May oyi oxirida iste’mol narxlarining yillik o‘sishi 5,5% ni tashkil etdi. Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi hisobotida ma’lum qilindi.
Inflyatsiya darajasi besh oy ichida to‘rtinchi marta 2017-yildan beri eng past darajani yangiladi, o‘shanda statistika organlari ma’lumotlarni yig‘ish va qayta ishlash uslubini yangilagan edi.
Ko‘rsatkich aprel oyiga nisbatan darhol 1,5% ga, 2025-yilning may oyiga nisbatan esa narxlarning o‘sish sur’ati 3,2% ga pasaydi.
Qo‘mita inflyatsiyani sekinlashtirishda “baza effekti"ning rolini qayd etdi. 2025-yil may oyida elektr energiyasi va gaz tariflarining oshirilishi tufayli yuqori narx bazasi joriy yilda inflyatsiya darajasiga pasaytiruvchi ta’sir ko‘rsatdi.
May oyida oylik inflyatsiya 0,2% ni tashkil etib, o‘tgan yilning avgust oyidan beri eng past darajaga tushdi — taqqoslash uchun, bir yil avval u 1,5% ni tashkil etgan edi. Yanvar oyi boshidan buyon narxlar bir yil oldingi 4,4% ga nisbatan 2,7% ga oshdi.
Oziq-ovqat mahsulotlarisiz narxlar o‘sishining yig‘ma darajasi aprel oyidagi kabi 0,6%ni tashkil etdi. Ko‘rsatkichning yillik o‘sishi 5,8% ni tashkil etdi — bu o‘tgan yilga nisbatan deyarli ikki baravar kam.
May oyida oziq-ovqat narxlari deyarli o‘zgarmadi, garchi 2025-yilning shu oyida ular 0,8% ga pasaygan edi. Yil boshidan buyon oziq-ovqat mahsulotlari 2,8% ga nisbatan 3,9% ga, so‘nggi o‘n ikki oyda esa 5,3% ga nisbatan 6,7% ga qimmatlashdi.
Oy davomida nooziq-ovqat mahsulotlari 0,3% ga qimmatlashdi, o‘sish sur’ati esa o‘tgan yilga nisbatan besh barobardan ko‘proqqa kamaydi. Yil boshidan buyon narxlar 1,5% (-1,4%) ga oshdi.
May oyida pullik xizmatlar 0,4% ga (5,9% ga qarshi), besh oy ichida esa 2,3% ga (9,8% ga) qimmatlashdi. Yillik hisobda xizmatlar sohasida narxlar 6,1% ga (15,9% ga nisbatan) oshdi.
Hududlar kesimida may oyida narxlar eng ko‘p Jizzax va Samarqand viloyatlarida (0,3%) oshgan. Qolgan hududlarda oylik inflyatsiya 0,1−0,2% ni tashkil etdi.
Yillik inflyatsiya bo‘yicha bu safar Qashqadaryo 5,8% bilan birinchi o‘rinni egalladi, Toshkent, Qoraqalpog‘iston, Samarqand va Sirdaryo viloyatlari (5,7%) keyingi o‘rinlarda bormoqda. Narxlar Farg‘onada eng kam — 5% ga oshgan.
Avvalroq Spot aprel oyida o‘zbekistonliklarning inflyatsiyani sezish darajasi oshgani haqida yozgandi.

Годовой рост потребительских цен на конец мая составил 5,5%. Об этом сообщается в отчете Нацкомстата.
Уровень инфляции в четвертый раз за пять месяцев обновил минимум с 2017 года, когда статистические органы обновили методику сбора и обработки данных. Показатель опустился сразу на 1,5% к апрельскому, а по сравнению с маем 2025 года темпы роста цен упали на 3,2%.
Комитет отметил роль «эффекта базы» в замедлении инфляции. Высокая ценовая база из-за повышения тарифов на электричество и газ в мае 2025 года оказала понижающее влияние на уровень инфляции в этом году.
Месячная инфляция в мае составила 0,2%, опустившись до минимума с прошлого августа — для сравнения, годом ранее она равнялась 1,5%. С начала января цены выросли на 2,7% против 4,4% годом ранее.
Сводный уровень роста цен без учета продовольствия остался таким же, как в апреле — 0,6%. Годовой прирост показателя составил 5,8% — почти вдвое меньше прошлогоднего.
Цены на питание в мае практически не изменились, хотя в том же месяце 2025 года они показывали снижение на 0,8%. С начала года продовольствие стало дороже на 3,9% (против 2,8%), а за последние двенадцать месяцев — на 6,7% (против 5,3%).
Непродовольственные товары за месяц подорожали на 0,3%, при этом по сравнению с прошлым годом темпы роста снизились более чем впятеро. С начала года цены поднялись на 1,5% (-1,4%).
Платные услуги в мае стали дороже на 0,4% (против 5,9%), а за пять месяцев — на 2,3% (9,8%). В годовом выражении цены в сервисной сфере выросли на 6,1% (против 15,9%).
В разрезе регионов сильнее всего цены за май поднялись в Джизакской и Самаркандской областях (0,3%). В остальных регионах месячная инфляция составила 0,1−0,2%.
На первое место по годовой инфляции в этот раз вышла Кашкадарья с 5,8%, следом идут Ташкент, Каракалпакстан, Самаркандская и Сырдарьинская области (5,7%). Меньше всего цены выросли в Фергане — 5%.