Yunusobodda “Business city” quriladi, deb yozadi Prezident matbuot xizmati.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 26 oktyabr kuni ushbu zamonaviy ishbilarmonlik markazi loyihasi bilan tanishdi.
Xabarga ko’ra, majmua Yunusobod tumanining 2-Otchopar mahallasidagi 45,5 gektar maydonda qurilishi rejalashtirilgan. Unda savdo markazlari, biznes ofislar, ko‘ngilochar maskanlar, saylgohlar, turar joylar va boshqa obyektlar bo‘lishi mo‘ljallangan.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, loyihaning qiymati 500 million dollar bo‘lib, 2019−2023 yillarda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Davlat rahbari yangi ishbilarmonlik markazi qurilishida relefdan oqilona foydalanish, dunyo shaharlari tajribasini o‘rganish zarurligini qayd etdi. Uni barpo etishga xorijiy investorlar, tajribali loyihachi va quruvchilarni jalb etish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Shu yerda Yunusobod tumanidagi ko‘p qavatli uylarni boshqarish bo‘yicha takliflar taqdimoti o‘tkazildi. Bu takliflar Rossiyaning Qozon shahri tajribasi asosida ishlab chiqilgan. U professional servis kompaniyalari tashkil etish orqali ko‘p qavatli uylarga xizmat ko‘rsatishni yaxshilash, moddiy-texnik bazani mustahkamlash, iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan.
“Innovatsion, ilmiy va tashkiliy ishlarni birlashtirib, baravar olib bormasak, bu soha eskicha holda qolaveradi. Kommunal xizmatlar xususiy korxonalar tomonidan amalga oshirilmasa, sifat bo‘lmaydi. Sifat bo‘lmagandan keyin to‘lov ham barqaror bo‘lmaydi. Bu sohada xizmatni, hisob-kitobni joyiga qo‘ysak, vaziyat o‘zgaradi, odamlar rozi bo‘ladi”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shuningdek, tumanda ushbu tizimni joriy mavsumdayoq tatbiq etish, har bir ko‘p qavatli uyning egasini topib, ularga imtiyozlar berish zarurligini ta’kidladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 26 октября ознакомился с проектом строительства современного делового центра (Business City) в Юнусабадском районе. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Комплекс планируется разместить на участке площадью 45,5 гектара в махалле Отчопар-2. Он будет состоять из торговых комплексов, офисов для бизнеса, парков, развлекательных заведений, жилья и других объектов.
По предварительным расчетам, стоимость проекта составляет 500 миллионов долларов, его намечено реализовать в 2019—2023 годах.
Президент отметил, что при строительстве нового делового центра необходимо учесть рельеф местности, использовать передовой мировой опыт. Дал поручения по привлечению к строительству иностранных инвесторов, опытных проектировщиков и строителей.
Здесь же состоялась презентация предложений по управлению многоквартирными домами Юнусабадского района, разработанных на основе опыта российского города Казани.
Они предусматривают улучшение обслуживания многоквартирного жилья путем организации профессиональных сервисных компаний, укрепление материально-технической базы и обеспечение экономической устойчивости.
Президент отметил, что данную систему необходимо внедрить в районе уже в текущем году, следует охватить каждый дом услугами сервисных компаний и предоставить им льготы.
«Без ведения инновационной, научной и организационной работы в комплексе эта сфера так и будет отставать от времени. Качества не будет, пока коммунальное обслуживание не перейдет к частным предприятиям. Нет качества — не будет и стабильного поступления платежей. Улучшив работу в этой сфере, сделав расчеты понятными, мы изменим ситуацию и достигнем удовлетворенности людей», — сказал глава государства.