20-fevral kuni qabul qilingan qonun bilan Jinoyat, Jinoyat-protsessual kodekslari hamda Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga yo‘l harakati xavfsizligi tizimini yashilashga qaratilgan qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
Xususan, Jinoyat kodeksiga kiritilgan qo‘shimchalar bilan quyidagilar uchun jinoiy javobgarlik belgilandi:
- Avtomototransport vositalarining va ular tirkamalarining (yarim tirkamalarining) davlat raqam belgilarini yoki identifikatsiya raqamlarini noqonuniy tayyorlaganlik, o‘tkazganlik yoki ulardan foydalanganlik, shuningdek, ularni qalbakilashtirganlik uchun;
- Avtomototransport vositalari, shahar elektr transporti vositalari haydovchilarini va traktorchi-mashinistlarni tayyorlash hamda qayta tayyorlash, imtihonlar o‘tkazish va guvohnomalar berish tartibini buzganlik uchun;
- Transport vositasini mastlik holatida boshqarganlik yoki tekshiruvdan o‘tishdan bo‘yin tovlaganlik uchun;
- Transport vositalarini boshqarish huquqidan mahrum etilgan shaxsning transport vositasini boshqarganlik uchun;
- Siqilgan tabiiy gazda, suyultirilgan neft gazida yoki dizel va gazsimon yoqilg‘i aralashmasida ishlaydigan transport vositalaridan foydalanishda xavfsizlik qoidalarini buzganlik uchun.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga kiritilgan qo‘shimchalar bilan yo‘l harakati qoidabuzarliklari bo‘yicha hisoblanadigan jarima ballari belgilangan miqdordan oshsa, ma’muriy jazo qo‘llaniladi.
Bunda haydovchiga nisbatan belgilangan asosiy jazo bilan birga jarima ballari hisoblanadi. Bu har bir huquqbuzarlik uchun 2 balldan oshmasligi kerak. Jarima ballari birinchi huquqbuzarlik sodir etilgan kundan boshlab, bir yil davomida hisoblab boriladi va bir yil o‘tgach haydovchidan avtomatik tarzda yechiladi.
Ballar miqdori bir yilda 12 balldan oshsa, oxirgi huquqbuzarlik uchun belgilangan jazoga qo‘shimcha jazo tariqasida haydovchi avtomobil boshqarish huquqidan 6 oygacha mahrum qilinadi.
Shuningdek, quyidagilar uchun ham ma’muriy javobgarlik belgilandi:
- siqilgan tabiiy gazda, suyultirilgan neft gazida yoki dizel va gazsimon yoqilg‘i aralashmasida ishlaydigan transport vositalaridan foydalanishda xavfsizlik qoidalarini buzganlik uchun;
- transport vositasida odam tashish qoidalarini buzganlik uchun;
- transport vositalarini quvib o‘tish qoidalarini buzganlik uchun;
- yo‘l bezoriligi uchun;
- huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlarining foto va videotasvirini ularning obro‘sizlantirilishiga olib keladigan tarzda buzib tarqatganlik uchun.
Qonun rasmiy e’lon qilingan kundan e’tiboran kuchga kiradi.
2022-yilning dekabridan O‘zbekistonda yo‘l harakati qoidabuzarligi uchun jarima ballarini joriy etish belgilangandi. 2023-yilning noyabr oyida Qonunchilik palatasi mazkur qonun loyihasini qabul qildi. 2024-yilning avgustida Senat qonunni qayta ishlash uchun qaytargandi.
Avvalroq avtomobilga gaz ballon o‘rnatish uchun ruxsatnomani onlayn olish imkoniyati yaratilgani haqida xabar berilgandi. Xizmatdan Yagona portal orqali foydalanish mumkin. Uning narxi 112,5 ming so‘mni tashkil etadi.

В Узбекистане вводится система штрафных баллов для водителей. Шавкат Мирзиёев подписал соответствующий закон 20 февраля, о чем сообщил канал правовой информации Минюста.
Штрафные баллы будут начисляться за определенные нарушения правил дорожного движения, допущенные при управлении автотранспортом, наряду с основным наказанием. Они сохраняются в течение года со дня совершения нарушения, после чего автоматически списываются.
За одно нарушение может быть начислено до 2 баллов. Если число баллов в течение года превысит 12, водитель может быть лишен права управлять автотранспортом на срок до 6 месяцев со дня последнего нарушения.
Также законом вводится административная ответственность за:
- нарушения при перевозке пассажиров автотранспортом;
- нарушения при обгоне транспортных средств;
- нарушения правил безопасности при эксплуатации транспорта, работающего на сжатом природном газе, сжиженном газе или газомоторном топливе;
- хулиганство на дорогах;
- распространение фото- и видеоматериалов о сотрудниках правоохранительных органов в искаженном виде, приводящее к их дискредитации.
Кроме того, предусматривается уголовная ответственность за следующие действия:
- повторное нарушение правил безопасности при эксплуатации автотранспорта, работающего на СПГ, сжиженном газе или газомоторном топливе;
- управление транспортом в состоянии опьянения или отказ от освидетельствования;
- управление транспортом после лишения прав;
- нарушение порядка подготовки и приема экзаменов у водителей автомототранспорта, городского электротранспорта, трактористов-машинистов, а также выдачи им удостоверений;
- подделка номерных знаков автомототранспорта и прицепов.
Закон вступает в силу со дня публикации.
Как отмечает «Газета.uz», внедрить систему штрафных баллов в Узбекистане предполагалось согласно Концепции обеспечения безопасности дорожного движения на 2018−2022 годы. В ней ставилась задача разработать проект соответствующего документа в 2019 году.
Весной 2022 года президент издал постановление, согласно которому систему штрафных баллов поручалось запустить с 1 декабря того же года. В конце ноября СБДД анонсировала запуск системы в тестовом режиме — с регистрацией нарушений без начисления штрафов, — а также сообщила, что законопроект о штрафных баллах дорабатывается.
Год спустя, в ноябре 2023 года, Законодательная палата приняла закон, предусматривающий начисление штрафных баллов. Однако Сенат в августе 2024 года вернул его на доработку из-за резонанса вокруг норм о запрете публикации фото и видео о работе правоохранителей «с целью их дискредитации». После доработки он был одобрен в январе.