3-iyundan 6-iyungacha Andijonda yosh dasturchilar, startapchilar va sun’iy intellekt sohasi mutaxassislari uchun Milliy AI Hackathon tanlovining hududiy bosqichi bo‘lib o‘tadi.
Xakaton davomida jamoalar sog‘liqni saqlash, ta’lim, tadbirkorlik va sud tizimi uchun yechimlar ishlab chiqish ustida ish olib boradi hamda o‘z loyihalarini ekspertlar hay’atiga taqdim etadi.
Ishtirokchilar mentorlar bilan ishlash, o‘zaro fikr almashish va loyihalarini yanada rivojlantirish uchun takomillashtirish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Dastur Andijon viloyatida yashovchi, 16 yoshdan oshgan hamda pasport yoki ID-kartaga ega bo‘lgan ishtirokchilarga mo‘ljallangan.
G‘oliblar uchun quyidagi sovrinlar beriladi:
• 1-o'rin — Apple MacBook Air
• 2-o'rin — 20 mln so’m
• 3-o'rin — 10 mln so’m
Eng yaxshi loyihalar dasturning keyingi bosqichlarida qo‘shimcha qo‘llab-quvvatlanish va rivojlanish imkoniyatini qo‘lga kiritadi.

С 3 по 6 июня в Андижане пройдет региональный этап «Национального AI Hackathon» для молодых разработчиков, стартаперов и специалистов в сфере искусственного интеллекта.
Во время хакатона команды будут работать над созданием решений для здравоохранения, образования, предпринимательства и судебной системы, а также представят свои проекты экспертному жюри.
Участники смогут поработать с менторами, получить обратную связь и доработать свои проекты для дальнейшего развития. Программа рассчитана на участников старше 16 лет, проживающих в Андижанской области и имеющих паспорт или ID-карту.
Для победителей предусмотрены призы:
- 1 место — Apple MacBook Air;
- 2 место — 20 млн сумов;
- 3 место — 10 млн сумов.
Лучшие проекты смогут получить дальнейшую поддержку и возможность развития на следующих этапах программы.