Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev raisligida hudud va tarmoqlarda iqtisodiy o‘sishni ta‘minlash bo‘yicha birinchi yarim yillik tahlili va kelgusi vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilayotgani haqida yozgan edi.
Davlat rahbari so‘nggi yillarda odamlar biznes boshlashi va eksportga chiqishi uchun sharoit yaratilganini ta’kidladi. Hozirda 51 ta vazirlik va idora 322 ta yo‘nalishda moliyaviy jarima qo‘llash vakolatiga ega. 2024−2026-yillar davomida qariyb 3 trln so‘mlik jarima qo‘llangan.
Prezident jazo qo‘llaydigan tashkilotlar mas’ullarining ongi va dunyoqarashi o‘zgarishi zarurligini ta’kidladi. Ular tadbirkorni jazolashdan oldin unga imkoniyat berish va to‘g‘ri yo‘l ko‘rsatishni o‘rganishi kerak.
Yig‘ilishda ishlab chiqaruvchi va eksportchilar zimmasidagi qo‘shimcha xarajatlar ham tanqid qilindi. Misol sifatida, bir fura gilosni eksport qilish uchun bojxona yig‘imi, fumigatsiya, sertifikat va deklarant xizmati xarajatlari 5 mln so‘mgacha yetishi qayd etildi.
Shu munosabat bilan barcha vazirlar va tarmoq rahbarlariga bir hafta ichida o‘z tizimidagi byurokratiya, jarimalar, to‘lov va yig‘imlarni keskin kamaytirish hamda biznes muhitini yaxshilash bo‘yicha takliflarni Prezident administratsiyasiga kiritish topshirildi.
Yig‘ilishda joriy yilning olti oyi yakunlari bo‘yicha sanoat va eksport ko‘rsatkichlari ham tanqidiy tahlil qilindi.
Birinchi chorak yakunida sanoat rejasini bajarmagan 13 nafar va eksport ko‘rsatkichlarini pasaytirgan 15 nafar tuman hokimi jazolangan. Ko‘pchilik bundan xulosa chiqarib, yarim yillik prognozlarni bajargan bo‘lsa-da, ayrim hududlarda sanoat o‘sish sur’atlari pasaygan.
Xususan, Yangiobod tumanida sanoat o‘sishi prognoz qilingan 5,7% o‘rniga 1,8% ni tashkil etgan. Shuningdek, G‘ozg‘on shahri, Muzrabot, Qiziriq va Oltiariq tumanlarida ham sanoat o‘sishi sust bo‘lgani qayd etildi.
Eksport ko‘rsatkichlari bo‘yicha esa Kasbi, Denov, Toshkent tumani, Jizzax shahri, Paxtaobod, Navoiy shahri, Jomboy, Toyloq, Bandixon, Mirzacho‘l, Yozyovon va Bektemirda ishlar sustlashgani tanqid qilindi.
Prezident bosh vazir Abdulla Aripovga sanoat va eksport ko‘rsatkichlari past bo‘lgan 17 nafar hokimning lavozimiga loyiqligini bugunning o‘zida ko‘rib chiqishni topshirdi.
Shuningdek, to‘qqiz oy yakuniga qadar vaziyat yaxshilanmasa, viloyat hokimlarining tegishli o‘rinbosarlariga nisbatan ham qat’iy choralar ko‘rilishi belgilandi.
Avvalroq Spot ishbilarmonlik tadbirlarini tashkil etgan tadbirkorlarga QQSning yarmi qaytarilishi haqida yozgan edi.

Как сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев проводит совещание на тему анализа темпов экономического роста в первом полугодии и задач до конца 2026 года. Президент поставил задачу ускорить рост ВВП до 9−10%.
На заседании отмечалась важность создания условий для запуска собственного бизнеса и налаживания экспорта. Президент обратил внимание на вопрос штрафов, отметив, что сейчас 51 министерство и ведомство имеет полномочия налагать финансовые санкции в 322 направлениях.
Глава государства отметил необходимость изменить мировоззрение должностных лиц организаций, применяющих штрафы. Прежде чем наказывать бизнес, они должны научиться давать возможности и «показывать правильную дорогу».
Ставится задача сократить расходы для экспортеров в условиях растущей конкуренции на внешних рынках. Например, сейчас при отправке грузовика черешни таможенные сборы, затраты на фумигацию, сертификацию и услуги декларантов достигают 5 млн сумов.
Министры и отраслевые руководители должны будут подготовить предложения по резкому сокращению бюрократии, штрафов и платежей и по трансформации бизнес-среды. В течение недели ожидается их внесение в Администрацию президента.
Также затрагивалось выполнение целевых показателей промышленного производства и экспорта. Дисциплинарные меры по итогам первого квартала в отношении хокимов 13 районов, не выполнивших планы по экспорту, и 15 районов со снизившимся экспортом стимулировали большинство хокимов принять меры по выполнению показателей.
Однако в некоторых районах все еще отмечается снижение темпов роста — так, в Янгиабадском районе Джизакской области объем производства увеличился лишь на 1,8% вместо прогнозных 5,7%.
По сравнению с прошлым годом прирост сократился также в Газгане, Музработском, Кизирикском, Олтиарыкском районах. Президент отметил промедление в исполнении экспортных показателей в Бектемирском районе Ташкента, Джизаке, Навои и еще 9 районах.
Мирзиёев поручил премьер-министру Абдулле Арипову рассмотреть должностное соответствие 17 хокимов. Также он объявил о применении строгих мер в отношении заместителей областных хокимов по инвестициям, если по итогам 9 месяцев не произойдет улучшения.
Ранее Spot писал, что Закпалата направила в Сенат проект закона об укреплении гарантий для бизнеса и об отсрочке при уплате штрафов.