Avvalroq “Spot” Raqobat qo‘mitasi sement ishlab chiqaruvchi “Shangfeng-bridge of friendship"ga qarshi antidemping tekshiruvini elon qilgani haqida yozgandi.
Raqobat qo‘mitasi ishni ko‘rib chiqish chog‘ida boshqarma tomonidan bir qator qonunbuzarliklar aniqlangani haqida xabar berdi.
Qayd etilishicha, qo‘shma korxona mart oyidan iyul oyigacha to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar bo‘yicha qonunchilikda belgilangan birja savdolarini chetlab o‘tgan holda 122,7 ming tonna sement sotgan.
Shuningdek, 2,7 ming tonna sementning birja kotirovkasidan yuqori narxlarda sotilishi natijasida korxona 81,1 mln so‘m asossiz daromad olgan.
Bundan tashqari, tartibga soluvchi boshqa sement yetkazib beruvchilarga nisbatan adolatsiz raqobat faktlarini aniqladi.
Qo‘mita hududiy boshqarmasi huzuridagi maxsus komissiya “Shangfeng-bridge of friendship"ni raqobatga zid harakatlar, jumladan demping va birja raqobatini cheklashda aybdor deb topdi. Qo‘shma korxonaga 4,9 mlrd so‘m moliyaviy jarima qo‘llanildi.
Shuningdek, zavodga qoidabuzarliklarni to‘xtatish va kelgusida ularga yo‘l qo‘ymaslik to‘g‘risida buyruq berildi.
Bundan tashqari, to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar bo‘yicha sement sotish bo‘yicha hujjatlar daromad solig‘i va QQSni hisoblash uchun Soliq qo‘mitasiga yuborildi.
Buloqboshi tumanida sement ishlab chiqarish korxonasini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga 2023-yil oktabr oyida erishilgan edi.
Keyin Xitoydan kelgan hamkorlar yiliga $20 mlnlik mahsulot eksport qilish va $15 mlnlik import o‘rnini bosadigan ikkita zavod qurishga va’da berishdi.
“Shangfeng-bridge of friendship” O‘zbekiston-Xitoy qo‘shma korxonasi aprel oyi oxirida ish boshladi. Narxi qariyb $250 mln bo‘lgan zavod kuniga 6,5 ming tonnagacha sement ishlab chiqarishi mumkin.
Avvalroq “Spot” Raqobat qo‘mitasi Nukus xalqaro aeroportiga nisbatan ish qo‘zg‘atgani haqida yozgandi.
Aeroport 120 mln so‘mlik tenderni o‘tkazishda talablarni buzgani aniqlanib, unga nisbatan ish qo‘zg‘atildi va ta’sir chorasi qo‘llanildi.

Как ранее сообщал Spot, Комитет по конкуренции возбудил антидемпинговое дело в отношении цементного завода Shangfeng — Bridge of Friendship.
При рассмотрении дела ведомство обнаружило ряд нарушений. Так, с марта по июль совместное предприятие сбыло 122,7 тыс. тонн цемента по прямым контрактам в обход биржевых торгов, требуемых согласно законодательству.
Также компания получила необоснованный доход на 81,1 млн сумов за счет продажи 2,7 тыс. тонн цемента по ценам выше биржевых котировок. Кроме того, регулятор установил факты недобросовестной конкуренции по отношению к другим поставщикам цемента.
Спецкомиссия при региональном управлении Комитета признала Shangfeng — Bridge of Friendship виновным в антиконкурентных действиях, включая демпинг и ограничение биржевой конкуренции. На СП наложили финансовый штраф в 4,9 млрд сумов.
Завод также получил предписание прекратить нарушения и не допускать их в будущем. Кроме того, документы о продажах цемента по прямым договорам направлены в Налоговый комитет для расчета налога на прибыль и НДС.
Договоренность о создании цементного производства в Булакбашинском районе была достигнута в октябре 2023 года. Тогда партнеры из Китая обещали построить два завода, которые могли бы экспортировать продукцию на $20 млн в год и заместить $15 млн импорта.
Узбекистанско-китайское СП Shangfeng — Bridge of Friendship начало работу в конце апреля. Завод стоимостью около $250 млн может производить до 6500 тонн цемента в день.
Ранее Spot писал, что Комитет по конкуренции оштрафовал «дочку» «Узбекистон темир йуллари» за нарушения при закупках.