“Spot” o‘rgangan Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning to‘qqiz oyida milliy valyutada rasmiylashtirilgan iste’mol va avtokreditlar hajmi ikki barobardan ko‘proq kamaydi.
Yanvar-sentabr oylarida fuqarolar tomonidan 12,79 trln so‘mlik avtokreditlar olindi, bu o‘tgan yilning shu ko‘rsatkichidan 2,36 barobar kamdir.
Eng yuqori oylik ko‘rsatkichlar yanvar, aprel va may oylariga to‘g‘ri keldi, o‘shanda 1,7 trln so‘m chiqarilgan.
Iste’mol kreditlari 2,4 barobarga — 32,54 trln so‘mdan 13,05 trln so‘mga qisqardi. Eng ko‘p chakana kreditlar may oyida (1,8 trln so‘m) berilgan.
Sentabr oyida avtokreditlash 2022-yil fevral oyidan beri eng past darajaga yetdi. Uchinchi chorakda avtokreditlar berish o‘tgan yilning shu davriga nisbatan uch baravardan ko‘proq kamaydi.
Nima uchun kreditlash pasaymoqda?
Avvalroq “Spot” Markaziy bank 7ta bank va 2ta mikromoliya tashkilotini jarimaga tortgani haqida yozgandi.
Bundan tashqari, 2ta to‘lov tashkiloti va 2ta to‘lov tizimi operatori ustav kapitali va tashkiliy-huquqiy shakliga qo‘yilgan talablarni bajarmagani uchun ogohlantirish oldi.

За девять месяцев нынешнего года объемы выдачи потребительских и автокредитов, оформленных в национальной валюте, снизились более чем вдвое, следует из данных Центрального банка, которые изучил Spot.
В январе-сентябре граждане взяли автокредиты на 12,79 трлн сумов, что в 2,36 раза меньше аналогичного показателя за прошлый год. Пиковые месячные показатели пришлись на январь, апрель и май, когда было выдано по 1,7 трлн сумов.
Потребительское кредитование сократилось в 2,4 раза — с 32,54 до 13,05 трлн сумов. Больше всего розничных кредитов предоставили в апреле-мае (около 1,8 трлн сумов).
В сентябре автокредитование оказалось на минимуме с февраля 2022 года. В третьем квартале выдача автокредитов рухнула более чем втрое по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Фото: Центральный банк / Spot
Почему падает кредитование
В сентябре прошлого года Центробанк ужесточил требования к банкам по выделению автокредитов. Так, доля займов на покупку авто в кредитном портфеле банков не должна превышать 25% из-за рисков, связанных с концентрацией займов.
С 1 июля ЦБ ужесточил требования по выдаче населению кредитов. Регулятор ввел показатель долговой нагрузки, вычисляемый путем отношения средних выплат по кредиту на среднемесячный доход заемщика.