Avvalroq Shavkat Mirziyoyev bandlikni ta’minlash va tadbirkorlar faoliyatini tartibga solishni qisqartirish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazgani haqida xabar berilgandi.
Prezident tadbirkorlik faoliyatida majburiy talablarni qisqartirish va ruxsat berish tartib-taomillarini soddalashtirish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi. Bu haqda Adliya vazirligi matbuot kotibi Sevara O‘rinboyeva ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, 1-martdan O‘zbekistonda 16 turdagi litsenziya va ruxsatnomalarga bo‘lgan talab bekor qilinadi. Ulardan 7tasi to‘liq bekor qilingan. Masalan, bojxona tashuvchilari reyestriga kirishda yuklarni tashish uchun ruxsatnoma talab qilinmaydi.
Yana 6ta turdagi ruxsatnomalar boshqa turdagi hujjatlar bilan birlashtirilgan. Masalan, eksport nazorati obyektlarini olib chiqish uchun ruxsatnoma hamda maxsus tovarlar eksporti va importi uchun litsenziya birlashtirilmoqda.
Bundan tashqari, tegishli faoliyat turlari xabarnoma tartibiga o‘tkazilganligi sabab, 3ta turdagi litsenziya va ruxsatnomalar bekor qilinadi. Xususan, 1-martdan turagentlik faoliyati bilan shug‘ullanishga litsenziya talab qilinmaydi.
Turoperatorlar xorijga sayohatlarni tashkil qilish uchun depozitlardan ham ozod qilinadi. Ilgari buning uchun ular Xavfsiz turizm jamg‘armasiga $15 ming to‘lashlari kerak edi.
Litsenziya yoki ruxsatnoma olingandan so‘ng, ariza beruvchining video aloqa yordamida belgilangan talablarga muvofiqligini masofaviy baholashga ruxsat beriladi.
Shuningdek, yuridik shaxslar avtotransport vositalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish uchun operatorni mustaqil tanlashlari mumkin bo‘ladi.

Как ранее писал Spot, Шавкат Мирзиёев 8 января провел совещание на тему обеспечения занятости и сокращению регулирования для предпринимателей.
Президент также подписал указ о сокращении числа обязательных требований и упрощении разрешительных процедур в сфере бизнеса. Об этом рассказала пресс-секретарь Минюста Севара Уринбаева.
С 1 марта в Узбекистане отменяется истребование 16 видов лицензий и разрешений. Из них семь отменяются полностью — например, требование разрешения на перевозки грузов для включения в таможенный реестр перевозчиков.
Еще шесть видов разрешений объединяются с другими видами документов. Например, разрешение на вывоз попадающих под экспортный контроль объектов будет предоставляться при наличии лицензии на импорт и экспорт специальных товаров.
Кроме того, три вида лицензий и разрешений отменяются по причине перевода связанных с ними видов деятельности на уведомительный порядок. Например, с 1 марта больше не потребуется лицензия при создании туристического агентства.
Туроператоры также освобождаются от залога для организации заграничных поездок. Ранее для этого им требовалось внести $15 тыс. в Фонд безопасного туризма.
При получении лицензии или разрешения можно будет оценивать соответствие заявителя обозначенным требованиям по видеосвязи. Помимо этого, юрлица смогут самостоятельно выбрать оператора для техосмотра принадлежащего им автотранспорта.
Ранее Spot сообщал, что семейным предпринимателям в Узбекистане разрешили нанимать до пяти работников.