Avvalroq Spot 30-avgust kuni Ko‘ksaroy qarorgohida Shavkat Mirziyoyev va Hindiston bosh vaziri Narendra Modi muzokara o‘tkazgani haqida yozgan edi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Shohruh G‘ulomov O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida tomonlar har bir yo‘nalish bo‘yicha alohida dasturlar ishlab chiqib, ularni yagona qo‘shma “yo‘l xaritasi"ga birlashtirish bo‘yicha kelishib olgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, asosiy vazifalardan biri O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasidagi savdo aylanmasini yaqin 4−5 yil ichida $5 mlrdga yetkazishdan iborat. O‘tgan yili ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo aylanmasi $1,3 mlrdni tashkil etdi. 2026-yilning dastlabki yetti oyida esa bu ko‘rsatkich $700 mlnga yaqinlashdi.
Savdo hajmini oshirish uchun O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasida o‘zaro preferensial savdoni rag‘batlantirish to‘g‘risidagi bitimni imzolash rejalashtirilmoqda.
“Ushbu bitim loyihasi hozirgi kunda ishlab chiqilgan bo‘lib, biz marketing tadqiqotini boshladik va ikki-uch oyda uni tugatib, davlatimiz rahbariga takliflarni kiritamiz”, — dedi G‘ulomov.
Investitsiya yo‘nalishida esa O‘zbekistonda Hindiston ishtirokidagi 400 dan ortiq korxona faoliyat yuritayotgani qayd etildi. Muzokaralarda har bir yo‘nalish bo‘yicha loyihaviy takliflar ko‘rib chiqilgan.
Vazir o‘rinbosarining ta’kidlashicha, tashrif davomida asosiy e’tibor texnologik hamkorlikka qaratilgan. Tomonlar loyihalarni birgalikda amalga oshirish bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqish va hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha kelishib oldi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda Hindiston ishtirokida $3,4 mlrdlik 5 ta energetika loyihasi amalga oshirilishi haqida yozgan edi.

Узбекистан и Индия подготовят отдельную программу для увеличения взаимного товарооборота до $5 млрд в ближайшие четыре-пять лет. Об этом сообщил заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Шохрух Гулямов.
По его словам, главы двух государств во время переговоров рассмотрели конкретные проекты и определили по каждому направлению соответствующие поручения и ориентиры. На их основе планируется разработать отдельные программы с учетом специфики и драйверов развития каждого направления, а затем объединить их в единую совместную дорожную карту.
В 2025 году товарооборот между Узбекистаном и Индией составил $1,3 млрд. За семь месяцев этого года показатель приблизился к $700 млн. Для достижения цели в $5 млрд стороны намерены задействовать существующие возможности и резервы.
Одним из ключевых шагов Гулямов назвал соглашение о взаимном поощрении преференциальной торговли между двумя странами.
«Проект данного соглашения в настоящее время разработан, мы начали маркетинговое исследование, которое завершим через 2−3 месяца и внесем эти предложения на рассмотрение главы нашего государства», — заявил замглавы МИПТ.
Шохрух Гулямов. Фото: скриншот
Инвестиционное сотрудничество также остается одним из приоритетных направлений. По словам замминистра, в Узбекистане работают более 400 предприятий с участием индийского капитала.
Отдельное внимание в ходе визита уделили технологическому сотрудничеству. Стороны согласовали отдельную программу совместной реализации проектов в этой сфере.