Aprel oyida O‘zbekistonda iste‘mol narxlari 0,6% ga oshdi. Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi o‘z hisobotida ma‘lum qildi.
Oylik inflyatsiya ketma-ket uchinchi oy bir xil darajada saqlanib qolmoqda va 2025-yil apreliga nisbatan biroz pasaygan (-0,1%). Dastlabki to‘rt oyda narxlarning o‘sish sur‘ati 2,5% ni tashkil etdi, bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan 0,4% ga kamdir.
Yillik inflyatsiya 7% gacha (-3,1%) pasaydi — bu 2017-yildan buyongi yangi minimumdir.
Meva-sabzavot mahsulotlarini hisobga olmaganda, narxlar o‘sishining umumiy darajasi aprelda mart oyiga nisbatan biroz tezlashib, 0,6% ni tashkil qildi. 12 oylik o‘sish esa 7,6% ni tashkil etib, o‘tgan yilga nisbatan 4,7% ga kamaydi.
Oziq-ovqat mahsulotlari narxlari o‘sish sur‘ati biroz sekinlashib, fevraldagi 1,2% o‘rniga 1% ni tashkil etdi, biroq o‘tgan yilning aprel oyiga nisbatan 0,2% ga yuqoridir. Bir yil davomida oziq-ovqat mahsulotlari 5,9% ga — o‘tgan yilgiga qaraganda deyarli 1,5 baravar ko‘proqqa qimmatlashdi.
Nooziq-ovqat mahsulotlari narxlari yana 0,3% ga oshdi, 12 oy davomida esa 5,2% (6,7%) qo‘shildi. Pulli xizmatlar bir oyda 0,4% ga qimmatlashgan bo‘lsa, yillik o‘sish 12% gacha sekinlashdi — bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan (26,1%) ikki baravardan ham ko‘proqqa pastdir.
Hududlar kesimida eng yuqori oylik inflyatsiya Toshkent shahrida (0,8%) va Qashqadaryo viloyatida (0,7%) qayd etildi. Oltita hududda bu ko‘rsatkich 0,6% ni, yana oltitasida esa 0,5% ni tashkil qildi.
Yillik inflyatsiya bo‘yicha Qoraqalpog‘iston Respublikasi birinchi (7,4%), Xorazm viloyati esa ikkinchi (7,3%) o‘rinni egalladi. Narxlarning eng past o‘sishi yana Jizzax viloyatida (6,3%) kuzatildi, Toshkent shahrida esa inflyatsiya 6,9% ni tashkil etdi.
Avvalroq prezident inflyatsiya importi ichki narx-navoga 1% gacha qo‘shimcha bosimni yuzaga keltirayotgani haqida aytgandi.

В апреле потребительские цены в Узбекистане увеличились на 0,6%. Об этом сообщается в отчете Национального комитета по статистике.
Месячная инфляция остается на одном и том же уровне третий месяц подряд, а по сравнению с апрелем 2025 года немного снизилась (-0,1%). За первые четыре месяца темпы роста цен составили 2,5% — на 0,4% меньше прошлогоднего.
Инфляция в годовом измерении снизилась до 7% (-3,1%) — это новый минимум с 2017 года.
Сводный уровень роста цен без учета плодоовощной продукции в апреле немного ускорился по сравнению с мартом — 0,6%. Прирост за 12 месяцев составил 7,6%, снизившись на 4,7% к прошлому году.
Темпы роста цен на продовольствие немного замедлились, составив 1% против 1,2% в феврале — однако они на 0,2% превысили прошлый апрель. За год продукты питания подорожали на 5,9% — почти в 1,5 раза сильнее, чем годом ранее.
Цены на непродовольственные товары снова выросли на 0,3%, а за 12 месяцев прибавили 5,2% (6,7%). Платные услуги стали дороже на 0,4% на месячной дистанции, а годовой рост замедлился до 12% — более чем вдвое меньше прошлого года (26,1%).
Наивысшая месячная инфляция среди регионов отмечена в Ташкенте (0,8%) и Кашкадарье (0,7%). В шести регионах она составила 0,6%, еще в шести — 0,5%.
Каракалпакстан вышел на первое место по годовой инфляции (7,4%), второе место занял Хорезм (7,3%). Самый низкий рост цен вновь зафиксирован в Джизаке (6,3%), а в Ташкенте инфляция составила 6,9%.
Ранее Spot писал, что Шавкат Мирзиёев поручил принять меры против инфляции за счет наращивания местного производства.