O‘zbekistonda UzNEX kriptobirjasining litsenziyasi bekor qilindi, deb xabar qildi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi matbuot xizmati.
Shu hafta ILMA direktori o‘z buyrug‘i bilan UzNEX kriptobirjasi faoliyati uchun Kobea Group xorijiy korxonasiga 2024-yil 22-fevralda berilgan litsenziyani bekor qildi. Qaror kompaniya murojaati asosida qabul qilindi va 2026-yil 25-maydan kuchga kirdi.
Litsenziyaning bekor qilinishi munosabati bilan Kobea Group mijozlarning pul mablag‘lari va kripto-aktivlarini qaytarish bo‘yicha murojaatlari uchun alohida refund@kobea-group.uz elektron pochtasini ochdi.
Shuningdek, UzNEX mijozlari kompaniya ofisiga ish vaqtida — soat 9:00 dan 18:00 gacha yoki +998 78 777−55−06 telefon raqami orqali murojaat qilishlari mumkin.
Mablag‘lar va kripto-aktivlarni qaytarish uch kundan o‘n ish kunigacha davom etishi kutilmoqda.
Agar kompaniya mablag‘larni qaytarish choralarini ko‘rmasa, mijozlarga ILMAga case_kobea@napp.uz elektron manziliga murojaat qilish tavsiya etiladi.
UzNEX saytiga kirishda “serverlarga texnik xizmat ko‘rsatish munosabati bilan” platforma faoliyati vaqtincha to‘xtatilgani haqida bildirishnoma ko‘rsatiladi. Bu davrda barcha ochiq buyurtmalar bekor qilinadi, savdo, hisobni to‘ldirish va pul yechib olish esa vaqtincha ishlamaydi.
Kobea Group haqida
Kobea Group xorijiy korxonasi 2019 yil yanvar oyida ro‘yxatdan o‘tgan. Ustav fondi 4,23 mlrd so‘m bo‘lgan kompaniya “qimmatli qog‘ozlar va tovarlar shartnomalari bo‘yicha brokerlik xizmatlari"ni ko‘rsatadi. Yagona ta’sischisi — Kobea Group Co LTD, rahbari — Li Chang Yong (Lee Chang Yong).
2019-yil 20-dekabrda Janubiy Koreyaning Kobea Group kompaniyasi kriptobirja faoliyatini amalga oshirish uchun birinchi litsenziyani oldi. Bir oy o‘tgach, o‘sha paytda Markaziy Osiyoda yagona bo‘lgan UzNEX kriptobirjasi ochildi.
Avvalroq Spot Qoraqalpog‘istonda maynerlarga o‘z ehtiyoji uchun neft va gaz qazib olishga ruxsat berilishi mumkinligi haqida yozgandi.

В Узбекистане отозвали лицензию криптобиржи UzNEX, сообщила пресс-служба Национального агентства перспективных проектов.
На этой неделе директор НАПП своим приказом аннулировал лицензию на деятельность криптобиржи UzNEX, выданную иностранному предприятию Kobea Group от 22 февраля 2024 года. Решение принято на основании обращения компании и вступило в силу с 25 мая 2026 года.
В связи с аннулированием лицензии Kobea Group открыла отдельную электронную почту refund@kobea-group.uz для обращений по возврату денежных средств и криптоактивов клиентов.
Также клиенты UzNEX могут обратиться в офис компании в часы работы — с 9:00 до 18:00 — либо по телефону (+998) 78 777−55−06. Возврат средств и криптоактивов, как ожидается, займет от трех до десяти рабочих дней.
Если компания не примет меры по возврату средств, клиентам рекомендовано направлять обращения в НАПП на электронную почту case_kobea@napp.uz.
При входе на сайт UzNEX отображается уведомление о временной приостановке работы платформы «в связи с техническим обслуживанием серверов». В этот период все открытые ордера будут отменены, а торговля, пополнение счетов и вывод средств — временно недоступны.
Что известно о Kobea Group
Иностранное предприятие Kobea Group зарегистрировано в январе 2019 года. Компания с уставным фондом в 4,23 млрд сумов предоставляет «брокерские услуги по контрактам на ценные бумаги и товары». Единственным учредителем является Kobea Group Co LTD, руководителем — Ли Чан Ён (Lee Chang Yong).
20 декабря 2019 года южнокорейская компания Kobea Group получила первую лицензию на осуществление деятельности криптобиржи. Спустя месяц была открыта криптобиржа UzNEX, которая была единственной на тот момент в Центральной Азии.
Ранее Spot писал, что майнерам в Каракалпакстане могут разрешить добычу нефти и газа для собственных нужд.