Tanlov Xitoyning TusStar kompaniyasi tomonidan Astana Hub, Innovation Hub Shanghai va Growth Vision Pro tashkiloti ko‘magida tashkil etilmoqda.
Qayd etilishicha, tanlov Xitoy bozoriga kirishni istagan yuqori texnologiyali sohalardagi startaplar uchun mo‘ljallangan.
Tanlovning asosiy yo‘nalishlari:
- katta ma’lumotlar va yangi avlod axborot texnologiyalari;
- aqlli ishlab chiqarish;
- iIlg‘or materiallar;
- yashil energiya;
- biotexnologiya va sog‘liqni saqlash;
- kelajak sanoati;
- zamonaviy qishloq xo‘jaligi.
Tanlov g‘oliblari tashkilotchilar tomonidan moliyalashtirilgan Xitoyga sayohat qilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. U yerda ular uchun yetakchi investorlar bilan uchrashuvlar, yirik kompaniyalar va innovatsion markazlarga tashriflar tashkil etiladi.
Tanlovda ishtirok etish uchun 15-maygacha havola orqali ro‘yxatdan o‘tish mumkin.
G‘oliblar $400 minggacha moliyaviy yordam olishlari mumkin. Mazkur tanlov Xitoydan tashqarida ta’lim olgan yoki mehnat faoliyatini olib borgan barcha startap asoschilari uchun ochiq hisoblanadi.

Платформа StartupBase при IT Park сообщила о начале приема заявок на Singapore-Jinan Innovation Entrepreneurship Contest (конкурс инновационных проектов).
Конкурс организуется китайской компанией TusStar при поддержке Astana Hub, Innovation Hub Shanghai и организации Growth Vision Pro. Мероприятие предназначено для стартапов в высокотехнологичных сферах, желающих выйти на рынок Китая.
Основные направления конкурса:
- «большие данные» и IT нового поколения;
- «умное» производство;
- продвинутые промышленные материалы;
- «зеленая» энергетика;
- биотехнологии и медицина;
- современное сельское хозяйство;
- индустрия будущего.
Финалисты конкурса смогут совершить поездку в Китай, оплаченную организаторами. Там для них будут проводиться встречи с ведущими инвесторами, визиты в крупнейшие компании и инновационные хабы.
Победители конкурса смогут получить до $400 тыс. финансовой поддержки. Конкурс открыт для всех основателей стартапов, учившихся или работавших за пределами КНР.
Зарегистрироваться для участия в конкурсе можно по ссылке до 15 мая.
Ранее Spot писал, что IT Park и QUAY планируют создать программу для выхода узбекистанских стартапов в США.