Shu haftada Donald Tramp 183 mamlakatdan keladigan tovarlarga boj joriy qildi. Xitoy uchun stavka 34%ni tashkil etadi, 2-maydan boshlab esa Xitoy va Gonkongdan keladigan barcha jo‘natmalarga qo‘shimcha boj — qiymatning 30%i va $25 qo‘shiladi.
Pekin Vashingtonning bu qarorini keskin qoralab, uni “xalqaro savdo qoidalarining jiddiy buzilishi” va “global iqtisodiy rivojlanish va ishlab chiqarish-sotish zanjirlari barqarorligi"ga tahdid deb atadi.
Xitoy rasmiylari, shuningdek, AQShni bir tomonlama choralarni bekor qilishga va “teng huquqli, o‘zaro hurmat va o‘zaro manfaatli muloqot"ga qaytishga chaqirdi.
Bojxona tariflaridan tashqari, Pekin AQShga bir qator kamyob yer elementlari, jumladan samariy, gadoliniy, terbiy, disproziy va boshqalarning eksportini ham cheklaydi.
Mazkur cheklovlar 4-apreldan boshlab kuchga kiradi. XXR Savdo vazirligining ma’lum qilishicha, ushbu chora-tadbirlardan ko‘zlangan maqsad milliy xavfsizlikni ta’minlash hamda xalqaro majburiyatlarni bajarish, xususan, strategik ahamiyatga ega texnologiyalarning tarqalishini oldini olishdir.
Bundan tashqari, AQShning 11 ta kompaniyasi Xitoyning “ishonchsiz” ro‘yxatiga kiritildi. Bu esa Xitoyga ularga nisbatan sanksiyalar joriy etish huquqini beradi.
Xitoy tariflari
10-martdan boshlab Xitoy, shuningdek, AQSH qishloq xo‘jaligi mahsulotlari importiga rasman qo‘shimcha bojlar joriy etdi.
Bu choralar AQShning Xitoy eksportiga bojlarni oshirish to‘g‘risidagi qaroriga javoban ko‘rildi. AQSH bu qarorni fentanilning noqonuniy savdosiga qarshi kurash bilan izohladi.
Fevral oyida Tramp 10%lik bojni tasdiqlagan bo‘lsa-da, mart oyi boshida stavka 20%ga ko‘tarildi. Vashington Pekinni opioidlar ishlab chiqarishda qo‘llaniladigan kimyoviy moddalar yetkazib berilishini to‘xtatish uchun yetarli choralar ko‘rmaganlikda aybladi.
Xitoy bu qadamlarni xalqaro savdo me’yorlarining buzilishi deb baholadi va JSTga shikoyat kiritdi.
Hukumat vakillari ta’kidlashicha, yangi tariflar amerikalik ishlab chiqaruvchilar va iste’molchilar uchun qo‘shimcha yuk yaratadi, shuningdek, ikki davlat o‘rtasidagi savdo munosabatlariga putur yetkazadi.
AQShning Xitoyga eksportida qishloq xo‘jaligi mahsulotlari asosiy o‘rinni egallaydi. 2024-yilda yetkazib berish hajmi $40 mlrdga yetdi, shundan $13 mlrdi soya dukkaklariga to‘g‘ri keldi. Endi amerikalik fermerlar raqobatbardosh bo‘lib qolish uchun yangi bozorlarni izlashlari yoki narxlarni pasaytirishlari zarur bo‘ladi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, agar mamlakatlar murosaga kelmasa, vaziyat keng ko‘lamli savdo mojarosiga aylanib, jahon oziq-ovqat bozorlariga ta’sir ko‘rsatishi va narxlarning oshishiga olib kelishi mumkin.
Avvalroq Spot AQSh joriy etayotgan bojlar O‘zbekistonga qanday ta’sir ko‘rsatishi haqida ekspertlar fikrini taqdim qilgan edi.

С 10 апреля Китай вводит 34% пошлину на все американские товары, сообщило министерство финансов КНР.
На этой неделе Дональд Трамп ввел пошлины на товары из 183 стран. Для Китая ставка составит 34%, а с 2 мая все посылки из Китая и Гонконга обложат дополнительной пошлиной — 30% от стоимости плюс $25.
Пекин резко осудил решение Вашингтона, назвав его «серьезным нарушением международных торговых правил» и угрозой для «глобального экономического развития и стабильности производственно-сбытовых цепочек». Китайские власти также призвали США отменить односторонние меры и вернуться к «равноправному, взаимоуважительному и взаимовыгодному диалогу».
Помимо тарифов, Пекин также ограничит экспорт в США ряда редкоземельных элементов, включая самарий, гадолиний, тербий, диспрозий и другие.
Эти ограничения вступают в силу с 4 апреля. По заявлению Минторга КНР, цель этих мер — защита национальной безопасности и выполнение международных обязательств, включая нераспространение чувствительных технологий.
Кроме того, 11 американских компаний попали в китайский список «ненадежных» — это дает Китаю право на введение санкций против них.
Китайские тарифы
С 10 марта Китай также официально ввел дополнительные пошлины на импорт американской сельскохозяйственной продукции.
Меры стали ответом на решение США повысить тарифы на китайский экспорт, объяснив это борьбой с нелегальной торговлей фентанилом.
В феврале Трамп утвердил 10% пошлину, но в начале марта ставка была увеличена до 20%. Вашингтон обвинил Пекин в недостаточных мерах по пресечению поставок химикатов, используемых при производстве опиоидов.
Китай назвал эти шаги нарушением международных торговых норм и подал жалобу в ВТО.
Власти КНР подчеркнули, что новые тарифы создают дополнительную нагрузку на американских производителей и потребителей, а также подрывают торговые отношения между двумя странами.
Сельхозпродукция занимает ключевую роль в экспорте США в Китай. В 2024 году объем поставок достиг $40 млрд, из которых $13 млрд пришлось на соевые бобы. Теперь американским фермерам придется искать новые рынки или снижать цены, чтобы оставаться конкурентоспособными.
Эксперты отмечают, что если страны не найдут компромисс, ситуация может перерасти в полномасштабный торговый конфликт, который затронет мировые продовольственные рынки и приведет к росту цен.