2−4-iyun kunlari Silk Road Samarkand ko‘rgazmalar majmuasida Global ekologik jamg‘armaning VIII Assambleyasi doirasida Eco Expo Central Asia 2026 xalqaro ekologik ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tadi.
Ko‘rgazmaning asosiy yo‘nalishlaridan biri ekologik startaplar va “yashil” texnologiyalar sohasidagi loyihalar uchun maxsus pavilyonlar tashkil etish bo‘ladi. Tashkilotchilar O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mamlakatlaridan bo‘lgan ekoinnovatorlar uchun qo‘shimcha 20 ta maydon ajratishni rejalashtirmoqda.
Ishtirokchilar o‘z ishlanmalari, ekologik mahsulotlari va barqaror rivojlanish sohasidagi yechimlarini xalqaro investorlar, donor tashkilotlar hamda yirik kompaniyalarga taqdim etish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Ko‘rgazma dasturidan 68 dan ortiq mavzuli pavilyon, 50 dan ziyod panel muhokamalari, forumlar va ishbilarmonlik aloqalari uchun tadbirlar o‘rin olgan. Asosiy mavzular — “yashil” energetika, chiqindilarni qayta ishlash, suv resurslarini boshqarish va iqlim o‘zgarishiga moslashishdir.
Tadbirda 100 dan ortiq mamlakat vakillari, xalqaro tashkilotlar, investorlar, ekologik mahsulot ishlab chiqaruvchilari va soha mutaxassislari ishtirok etishi kutilmoqda.
Xalqaro kompaniyalar safida Vision Invest, SUEZ, KOMOTO, Bell Energy hamda Saudiya Arabistoni, Fransiya, Yaponiya, Finlandiya, Hindiston va BAAning boshqa vakillari bor. Shuningdek, ko‘rgazmada NKMK, OKMK, AKFA, Jizzax akkumulyator zavodi va “O‘zkimyosanoat” AJ ham ishtirok etadi.

Со 2 по 4 июня в выставочном центре Silk Road Samarkand пройдет международная экологическая выставка Eco Expo Central Asia 2026, организованная в рамках VIII Ассамблеи Глобального экологического фонда.
Одним из ключевых направлений выставки станут специальные павильоны для экологических стартапов и проектов в сфере «зеленых» технологий. Организаторы планируют выделить дополнительные 20 площадок для экоинноваторов из Узбекистана и стран Центральной Азии.
Участники смогут представить свои разработки, экологические продукты и решения в сфере устойчивого развития международным инвесторам, донорским организациям и крупным компаниям.
В программе — более 68 тематических павильонов, свыше 50 панельных дискуссий, форумов и мероприятий для делового общения. Основные темы — «зеленая» энергетика, переработка отходов, управление водными ресурсами и адаптация к изменению климата.
Ожидается участие представителей более 100 стран, международных организаций, инвесторов, производителей экологической продукции и экспертов отрасли.
Среди международных компаний — Vision Invest, SUEZ, KOMOTO, Bell Energy и другие представители Саудовской Аравии, Франции, Японии, Финляндии, Индии и ОАЭ. Также в выставке примут участие НГМК, АГМК, AKFA, Джизакский аккумуляторный завод и «Узкимесаноат».