Xalqaro valyuta jamg‘armasi (XVJ) O‘zbekiston iqtisodiyoti o‘sishi bo‘yicha prognozni oshirdi, biroq inflyatsiya bo‘yicha kutilmalarni yomonlashtirdi. Bu haqda missiya yakunlari bo‘yicha xodimlarning bayonotida aytilgan.
Qayd etilishicha, 2025-yilda O‘zbekiston iqtisodiyoti “ta'sirchan barqarorlik"ni namoyish etdi. Iste’mol va investitsiyalar yuqori sur’atlarda o‘sgani hisobiga real YIM o‘sishi 7,7% ga yetdi, ishsizlik darajasi esa 5,5% dan 4,8% ga tushdi. O‘sish keng ko‘lamli bo‘lib, eng yuqori sur’atlar xizmatlar sohasi va qurilishda kuzatildi.
Yuqori ichki talabga qaramay, 2025-yil oxiriga kelib iste’mol narxlari indeksi bo‘yicha umumiy inflyatsiya 7,3% gacha sekinlashdi (2024-yilda — 9,8%). Bunga 2024-yil may oyida energiya resurslari narxining oshishi ta’sirining pasayishi, so‘mning AQSH dollariga nisbatan 6,9% ga mustahkamlanishi va qat’iy pul-kredit siyosati sabab bo‘ldi. Shu davrda bazaviy inflyatsiya ham 1,5 foiz punktga kamaydi.
Joriy operatsiyalar hisobi taqchilligi YIMga nisbatan 3,9% gacha qisqardi. Bunga xomashyo va xomashyo bo‘lmagan tovarlar eksporti, shuningdek pul o‘tkazmalari hajmi importdan yuqori bo‘lgani sabab bo‘ldi. Xalqaro zaxiralar taxminan 13 oylik importni qoplay oladigan darajada yetarli bo‘lib qolmoqda. Iqtisodiy faollikning yuqori sur’atlari va xomashyo narxlarining yuqoriligi budjet taqchilligini YIMga nisbatan 2,1% gacha kamaytirishga yordam berdi, bu esa 3% lik maqsadli ko‘rsatkichdan pastdir.
2026-yil uchun prognoz
XVJga ko‘ra, Yaqin Sharqdagi urush sabab global iqtisodiyotda noaniqliklar kuchayayotganiga qaramay, rivojlanish istiqbollari ijobiyligicha qolmoqda. Yuqori chastotali indikatorlar birinchi chorakda iqtisodiy faollik yuqori darajada saqlanib qolganini ko‘rsatmoqda.
Davom etayotgan islohotlar, barqaror investitsiya sur’atlari, yuqori pul o‘tkazmalari va oltin narxlarining o‘sishi hisobiga 2026-yilda real YIM 6,8% ga o‘sishi kutilmoqda (avvalgi prognoz — 6,2%). Ichki talab asta-sekin pasayib borishi fonida 2027-yilda o‘sish sur’atlari mo‘tadil darajaga — taxminan 6% ga tushadi.
Prognozga ko‘ra, 2026-yilda joriy hisob taqchilligi qisqarishda davom etadi, 2027-yilda esa pul o‘tkazmalari oqimining sekinlashuvi va oltin narxlari o‘sishining mo‘tadillashuvi fonida biroz oshadi.
Kutilishicha, 2026-yilda inflyatsiya Markaziy bankning 5%lik maqsadli ko‘rsatkichidan yuqori bo‘lib qoladi — 6,8% (ilgari — 6,5%), 2027-yilda esa 5% ga tushadi. Bunga qisman Yaqin Sharqdagi urush tufayli neftning jahon narxlari yuqoriligi ta’sir qiladi. Shu bilan birga, uning salbiy ta’siri “tartibga solinadigan narxlarning sekinroq oshirilishi” va transport sohasiga vaqtinchalik subsidiyalar hisobiga yumshatilishi kutilmoqda. Inflyatsiya qat’iy pul-kredit siyosati, tarkibiy islohotlarning davom ettirilishi va neft narxlarining pasayishi hisobiga 2027-yilda Markaziy bank maqsadiga yetishi prognoz qilinmoqda.
xvj, inflyatsiya
Jamg‘arma noaniqlik darajasi yuqoriligicha qolayotganini, shu bilan birga, rivojlanish istiqbollarining yomonlashishi xatarlari saqlanib qolayotganini va ijobiy kutilmalar uchun imkoniyatlar cheklanganini ta’kidladi.
“Yaqin Sharqdagi urush oqibatlari uning davomiyligi va intensivligiga bog‘liq bo‘ladi. Urush ta’siriga uchragan mamlakatlar bilan savdo hajmi va ushbu mamlakatlardan pul o‘tkazmalarining nisbatan cheklanganligini hisobga olgan holda, O‘zbekistonga bevosita ta’sir cheklangan bo‘lishi mumkin bo‘lsa-da, global konyunkturaning yomonlashuvi asosiy savdo hamkorlariga ta’sir qilsa, bilvosita kanallar sezilarli ta’sir ko‘rsatishi mumkin”, — deyiladi bayonotda.
Ushbu fonda tashqi xatarlar, birinchi navbatda, geosiyosiy keskinlikning yuqori darajasi, savdodagi uzilishlar, xomashyo narxlarining o‘zgaruvchanligi va jahon iqtisodiyoti rivojlanish istiqbollarining noaniqligi bilan bog‘liq.
Ichki xatarlar qatoriga xarajatlarning davriyligi hamda direktiv va imtiyozli kreditlash dasturlari orqali talabni rag‘batlantirish uchun bosim, davlat korxonalari, davlat tijorat banklari va davlat-xususiy sheriklik faoliyati bilan bog‘liq balanslarning potensial yomonlashuvi va shartli majburiyatlarning mavjudligi kiradi.
Imkoniyatlar nuqtayi nazaridan, tarkibiy islohotlarni jadal amalga oshirish rivojlanish istiqbollarini yanada qo‘llab-quvvatlashi mumkin. Kapital oqimi va pul o‘tkazmalarining ko‘payishi yoki oltinning yuqori narxlari hisobiga o‘sish imkoniyatlari, ularning hozirgi qulay darajalarini hisobga olgan holda, cheklanganroq ko‘rinadi, deya xulosa qildi XVJ.
Avvalroq Spot Toshkent va uning atrofidagi issiqxonalarda gaz ta’minoti to‘xtatilishi haqida yozgan edi.

Международный валютный фонд (МВФ) повысил прогноз роста экономики Узбекистана, но ухудшил ожидания по инфляции. Об этом говорится в заключительном заявлении персонала по итогам миссии.
В 2025 году экономика Узбекистана, как отмечается, продемонстрировала «впечатляющую прочность». Благодаря высоким темпам потребления и инвестиций рост реального ВВП достиг 7,7%, в то время как уровень безработицы снизился с 5,5% до 4,8%. При этом рост носил широкомасштабный характер, и наиболее высокие темпы наблюдались в секторе услуг и в строительстве.
Несмотря на высокий внутренний спрос, к концу 2025 года общая инфляция по индексу потребительских цен замедлилась до 7,3% (в 2024 году — 9,8%), что обусловлено ослаблением последствий повышения цен на энергоресурсы в мае 2024 года, укреплением сума по отношению к доллару США на 6,9% и надлежащей жесткой денежно-кредитной политикой. В тот же период базовая инфляция также снизилась на 1,5 процентных пункта.
Дефицит счета текущих операций сократился до 3,9% от ВВП в связи с тем, что высокие объемы экспорта сырьевых и несырьевых товаров, а также потоков денежных переводов превысили показатели импорта. Международные резервы остаются вполне достаточными на уровне примерно 13 месяцев импорта. Уверенный темп экономической активности и высокие цены на сырьевые товары способствовали сокращению дефицита бюджета до 2,1% от ВВП, что ниже целевого показателя в 3%.
Прогноз на 2026 год
В МВФ отметили, что перспективы развития остаются благоприятными, несмотря на сгущающиеся над мировой экономикой тучи вследствие войны на Ближнем Востоке. Высокочастотные индикаторы указывают на то, что в первом квартале экономическая активность оставалась высокой.
Благодаря продолжающимся реформам, устойчивым темпам инвестиций, высокому уровню денежных переводов и росту цен на золото, в 2026 году реальный ВВП, по прогнозам, продолжит устойчивый рост на уровне 6,8% (ранее — 6,2%). По мере постепенного ослабления внутреннего спроса ожидается, что в 2027 году темпы роста выйдут на более умеренный уровень — около 6%.
Согласно прогнозу, в 2026 году дефицит счета текущих операций будет сокращаться и дальше, а в 2027 году несколько увеличится на фоне замедления притока денежных переводов и более умеренного роста цен на золото.
По прогнозам, в этом году инфляция останется выше целевого показателя Центрального банка в 5%: в 2026 году прогнозируется 6,8% (ранее — 6,5%), в 2027 году — 5%. Это произойдет частично вследствие высоких мировых цен на нефть в связи с войной на Ближнем Востоке, причем ожидается, что ее воздействие будет смягчено благодаря «более медленному увеличению регулируемых цен» и временным субсидиям транспортному сектору. Инфляция, как ожидается, достигнет целевого показателя ЦБ в 2027 году за счет жесткой денежно-кредитной политики, продолжения реализации структурных реформ и снижения цен на нефть.
В фонде подчеркнули, что уровень неопределенности остается повышенным, при этом сохраняются риски ухудшения перспектив развития, а пространство для положительных сюрпризов представляется ограниченным.
«Последствия войны на Ближнем Востоке будут зависеть от ее продолжительности и интенсивности. Несмотря на то что непосредственное воздействие на Узбекистан, вероятно, будет сдержанным, учитывая относительно ограниченные объемы торговли со странами, затронутыми войной, и денежных переводов из этих стран, косвенные каналы могут оказать более существенное влияние, если вследствие ухудшения мировой конъюнктуры пострадают ключевые торговые партнеры», — говорится в заявлении.
На этом фоне внешние риски связаны, в первую очередь, с повышенным уровнем геополитической напряженности, сбоями в торговле, волатильностью цен на сырьевые товары и неопределенностью перспектив развития мировой экономики.
В число внутренних рисков входят давление для стимулирования спроса посредством проциклического характера расходов и программ директивного и льготного кредитования, потенциальное ухудшение балансов и наличие условных обязательств в связи с деятельностью государственных предприятий, государственных коммерческих банков и государственно-частных партнерств.
С точки зрения возможностей ускоренная реализация структурных реформ может дополнительно поддержать перспективы развития. Возможности роста за счет увеличения притока капитала и денежных переводов или высоких цен на золото представляются более ограниченными, учитывая их нынешние благоприятные уровни, резюмировали в МВФ.