Toshkentning Yangihayot tumanida qariyb 750 gektar maydonda “Yangi avlod” maxsus sanoat zonasi tashkil etilmoqda. Bo‘sh hududlar yetishmagani sababli shaharga qo‘shimcha 500 gektar yer ham ajratilgan. Bu haqda Toshkent hokimi Shavkat Umurzakov Anhor.uz nashriga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, sanoat korxonalarini Toshkent tashqarisiga chiqarishga qaramay, shaharda sanoat ishlab chiqarishi o‘sish sur’atlarini saqlab qolmoqda.
Shu bilan birga, hokimning baholashicha, poytaxtning sanoat salohiyatidan hozirda atigi 20−30% foydalanilmoqda.
Umurzoqov yangi sanoat zonasidagi yirik loyihalardan biri sifatida JAC Motors Toshkent zavodini tilga oldi. Uning aytishicha, zavod rivojlanayotgan kichik va o‘rta biznes ehtiyojlaridan kelib chiqib tanlangan. Korxonalarga hozir asosan import qilinayotgan kichik tonnajli va yengil tijoriy avtomobillar kerak.
Hokimning ta’kidlashicha, bunday texnikaga, xususan, turizm va yetkazib berish sohalarida talab yuqori. Bundan tashqari, ularni katta avtobuslar har doim ham kira olmaydigan mahalla va turar joy mavzelaridagi jamoat transporti muammolarini hal qilishda foydalanish rejalashtirilmoqda.
“Zavodni to‘liq quvvatda ishga tushira olsak, ya’ni ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirib, mahalliylashtirishning ikkinchi bosqichini amalga oshirsak, zavod aylanmasi kamida $1 mlrdni tashkil etadi. Agar bugungi kunda Toshkentda aylanmasi $1 mlrdlik sanoat korxonasi bormi, deb so‘rasangiz, javobim — yo‘q”, — dedi Umurzakov.
Hokimning so‘zlariga ko‘ra, JAC’ni tanlashda brendning obro‘si va foydalaniladigan platformalar ham hisobga olingan. Uning aytishicha, yirik modellarda Volkswagen, kichik modellarda esa Hyundai platformalari asos qilib olingan.
JAC Motors Toshkent zavodi. Foto: Toshkent shahar hokimligiJAC Motors Toshkent zavodi. Foto: Toshkent shahar hokimligi
Umurzoqov tumandagi yana bir yirik korxona sifatida tadbirkorlar tomonidan PepsiCo bilan hamkorlikda ishga tushirilgan East Can Solutions alyuminiy bankalar ishlab chiqarish zavodini tilga oldi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu O‘zbekistonda avval mavjud bo‘lmagan yuqori texnologiyali ishlab chiqarish korxonasi bo‘lib, uning yillik quvvati 2−2,5 mlrd dona bankani tashkil etadi.
“Zavodni ham to‘liq quvvatda ishga tushira olsak, uning aylanmasi $1 mlrddan oshadi”, — dedi hokim.
Umurzoqov tumanda ishga tushirilishi arafasida turgan yana uchta yirik zavod borligini ham ma’lum qildi. Uning baholashicha, ular uch yil ichida faoliyatini boshlasa, umumiy aylanmasi qariyb $3 mlrdni tashkil qilishi mumkin.
Shu bilan birga, hokim Yangihayotdagi sanoatni tuman Toshkent shahriga $10 mlrdlik sanoat aylanmasini ta’minlay oladigan darajaga olib chiqishni maqsad qilganini aytdi.
“Orzum, niyatim — bu tuman, Xudo xohlasa, shaharga $10 mlrdlik sanoat olib keladigan hududga aylansin. Bu yerda kamida 10 ming nafar yuqori malakali muhandis tayyorlanadigan maskan bo‘ladi. Tushunishingiz uchun, $10 mlrd Toshkentning bugungi yalpi hududiy mahsulotining 30%iga teng”, — dedi u.
Shavkat Umurzakov. Foto: intervyudan skrinshotShavkat Umurzakov. Foto: intervyudan skrinshot
Shu bilan birga, hokim sanoatni rivojlantirish u uchun faqat ishlab chiqarish hajmi va korxonalar daromadi nuqtayi nazaridan muhim emasligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, sanoatning rivojlanishi ilm-fan va ta’lim taraqqiyotiga, shuningdek, yoshlarning yuqori texnologiyali kompaniyalarda ishlashi uchun imkoniyatlar yaratishga xizmat qilishi kerak.
“Men uchun sanoatning zaruriyati ishlab chiqarilayotgan mahsulot yoki undan olinadigan daromadda emas. Sanoat mavjud va rivojlangan joyda ilm-fan va ta’lim ham rivojlanadi. Albatta, [iqtisodiy] o‘sish bo‘ladi”, — dedi Umurzoqov.
U shaharga yoshlar uchun yuqori texnologiyali ishlab chiqarish korxonalarida ishlash imkoniyatini yaratadigan sanoat korxonalari kerakligini qo‘shimcha qildi. Bu mutaxassislarning xorijga ketishining oldini olishga yordam beradi.
Avvalroq Spot prezident Urganchdagi $11 mlnlik sutni qayta ishlash korxonasi bilan tanishgani haqida yozgandi.

В Янгихаётском районе Ташкента создается специальная промышленная зона «Янги авлод» площадью около 750 га, а из-за нехватки свободных территорий город дополнительно получил еще 500 га. Об этом хоким Ташкента Шавкат Умурзаков рассказал в интервью изданию Anhor.uz.
По его словам, несмотря на вывод промышленности за пределы Ташкента, город сохраняет темпы роста промышленного производства. При этом промышленный потенциал столицы, по оценке хокима, сегодня используется лишь на 20−30%.
Одним из крупных проектов в новой промышленной зоне Умурзаков назвал завод JAC Motors Toshkent, который был выбран с учетом потребностей развивающегося малого и среднего бизнеса. По его словам, компаниям нужны малотоннажные и легкие коммерческие автомобили, которые сейчас в основном импортируются.
Хоким отметил, что такая техника востребована, в частности, в туризме и сфере доставки. Кроме того, ее планируется использовать для решения проблем с общественным транспортом в махаллях и жилых кварталах, куда не всегда подходят большие автобусы.
«Если мы сможем запустить завод на полную мощность, то есть расширить производственные мощности и реализовать второй этап локализации, это будет означать, что оборот завода составит как минимум $1 млрд. Если вы спросите, есть ли у нас сегодня в Ташкенте промышленное предприятие с оборотом в $1 млрд, я отвечу, что нет», — сказал Умурзаков.
По словам хокима, при выборе JAC также учитывалась репутация марки и используемые платформы. У крупных моделей, по его словам, в основе лежит платформа Volkswagen, а у малых — Hyundai.
Завод JAC Motors Tashkent. Фото: Хокимият ТашкентаЗавод JAC Motors Tashkent. Фото: Хокимият Ташкента
Еще одним крупным предприятием в районе Умурзаков назвал завод по производству алюминиевых банок East Can Solutions, запущенный предпринимателями совместно с PepsiCo. По его словам, предприятие является высокотехнологичным производством, которого ранее не было в Узбекистане. Его годовая мощность составляет 2−2,5 млрд банок.
«Если и его удастся запустить на полную мощность, его оборот превысит $1 млрд», — заявил хоким.
Умурзаков также сообщил, что в районе есть еще три крупных завода, близких к запуску. По его оценке, если они начнут работать в течение трех лет, их совокупный оборот может составить около $3 млрд.
При этом хоким назвал своей целью развитие промышленности в Янгихаёте до уровня, при котором район сможет обеспечить городу промышленный оборот в $10 млрд.
«Моя мечта, мое намерение — чтобы этот район, дай Бог, принес городу промышленность на $10 млрд. Это будет место, которое подготовит не менее 10 тыс. высококвалифицированных инженеров. Чтобы вы понимали, $10 млрд — это 30% от сегодняшнего ВРП (валового регионального продукта — прим. Spot) Ташкента», — сказал он.
Шавкат Умурзаков. Фото: скриншот из интервьюШавкат Умурзаков. Фото: скриншот из интервью
При этом хоким подчеркнул, что для него развитие промышленности важно не только с точки зрения объемов производства и выручки предприятий. По его словам, развитие промышленности должно способствовать росту науки и образования и созданию возможностей для работы молодежи в высокотехнологичных компаниях.
«Но для меня суть необходимости промышленности не в производимой продукции или вырученных от нее средствах. Там, где есть промышленность, где она развита, развиваются наука и образование. Конечно, будет [экономический] рост», — отметил Умурзаков.
Он добавил, что городу нужны промышленные предприятия, которые смогут создавать для молодежи возможности для работы на высокотехнологичных производствах, чтобы специалисты не уезжали за границу.