasi soatiga 120 km gacha tezlikda harakatlanadigan elektropoyezdlarni taklif qilgan, biroq O‘zbekistonning talabi bilan bu ko‘rsatkich soatiga 160 km gacha oshirilgan. Yangi poyezdlardan shaharlararo yo‘nalishlarda foydalanish rejalashtirilmoqda.
30-aprel kuni O‘zbekiston temir yo‘llari va Škoda Group O‘zbekistonga elektropoyezdlar yetkazib berish bo‘yicha shartnoma imzoladi.
Chexiya kompaniyasi O‘zbekistonga 10 ta elektropoyezd yetkazib beradi. Qiymati 120 mln yevro bo‘lgan loyiha qo‘shma korxona tashkil etish va Škoda akademiyasini ochishni ham o‘z ichiga oladi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda yo‘lovchilarning 30%i taqchillik sabab poyezd chiptalarini sotib ololmayotgani haqida yozgandi.

Чешские электропоезда Škoda начнут поступать в Узбекистан с 2027 года. Об этом 3 июня заявил министр транспорта Илхом Махкамов, выступая в Законодательной палате Олий Мажлиса.
По его словам, после поставки составов поэтапно будут организованы рейсы по ряду направлений, включая:
• Термез — Сариасия;
• Ургенч — Нукус;
• Ташкент — Гулистан — Бекабад;
• Ташкент — Байткурган;
• Коканд — Пап — Наманган — Андижан — Маргилан — Коканд;
• Самарканд — Карши — Шахрисабз;
• Ташкент — Ангрен;
• Ташкент — Ходжикент — Чинаркент.
«Таким образом, областные центры будут связаны с агломерациями и туристическими центрами. Кроме того, ведутся переговоры с другими авторитетными компаниями о закупке еще 10 современных электропоездов», — добавил глава Минтранса.
5 мая заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев в интервью Spot на полях 59-го ежегодного заседания Совета управляющих АБР в Самарканде сообщил, что одним из ключевых условий контракта с Škoda Group является локализация производства на уровне до 20%.
По его словам, изначально чешская компания предлагала электропоезда со скоростью до 120 км/ч, однако по требованию Узбекистана этот показатель был увеличен до 160 км/ч. Новые составы планируется использовать на межгородских маршрутах.
30 апреля «Узбекистон темир йуллари» и Škoda Group подписали соглашение о поставках электропоездов в Узбекистан. Чешская компания поставит 10 электропоездов в Узбекистан. Проект стоимостью 120 млн евро также включает создание совместного предприятия и открытие Škoda Academy.