Toshkentdagi qaysi yirik infratuzilmaviy muammoni birinchi navbatda hal qilishni tanlagan bo‘lardingiz, degan savolga Shavkat Umurzakov suv ta’minoti va kanalizatsiyani aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, shaharni elektr energiyasi bilan ta’minlash, yo‘l tirbandliklari va gaz ta’minoti muammolarini hal qilish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Suv ta’minoti va kanalizatsiya masalasi esa hozircha yetarlicha ishlab chiqilmagan.
Umurzakovning ta’kidlashicha, Toshkentda suv resurslarini boshqarish tizimini yaratish zarur. Bu yo‘nalishdagi ishlar allaqachon boshlangan, biroq hozircha aniq yechimlar mavjud emas.
Hokim Toshkentning suv resurslarini boshqarish tizimi yomg‘ir, drenaj va kollektor suvlarini, shuningdek, aholi, qishloq xo‘jaligi, sanoat, basseynlar va sug‘orishda foydalaniladigan suvni qamrab olishi kerakligini ta’kidladi. Uning qayd etishicha, suv kanalizatsiyaga tushganidan keyin undan keyingi foydalanish imkoniyatlarini ham hisobga olish zarur.
Shavkat Umurzoqov (chapda). Foto: intervyudan skrinshot
Uning so‘zlariga ko‘ra, shaharda suv balansini hisoblab chiqish zarur. Bu kim va qancha miqdorda suvdan foydalanayotganini, har bir iste’molchiga qancha suv kerakligini aniqlash va shundan so‘ng resurslarni boshqarishni tizimlashtirish imkonini beradi.
“Bizda suv ko‘p va xavotirlanishga hojat yo‘q, deb aytish — bu xato”, — dedi Umurzakov.
U suv resurslari muammosi kelajak uchun katta ahamiyatga ega bo‘lishini, prezident ham uning muhimligini bir necha bor ta’kidlaganini qayd etdi.
Hokimning so‘zlariga ko‘ra, shahar tegishli mutaxassislarni jalb qilgan holda suv muammosiga oid yechimlar ustida ishlashni allaqachon boshlagan.
“Agar hozir mendan so‘rasangiz, men aynan suv muammosini hal qilishimiz kerak, deb javob beraman”, — deya qo‘shimcha qildi Toshkent hokimi.

Хоким Ташкента Шавкат Умурзаков назвал проблему с водой главным инфраструктурным вызовом столицы. Об этом чиновник рассказал в интервью изданию Anhor.uz.
Отвечая на вопрос интервьюера о том, какую одну крупную инфраструктурную проблему Ташкента он выбрал бы для первоочередного решения, хоким столицы Шавкат Умурзаков назвал водоснабжение и канализацию.
По его словам, работа по обеспечению города электроэнергией, решению проблемы дорожных пробок и газоснабжению уже ведется, тогда как ситуация с водоснабжением и канализацией пока остается недостаточно проработанной.
Умурзаков заявил, что Ташкенту необходимо создать систему управления водными ресурсами. Работа в этом направлении уже началась, однако конкретных решений, по его словам, пока нет.
Хоким подчеркнул, что управление водными ресурсами Ташкента должно охватывать дождевые, дренажные и коллекторные воды, а также воду, используемую населением, в сельском хозяйстве, промышленности, бассейнах и для полива. Он отметил, что необходимо учитывать дальнейшее использование воды после ее попадания в канализацию.
Шавкат Умурзаков (слева). Фото: скриншот из интервьюШавкат Умурзаков (слева). Фото: скриншот из интервью
По его словам, городу необходимо рассчитать водный баланс, который позволит определить, кто и в каком объеме использует воду, сколько воды необходимо каждому потребителю, а затем систематизировать управление ресурсами.
«Говорить, что у нас много воды и можно не беспокоиться — это ошибка», — отметил Умурзаков.
Он также отметил, что проблема водных ресурсов будет иметь большое значение для будущего и что президент неоднократно подчеркивал ее важность.
По словам хокима, город уже начал работу над решениями, связанными с водной проблемой, с привлечением соответствующих специалистов.
«Если вы сейчас спросите меня, я отвечу, что нам нужно решить именно проблему воды», — добавил хоким Ташкента.