Avvalroq Mustaqillikning 35 yilligi arafasida, 25-avgust kuni 72 ta yirik sanoat va xizmat ko‘rsatish loyihasi hamda 91 ta ijtimoiy soha obyekti foydalanishga topshirilgani haqida xabar berilgandi.
O‘zbekistondagi ilk pulli avtomobil yo‘li — Urganch-Xiva trassasi $150 mln investitsiya hisobiga qurildi. Bu haqda Xorazm viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari Anvar Davletov Shavkat Mirziyoyev ishtirokida hududlarda yangi obyektlarni foydalanishga topshirish marosimida ma’lum qildi.
“Bugun biz $150 mln investitsiya kiritilishi hisobiga amalga oshirilgan Urganch-Xiva birinchi pulli yo‘lning topshirilish jarayonida turibmiz, hurmatli prezident. Ushbu yo‘l Urganch va Xiva shaharlarini bog‘lab, nafaqat mahalliy aholimizga, balki xorijiy sayyohlarga ham xizmat ko‘rsatadi. Shuningdek, turizm salohiyatini oshirishga yordam beradi”, — dedi u.
xorazm, shavkat mirziyoyev, pulli yo‘l, transport, pulli yo'l, urganch-xiva, investitsiya
Joriy yilning fevral oyida qurilishi boshlangan ushbu pulli yo‘lning qiymati o‘sha vaqtda $120 mlnni tashkil etishi ma’lum qilingan edi. Yakunda esa uzunligi 35 km bo‘lgan trassaning qiymati 25% ga oshgan.
Transport vazirligi huzuridagi Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi matbuot xizmatining Spot’ga ma’lum qilishicha, $120 mln obyektning dastlabki qiymati bo‘lgan. Loyiha doirasida 1 ta yer osti tunneli, 8 ta yo‘l o‘tkazgich, 15 ta ko‘prik va 106 ta suv o‘tkazish inshootlari qurildi.
“Obyektning umumiy qiymati bugungi kunda $150 mlnni tashkil etadi. Hozirda xorijiy hamkorlar bilan muzokaralar olib borilmoqda”, — deyiladi izohda.
Pulli yo‘lning o‘tkazuvchanlik quvvati kuniga 30 mingdan ortiq avtomobilni tashkil etadi. Ayni paytda Urganch-Xiva pulli avtomobil yo‘lidan foydalanish uchun to‘lov sayti sinov rejimida ishlamoqda. Yo‘l haqi to‘lash tizimi 25-avgustdan to‘liq ishga tushishi belgilangan edi. Mobil ilova Google Play va App Store’da ham paydo bo‘lishi kerak.
Yengil avtomobil uchun to‘liq yo‘nalish bo‘yicha yo‘l haqi 25 ming so‘m, 28 km uzunlikdagi qisqa yo‘nalish uchun esa 20 ming so‘mni tashkil etadi. Trassada minimal tezlik 40 km/soatni tashkil etadi, qayrilishlarda bu 130 km/soat. Maksimal tezlik — 150 km/soat.
Bir qator obyektlarni ishga tushirish marosimida prezident ushbu ilk pulli yo‘l mamlakat uchun Xorazm tajribasini yaratishini qayd etdi.
“O‘zbekistonda birinchi marta pulli yo‘lni qurishda Xorazm tajribasini boshlayapsiz. Men u yo‘ldan yurib ko‘rdim, odam havas qiladi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bundan tashqari, Xorazm viloyati hokimining birinchi o‘rinbosari Anvar Davletov viloyatga prezidentning yaqinda bo‘lib o‘tgan tashrifi davomida 12 ta yirik investitsiya loyihasi ishga tushirilgani, yana $7,5 mlrdlik loyihalarga start berilganini ta’kidladi. Shuningdek, hozirgacha 55 ta maktab va maktabgacha ta’lim obyekti foydalanishga topshirilgan.
Yil yakunigacha yana $235 mlnlik 10 dan ortiq investitsiya loyihasini ishga tushirish rejalashtirilmoqda. Davletov yil yakunigacha 81 ming kambag‘al oila va 39 ming nafar ishsiz aholini ish bilan ta’minlab, Xorazm viloyatini ishsizlik va kambag‘allikdan holi hududga aylantirishga va’da berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, joriy yilda prezident tashabbusi bilan viloyatga jami 20 trln so‘m mablag‘ ajratilgan. Ushbu mablag‘lar hisobidan hududda bunyodkorlik ishlari amalga oshirilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Xorazmda kambag‘allik va ishsizlikdan xoli hududga aylantirish bo‘yicha jamoatchilik nazorati tizimi joriy etilishini ma’lum qildi. Bu bo‘yicha yo‘l xaritasi ishlab chiqilayotgan bo‘lib, ushbu yondashuv Xorazm tajribasi sifatida shakllantiriladi.
“Juda katta natijaga erishamiz va hech qachon hozirgi aytgan raqamlaring Xorazmda bo‘lmagan desak, to‘g‘ri bo‘ladi. Kelgusi yil kelishib olganimizdek, O‘zbekistonda Xorazm yili bo‘ladi. Shuning uchun Xorazm yiliga bellaringizni mahkam bog‘lab, tadbirkorlik, ishbilarmonlik, ijtimoiy sohalar, maktab va yo‘llar qurilishi loyihalariga tayyor turinglar”, deya xulosa qildi prezident.

Как ранее писал Spot, 25 августа в Узбекистане в преддверии 35-летия независимости ввели в эксплуатацию 72 крупных промышленных и сервисных проекта, а также 91 объект социальной сферы.
В Узбекистане вводится в эксплуатацию первая платная автомобильная дорога Ургенч — Хива. Стоимость проекта выросла с первоначальных $120 млн до $150 млн. Об этом на церемонии ввода новых объектов сообщил первый заместитель хокима Хорезмской области Анвар Давлетов.
По его словам, автомагистраль соединяет Ургенч и Хиву и рассчитана как на местных жителей, так и на иностранных туристов. Власти региона ожидают, что новый объект будет способствовать повышению туристического потенциала Хорезма.
«Сегодня мы присутствуем на церемонии сдачи в эксплуатацию первой платной дороги Ургенч — Хива, реализованной за счет инвестиций в размере $150 млн», — сказал Анвар Давлетов.
Как сообщили Spot в пресс-службе Комитета по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта, первоначальная стоимость проекта составляла $120 млн. В рамках строительства были возведены один подземный тоннель, 8 путепроводов, 15 мостов и 106 водопропускных сооружений. На сегодняшний день общая стоимость объекта составляет $150 млн. В комитете также сообщили, что сейчас ведутся переговоры с зарубежными партнерами.
Анвар Давлетов (по центру). Фото: скриншот
Президент отметил, что Хорезм первым в Узбекистане начинает внедрять опыт платной дороги.
«Я проехал по этой дороге [на прошлой неделе], просто загляденье. Поздравляю», — сказал Мирзиёев.
Помимо дороги, на церемонии были озвучены планы по развитию Хорезмской области. По словам Анвара Давлетова, во время недавнего визита президента в регион были запущены 12 крупных инвестиционных проектов, а также дан старт проектам общей стоимостью $7,5 млрд.
До конца года в области планируется сдать еще более 10 инвестиционных проектов на $235 млн. Власти Хорезма также рассчитывают обеспечить работой 81 тыс. членов малообеспеченных семей и 39 тыс. безработных, чтобы сделать регион свободным от безработицы и бедности.
Анвар Давлетов сообщил, что в этом году Хорезмской области было выделено 20 трлн сумов. Кроме того, в регионе уже сданы 55 объектов школьного и дошкольного образования.
Шавкат Мирзиёев заявил, что по итогам визита в Хорезм разработана дорожная карта, а для выполнения поставленных задач совместно с руководством Сената будет внедрена система общественного контроля.
Президент также напомнил, что 2027 год будет объявлен годом Хорезма. Он призвал руководство региона готовиться к нему, развивая предпринимательство, деловую активность, социальную сферу, школы и дороги.
Платная дорога Ургенч — Хива
В январе впервые стало известно о планах построить платную автодорогу в Хорезмской области. Будущая трасса должна соединить Хиву напрямую с аэропортом Ургенча.
В феврале началось строительство первой платной дороги между Ургенчем и Хивой. Проект стоимостью $120 млн предполагает возведение четырехполосной платной трассы протяженностью 35 км с пропускной способностью свыше 20 тыс. автомобилей в сутки. В рамках платной автодороги будет построено 17 мостов, 8 путепроводов, 1 тоннель и 5 специальных переходов.
В конце июля президент сообщил, что первую платную автодорогу Узбекистана, которая соединит Ургенч и Хиву, планируется открыть уже в августе.