Donald Trampning 5-noyabr kuni bo‘lib o‘tgan prezidentlik saylovidagi g‘alabasi dunyodagi o‘nta eng boy odam boyligining rekord darajada o‘sishiga olib keldi, deya xabar bermoqda “Bloomberg” nashri.
Umuman olganda, milliarderlarning boyligi $64 mlga oshdi, bu “Bloomberg Billionaires Index” 2012-yilda ishga tushirilganidan beri eng katta kunlik o‘sish bo‘ldi.
Ro‘yxatda yetakchilik qilayotgan Ilon Mask $26,5 mlrdga boyidi, uning umumiy boyligi esa bir kunda 10%dan ortiqqa ko‘payib, $290 mlrdga yetdi. “Tesla” aksiyalari 15%ga qimmatlab, har bir aksiya uchun $288,5ga yetdi — bu 2022-yildan beri eng yuqori ko‘rsatkichdir. Avtomobil ishlab chiqaruvchisi qog‘ozlarining yillik o‘sishi 32%dan ortiqni tashkil etdi.
Ilon Mask Donald Tramp prezidentlik kampaniyasining eng yirik homiylaridan biri bo‘lib, siyosatchining o‘zi milliarderni samaradorlik bo‘yicha hukumat komissiyasi rahbari etib tayinlashga va’da bergan.
Asosiy foyda oluvchilar ro‘yxatida keyingi o‘rinlarda “Amazon” asoschisi Jeff Bezos va “Oracle” hammuassisi Larri Ellison turibdi. Bu Amerika fond bozorining sezilarli darajada ko‘tarilishi bilan bog‘liq bo‘lib, bunda “S&P 500” indeksi 2,5%ga oshgan.
“Meta” asoschisi Mark Sukerbergning boyligi o‘zgarmadi. Avvalroq Tramp Sukerbergni 2020-yilda saylov infratuzilmasini yaxshilashga $420 mln xayriya qilgani uchun tanqid qilib, u saylovlarga ta’sir o‘tkazishga uringanini ta’kidlagan edi. Tramp o‘zining “Amerikani qutqar” kitobida Sukerbergni fitnada ayblagan va qamoq jazosi bilan tahdid qilgan.
Bundan tashqari, “Coinbase” hammuassisi va bosh direktori Brayan Armstrong boyligini 30%ga oshirib, uni $11 mlrdga yetkazdi, “Binance” asoschisi Chanpen Chjao esa o‘z kapitaliga $12,1 mlrd qo‘shib, $52,7 mlrdga yetkazdi.
Donald Tramp tomonidan asos solingan “Trump Media” kompaniyasining aksiyalari narxi bir muddat shiddatlik bilan ko‘tarildi — 6-noyabr kuni “Nasdaq” savdolarida kompaniya kotirovkasi 59,96%ga yuqorilab, eng yuqori cho‘qqiga chiqdi va har bir aksiya uchun $54,29ni tashkil etdi. Keyinroq aksiyalar narxi pasaygan bo‘lsa-da, savdo kunning boshlanishiga nisbatan 6%lik o‘sish bilan yakunlandi.
Bundan tashqari, Trampning g‘alabasi fonida bir qator kriptovalyutalar narxi ko‘tarildi. Shundan so‘ng, kriptosferadagi kompaniyalarning qimmatli qog‘ozlari qimmatladi — masalan, “Coinbase” aksiyalari bir sutkada 30%ga, “MicroStrategy” esa 13%ga oshdi.
Neft gigantlari “Chevron” va “ExxonMobil” aksiyalari Trampning ichki ishlab chiqarishni rivojlantirish haqidagi va’dalari fonida 3%ga oshdi. O‘z navbatida, “NextEra Energy” va “First Solar” kabi qayta tiklanadigan energiya kompaniyalarining aksiyalari an’anaviy energiya manbalariga e’tibor qaratish istiqbollari tufayli mos ravishda 5% va 10%ga kamaydi.
Elektromobillar uchun soliq imtiyozlari bekor qilinishining kutilishi “Rivian” aksiyalarining 8%ga pasayishiga olib keldi. O‘z navbatida, an’anaviy avtomobil ishlab chiqaruvchilar: “Ford” — 5%ga, “General Motors” — 2,5%ga o‘sishni ko‘rsatdi.
Iqtisodchilarning ta’kidlashicha, AQSh moliyaviy aktivlari, ayniqsa, aksiyalar va dollari Tramp va’da qilgan soliqlarning pasayishi va tartibga solishning yumshashi fonida o‘sishga turtki beradi.

Победа Дональда Трампа на президентских выборах в США, прошедших 5 ноября, привела к рекордному росту состояния десяти самых богатых людей мира, сообщает Bloomberg со ссылкой на индекс миллиардеров
В общей сложности благосостояние миллиардеров увеличилось на $64 млрд, что стало самым крупным дневным приростом с момента запуска индекса Bloomberg Billionaires Index в 2012 году.
Лидирующий в списке Илон Маск разбогател на $26,5 млрд, а его общее состояние за один день увеличилось более чем на 10% — до $290 млрд. Акции Tesla подорожали на 15%, достигнув $288,5 за акцию — максимум с 2022 года. Годовой рост бумаг автопроизводителя составил более 32%.
Илон Маск входит в число крупнейших спонсоров президентской кампании Дональда Трампа, а сам политик пообещал назначить миллиардера главой правительственной комиссии по эффективности.
Следующими в списке главных выгодоприобретателей оказались основатель Amazon Джефф Безос и сооснователь Oracle Ларри Эллисон. Их состояния выросли благодаря значительному росту американского фондового рынка, где индекс S&P 500 увеличился на 2,5%.
Изображение показывает состояние десяти самых богатых людей мира и их однодневный прирост после победы Дональда Трампа на выборах.
Источник: Bloomberg Billionaires Index
Состояние основателя Meta Марка Цукерберга не изменилось. Ранее Трамп критиковал Цукерберга за пожертвование в размере $420 млн на улучшение избирательной инфраструктуры в 2020 году, утверждая, что тот пытался повлиять на выборы. В своей книге «Спасти Америку» Трамп обвинил Цукерберга в заговоре и пригрозил тюремным заключением.
Кроме того, соучредитель и гендиректор Coinbase Брайан Армстронг нарастил свое состояние на 30%, доведя его до $11 млрд, а основатель Binance Чанпэн Чжао добавил $12,1 млрд к своему капиталу, достигнув отметки $52,7 млрд.
Акции компании Trump Media, основанной Дональдом Трампом, на время стремительно поднялись в цене — на торгах Nasdaq 6 ноября котировки компании выросли на 59,96%, на пике достигая $54,29 за акцию. Позже акции снизились, но завершили день ростом на 6% по сравнению с началом торгов.
Помимо этого, на фоне победы Трампа ряд криптовалют поднялся в цене. Вслед за ними на подорожали ценные бумаги компаний из криптосферы — например, акции Coinbase прибавили за сутки 30%, а MicroStrategy — 13%.
Акции нефтяных гигантов Chevron и ExxonMobil выросли на 3% на фоне обещаний Трампа развивать внутреннее производство. В свою очередь, акции компаний возобновляемой энергетики, таких как NextEra Energy и First Solar, снизились на 5% и 10% соответственно из-за перспектив смещения акцента на традиционные источники энергии.
Ожидания возможной отмены налоговых льгот для электромобилей привели к снижению акций Rivian на 8%. В свою очередь, традиционные автопроизводители показали рост: Ford — на 5%, General Motors — на 2,5%.
Экономисты отмечают, что финансовые активы США, особенно акции и американский доллар, получат импульс к росту на фоне ожиданий более низких налогов и ослабления регулирования, которые обещает Трамп.