Dubayda mahalliy savdo palatasi — Dubai Chambers ko‘magida O‘zbekiston Ishbilarmonlar kengashi (Uzbekistan Business Council in Dubai) faoliyatini boshladi. Uning ilk umumiy yig‘ilishi 26-avgust kuni bo‘lib o‘tdi, deya xabar berdi Dunyo axborot agentligi.
Tadbirda O‘zbekiston va BAA ishbilarmon doiralari vakillari, investorlar hamda ikki davlat yirik kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdi.
Loyihani O‘zbekiston elchixonasi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi vakolatxonasi hamda o‘zbekistonlik tadbirkorlar hamjamiyati tashabbus qilgan.
Yig‘ilishda kengash faoliyatining strategik yo‘nalishlari taqdim etildi, ta’sis hujjatlari imzolandi va B2B formatida muzokaralar o‘tkazildi.
Kengashning asosiy vazifalari ikki davlat biznes hamjamiyatlari o‘rtasida doimiy muloqotni yo‘lga qo‘yish, o‘zbekistonlik kompaniyalarning BAA bozoridagi ishtirokini kengaytirish va amirlik investorlarini istiqbolli loyihalarga jalb etishdan iborat.
Shuningdek, kengash o‘zaro savdo va investitsiyalar hajmini oshirish ustida ishlaydi. Dubai Chambers rahbariyatining fikricha, u kompaniyalar o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri va tizimli aloqalarni rivojlantirish uchun samarali platformaga aylanishi mumkin.
baa, dubay, savdo sanoat palatasi
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi tadbirda muhokama qilingan asosiy mavzular qatorida o‘zaro investitsiyalarni ko‘paytirish va istiqbolli biznes imkoniyatlarini qayd etdi.
Tomonlar tajriba va ma’lumot almashish, shuningdek, qo‘shma biznes tadbirlarini tashkil etishni rejalashtirmoqda.
Vazirlik ma’lumotlariga ko‘ra, hozir O‘zbekistonda BAA ta’sischilari ishtirokidagi 450 dan ortiq kompaniya faoliyat yuritmoqda. So‘nggi uch yilda amirlik investitsiyalari hajmi $3 mlrdni tashkil etgan. 2025-yilda ikki davlat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi $1,2 mlrdga yetgan.
Dubay savdo palatasi ma’lumotiga ko‘ra, o‘tgan yil oxirida palata tarkibida 826 ta faol o‘zbekistonlik kompaniya bo‘lgan. Bu bir yil avvalgiga nisbatan 21,3% ko‘p. Joriy yilning birinchi yarmida yana 75 ta kompaniya Dubai Chambers safiga qo‘shilgan.
Avvaalroq Spot BAAning Rotana mehmonxona xoldingi O‘zbekiston bozoriga kirishni rejalashtiraytogani haqida yozgandi.

В Дубае при поддержке местной торговой палаты Dubai Chambers начал работу деловой совет Узбекистана (Uzbekistan Business Council in Dubai). Его первое общее собрание прошло 26 августа, сообщает агентство Dunyo.
На мероприятии присутствовали представители деловых кругов Узбекистана и ОАЭ, инвесторы и руководители крупных компаний двух стран. Инициаторами проекта стали посольство Узбекистана, представительство Министерства инвестиций, промышленности и торговли, а также узбекистанское деловое сообщество.
Программа собрания включала презентацию, посвященную стратегическим приоритетам работы совета, подписание учредительных документов. Также в его рамках прошла серия переговоров в B2B-формате.
В число основных задач совета входят обеспечение постоянного диалога между бизнес-сообществом двух стран, расширение присутствия узбекистанских компаний на рынке ОАЭ, привлечение эмиратских инвесторов к перспективным проектам.
Кроме того, совет будет работать над увеличением объемов взаимной торговли и инвестиций. Как ожидает руководство Dubai Chambers, он может стать эффективной институциональной площадкой для развития прямых и системных связей между компаниями.
оаэ, торгово-промышленная палата
МИПТ выделило среди тем, обсуждавшихся на мероприятии, наращивание взаимных инвестиций и перспективные деловые возможности. Стороны планируют наладить обмен опытом и информацией, а также организовать совместные бизнес-мероприятия.
Согласно данным министерства, сейчас в Узбекистане действуют свыше 450 компаний с учредителями из ОАЭ, а объем эмиратских инвестиций за последние три года составил $3 млрд. Товарооборот между странами в 2025 году равнялся $1,2 млрд.
Торговая палата Дубая на конец прошлого года включала 826 активных узбекских компаний — на 21,3% больше, чем годом ранее. Еще 75 компаний присоединились к Dubai Chambers за первую половину текущего года.
Ранее Spot писал, что эмиратская сеть Rotana интересуется передачей в управление отелей в Узбекистане.