O‘zbekistonda yillik inflyatsiya iyun oyida 6,4% ni tashkil etdi, bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi hisobotida ma’lum qilindi.
Yillik inflyatsiya darajasi ko‘p oylik pasayish tendensiyasini to‘xtatdi va may oyidagi 5,5% lik minimumdan keyin tezlashdi. Ko‘rsatkich o‘tgan oyga nisbatan darhol 0,9 foiz bandga oshdi, biroq 2025-yil iyun oyiga nisbatan narxlarning o‘sish sur’ati 2,3 foiz bandga pasaydi (o‘sha paytdagi yillik inflyatsiya — 8,7%).
Milliy statistika qo‘mitasi energiya tariflari o‘sishining narxlar dinamikasiga sezilarli ta’sirini qayd etdi. O‘sishning asosiy omili aholi uchun tariflarning oshirilishi bo‘ldi: elektr energiyasi o‘rtacha 9,6% ga qimmatlashdi, bu oylik inflyatsiyaga 0,22 foiz bandni, tarmoq gazi esa 10,7% ga oshib, 0,16 foiz bandni qo‘shdi.
Inflyatsiyaga eng katta ta’sir iyun oyida ko‘mir narxlarining erkinlashtirilishi bo‘ldi. Ko‘mir strategik tovarlar ro‘yxatidan chiqarilgach, uning narxi 2,1 baravar oshdi, bu esa oy davomida yig‘ma INIni birdaniga 0,48 foiz bandga oshirdi.
Iyun oyida oylik inflyatsiya 0,6% ni tashkil etdi. Taqqoslash uchun, 2025-yil iyunida -0,2% deflyatsiya kuzatilgan edi. Yil boshidan buyon iste’mol narxlari 3,3% ga oshgan (o‘tgan yilning shu davrida — 4,2%).
Meva-sabzavot mahsulotlarini hisobga olmaganda, oy davomida narxlar o‘sishining yig‘ma darajasi o‘tgan yilning iyun oyidagi 0,5% ga nisbatan 1,5 foizni tashkil etdi. Ushbu ko‘rsatkichning yillik o‘sishi 6,9% bo‘ldi — bu o‘tgan yilgi 10,3% dan sezilarli darajada kam.
Oziq-ovqat mahsulotlari narxlari iyunda mavsumiy omil hisobiga 1,4% ga arzonladi, vaholanki 2025-yilning shu oyida bu ko‘rsatkich 1,1% ni tashkil etib, pasayish sur’ati biroz pastroq bo‘lgandi. Yil boshidan buyon oziq-ovqat mahsulotlari 2,4% ga (o‘tgan yili 1,7% ga), so‘nggi 12 oyda esa 6,3% ga (2025-yil iyunida 6% ga) qimmatlashgan.
Nooziq-ovqat tovarlari bir oy ichida 2,3% ga ko‘tarildi va bu o‘tgan yilgi 0,2% lik ko‘rsatkichga nisbatan keskin o‘sishni namoyon etdi. Yil boshidan buyon ushbu toifadagi tovarlar narxi 3,9% ga (2025-yilning yanvar-iyun oylarida 3,1%) oshdi, yillik o‘sish sur’ati esa o‘tgan yilgi 7,5% dan 5,9% gacha sekinlashdi.
Iyun oyida pullik xizmatlar 1,8% ga qimmatlashdi (bir yil avval — 0,8%). Yilning birinchi yarmida esa bu ko‘rsatkich 4,1% ni tashkil etdi (o‘tgan yilning shu davrida — 10,7%). Yillik hisobda xizmat ko‘rsatish sohasidagi narxlar 7,1% ga o‘sdi (o‘tgan yili — 15,8%).
Hududlar kesimida iyun oyida narxlar Xorazm (1,0%) va Farg‘ona (0,9%) viloyatlarida eng ko‘p oshgan. Qolgan hududlarda oylik inflyatsiya 0,3% dan 0,7% gacha bo‘ldi.
Yillik inflyatsiya bo‘yicha bu safar Samarqand viloyati 6,8% bilan birinchi o‘rinni egalladi, undan keyingi o‘rinlarda Qashqadaryo (6,7%) va Andijon (6,6%) viloyatlari bormoqda. Yillik nisbatda narxlar Surxondaryo viloyatida eng kam — 5,7% ga oshdi.
Avvalroq Spot iyunda poytaxtda ko‘p kvartirali uylar, xususiy xonadonlar va noturar joylar narxlari sezilarli o‘zgarmagani haqida yozgan edi.

Годовой рост потребительских цен на конец июня в Узбекистане составил 6,4%, следует из отчета Национального комитета по статистике.
Уровень инфляции в годовом выражении прервал многомесячный понижательный тренд и ускорился после майского минимума в 5,5%. Показатель вырос сразу на 0,9 процентного пункта к предыдущему месяцу, однако по сравнению с июнем 2025 года темпы роста цен упали на 2,3 п.п. (тогда годовая инфляция составляла 8,7%).
Нацкомстат отметил значительное влияние роста энерготарифов на динамику цен. Основным драйвером роста стало введение повышенных тарифов для населения: электроэнергия подорожала в среднем на 9,6%, что добавило 0,22 п.п. к месячной инфляции, а сетевой газ — на 10,7%, обеспечив вклад в размере 0,16 п.п..
Наиболее же ощутимое влияние на показатель июня оказала отмена государственного регулирования цен на уголь: после исключения из перечня стратегических видов товаров он подорожал в 2,1 раза, что увеличило сводный ИПЦ за месяц сразу на 0,48 п.п.
Месячная инфляция в июне составила 0,6% — для сравнения, годом ранее в этот же период наблюдалась дефляция на уровне -0,2%. С начала января цены выросли на 3,3% против 4,2% за аналогичный период прошлого года.
Сводный уровень роста цен без учета плодоовощной продукции за месяц составил 1,5% против 0,5% в июне прошлого года. Годовой прирост этого показателя составил 6,9% — значительно меньше прошлогодних 10,3%.
Цены на продовольствие в июне снизились на 1,4% за счет сезонного фактора, хотя в том же месяце 2025 года они показывали чуть менее выраженное снижение на 1,1%. С начала года продовольствие стало дороже на 2,4% (против 1,7%), а за последние 12 месяцев — на 6,3% (против 6% в июне 2025 года).
Непродовольственные товары за месяц подорожали на 2,3%, продемонстрировав резкое ускорение по сравнению с прошлогодними 0,2%. С начала года цены в этой категории поднялись на 3,9% (против 3,1% в январе-июне 2025 года), а годовой рост замедлился до 5,9% по сравнению с прошлогодними 7,5%.
Платные услуги в июне стали дороже на 1,8% (против 0,8% годом ранее), а, а за полгода — на 4,1% (против 10,7% в прошлом году). В годовом выражении цены в сервисной сфере выросли на 7,1% (против 15,8%).
В разрезе регионов сильнее всего цены за июнь поднялись в Хорезмской (1,0%) и Ферганской (0,9%) областях. В остальных регионах месячная инфляция составила от 0,3% до 0,7%.
На первое место по годовой инфляции в этот раз вышла Самаркандская область с 6,8%, следом идут Кашкадарьинская (6,7%) и Андижанская (6,6%) области. Меньше всего цены в годовом выражении выросли в Сурхандарьинской области — 5,7%.